Itálii čeká klíčové referendum. Scénáře věští pád vlády i triumf Renziho

  12:59aktualizováno  12:59
Italové v neděli rozhodnou, zda podpoří v referendu ústavní reformu prosazovanou premiérem Matteem Renzim. Výsledky hlasování mohou otřást italskou politikou. Veřejnost hodlá vyjádřit nespokojenost s vládou. Renzi prohlásil, že v případě neúspěchu rezignuje. Server Financial Times sestavil čtyři možné scénáře po referendu.

Italský premiér Matteo Renzi | foto: Reuters

Ústavní reforma má výrazně omezit vliv Senátu a posílit Poslaneckou sněmovnu. V současnosti jsou obě komory rovnocenné. Případná změna by snížila počet členů Senátu o dvě třetiny, komora by reformou ztratila možnost svrhnout vládu a přišla by i o značný vliv na blokování přijímaných zákonů.

Renzi zdůvodnil potřebu změn zkostnatělostí systému, který podle něj stojí za úpadkem země v posledních dvou desetiletích. Podle odpůrců návrhu povedou změny k nebezpečné centralizaci moci.

Poslední průzkumy veřejného mínění zveřejněné dva týdny před hlasováním nejsou pro Renziho příznivé. Pokud se prosadí odmítnutí reformy, následky mohou být nedozírné a postihnou nejen politickou scénu v Itálii, která je třetí největší ekonomikou eurozóny. Pokud nakonec ale Renzi bude mít štěstí, bude to pro něho znamenat osobní triumf.

Podle listu Financial Times jsou ve hře čtyři možné scénáře, které mohou potkat Itálii po tomto významném hlasování

1Nástup prozatímní vlády

V případě odmítnutí reformy Renzi pravděpodobně splní slib a složí funkci premiéra. Italský prezident Sergio Mattarella začne vyjednávat s parlamentními stranami o jmenování nového premiéra, který sestaví technokratickou prozatímní vládu.

Úkolem kabinetu bude zklidnit trhy otřesené výsledkem referenda, který by mohl poškodit italské banky, a prosadit státní rozpočet pro následující rok. Vláda by měla také za cíl změnit volební zákon, který v současné podobě nahrává vítězi dodatečným počtem mandátů, aby měl pohodlnou většinu v parlamentu. Opatření by bylo namířeno proti populistické straně Hnutí pěti hvězd, které má v současnosti největší naděje na vítězství ve volbách, jejichž řádný termín je v roce 2018.

Premiérem by se mohl stát dosavadní ministr financí Pier Carlo Padoan, předseda Senátu Pietro Grasso nebo ministr kultury Dario Franceschini.

2Předčasné volby

Po Renziho porážce v referendu by se také mohlo urychlit konání voleb patrně na začátek příštího roku. Tlak na jejich uspořádání by vyvíjelo jak Hnutí pěti hvězd, tak protievropská Liga Severu. Pro předčasné volby by byla i velká část poslanců vládní Demokratické strany, kterým by se nechtělo podporovat prozatímní vládu, u níž se očekává, že bude také nepopulární.

Renzi je už třetím premiérem v řadě, který nesestavil vládu bezprostředně po vítězství ve volbách, ale po pádu dvou předchozích premiérů. Čtvrtý premiér by už byl zřejmě pro Italy moc. Výsledky předčasných voleb jsou zcela nepředvídatelné.

3Druhý Renziho pokus

Po referendu, obzvlášť kdyby jeho výsledky byly navzdory Renziho porážce velmi těsné, by současný premiér mohl od prezidenta dostat druhou šanci k vytvoření nové vlády. Renzi, který sice tvrdí, že by nerad po neschválení reformy pokračoval ve starých ústavních kolejích, by mohl přece jen podlehnout touze setrvat u moci.

Naznačují to i jeho výroky o plánech na pořádání významných mezinárodních konferencí, jako budou v příštím roce summit zemí G7 a oslavy 60. výročí římských dohod, jimiž byl založen předchůdce Evropské unie. Vyslouží si ale za to kritiku opozice, že jedná proti vůli lidu, což by mu mohlo výrazněji uškodit v parlamentních volbách.

4Renziho triumf

Výsledek referenda může ale nakonec být jiný, než jak ukazovaly průzkumy, u kterých zůstalo velkou neznámou značné množství nerozhodnutých voličů. Renzi by vítězstvím potvrdil svoje postavení, ale jeho úkolem by i nadále zůstalo zajistit si nejprve v příštích volbách pohodlnou většinu v parlamentu a pak se teprve pustit do ekonomických reforem pomocí změněných pravidel v parlamentu.

Pokud si udrží Hnutí pěti hvězd vysokou popularitu, nezbude Renzimu než se pokusit změnit volební zákon s pomocí hnutí Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, aby vítězství populistů bylo co nejméně oslnivé.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Dítě údajně ukradlo panenku. Policista zatkl rodiče a hrozil jim zabitím

Holčička ukradla ve Phoenixu panenku. Policie pak hrozila rodině zbraní (18....

Spojené státy šokoval videozáznam z minulého měsíce, na kterém policisté míří zbraněmi na muže a těhotnou ženu poté, co...

Za dvacet let vystřídají většinu masa náhražky, chutnat budou prý opravdově

Maso ze zkumavky.

Přibližně šedesát procent konzumovaného masa nebude v roce 2040 pocházet z poražených zvířat, ale půjde o rostlinné...

Konzervativci vybírají nástupce Mayové. Zůstávají čtyři kandidáti

Boris Johnson zahájil kampaň za zvolení do čela konzervativců. (12. června 2019)

Poslanci Konzervativní strany pokračovali ve volbě kandidátů na pozici lídra strany. Do dalšího kola postoupili čtyři -...

Najdete na iDNES.cz