Jedli jsme plevel, líčí syrští sourozenci vleklé obléhání Homsu

  10:17aktualizováno  10:17
Jednotky syrského prezidenta Bašára Asada před dvěma týdny ovládli Homs. Povstalci se z centra třetího největšího města Sýrie stáhli a lidé se pomalu vrací do svých zničených bytů. Antoinette Farísová a její bratr však nikdy neodešli. Agentuře AFP nyní popsali tříleté válečné útrapy.

Do válkou poničeného Homsu se zvolna vrací lidé. Z jejich domů ale zbyli jen ruiny (Sýrie, 15. května 2014). | foto: Reuters

Šestašedesátiletá Antoinette Farísová kdysi vážila 77 kilogramů. S o pět let mladším bratrem Sabajem se rozhodla nebýt na obtíž příbuzným a zůstala v syrském Homsu. Dnes váží 45 kilogramů, ale přežila. "Chtěla jsem umřít doma," vysvětluje, proč zůstala v obléhaném Starém Městě.

Jak pomoci

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, var. symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při distribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

zdroj: MF DNES

Sourozenci bydlí v tmavém sklepním bytě v křesťanské čtvrti Bustán ad-Díván. Do bytu se sestupuje po schodech obložených krabicemi a kanystry s vodou. Právě do této části města se povstalci stáhli na konci dvouletého obléhání. 

Antoinette a Sabaj zůstali podobně jako 21 jiných civilistů ve svém bytě uvězněni, protože se kvůli častému bombardování a bojům neodvažovali vycházet ven. Spali v obývacím pokoji, ložnice totiž leží příliš blízko ulice, a je v ní tedy nebezpečno.

"Chtěla jsem umřít doma," vysvětluje Antoinetta své rozhodnutí reportérům agentury AFP. Z pokoje je vidět vojáky, kteří na ulici vystřídali bojovníky opozice. Povstalci se z města stáhli minulý týden. "Nechtěli jsme být pro nikoho břemenem, ani pro své blízké. Radši jsme se rozhodli zůstat doma," říká Sabaj. Sám během obléhání zhubl o 27 kilogramů.

Jedli jsme natrhaný plevel

Sourozencům se podařilo přežít díky zásobám rýže, obilí a bulguru, tedy předvařené lámané celozrnné pšenice. Do února, kdy se dohodlo první příměří a z města odešla většina civilistů, pěstovali v krabicích rajčata a petržel, pak už ale nastala bída. "Trhali jsme plevel, který roste na ulici, a míchali ho s bulgurem. To jsme jedli třikrát denně," říká žena, pro kterou maso bylo jenom snem.

Sourozenci si sice poschovávali olej a sádlo pod podlahu, ale povstalci, kteří sami zápasili s nedostatkem, dvakrát přišli a skrýše vybrali. S povstalci se moc debatovat nedalo. "Říkali jsme si jen dobré ráno a dobrý večer," shrnuje Sabaj.

Sabaj je truhlář a s hrdostí ukazuje, jak dokázal rozdělat oheň k ohřátí čaje a kávy: zapálil buď vatu namočenou do pálenky, nebo svazek svíček, jejichž zásobu si pořídil na začátku bojů. Povstalci dodávali vodu ze studní a tu bylo nutné převařovat na ohni z větví sesbíraných venku.

Povstalci si chtěli půjčit tašku

Začátkem května oba šedesátníci, kteří byli bez elektřiny a telefonu odříznutí od vnějšího světa, najednou zjistili, že povstalci balí zbraně a zavazadla. "Několik se jich ptalo, jestli nemám tašku nebo sáček, aby si mohli odnést věci, ale neměla jsem nic," vzpomíná Antoinetta.

Fotogalerie

Po třech letech zastavené dodávky vody se na ulici objevila první cisterna. A pak přijeli první civilisté, mezi nimi sestra, kterou sourozenci neviděli dva roky. "Bylo to velmi dojemné, všichni zestárli," říká Antoinetta se slzami v očích. Po roce zase může kouřit a přiznává, že jí zatím plně nedošlo, co prožila.

Zvonek ohlašuje další návštěvníky - synovce s manželkou, které neviděli od června 2012. Obě ženy si padají do náručí, Antoinetta vaří kávu a upravuje květináče na stole. Jeden je ještě z Velikonoc a zdobí ho plastová vajíčka, na druhém je červená vánoční stuha.

"Přežili jsme to, ale stále to není ono," přiznává Antoinetta, která dodnes nespí. "Bude nám to trvat ještě dlouho, stejně jako celému Homsu," přitakává její bratr.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Najdete na iDNES.cz