Státníci si připomněli den D, vylodění zhlédli v taneční úpravě

  15:52aktualizováno  18:07
Oslavou evropské integrace skončil na normandské pláži Sword vzpomínkový akt k 70. výročí operace Overlord. Symbolickou mapu Evropy obklopilo v pátek odpoledne dvanáct žlutých hvězd a hosté si poslechli Beethovenovu Ódu na radost. Akce se zúčastnily špičky světové politiky, nechyběl ani Miloš Zeman.

Slavnostní ceremoniál zahájila v 16 hodin francouzská státní hymna v podání vojenské kapely. Se svým projevem následně vystoupil francouzský prezident François Hollande.

Písečná pláž se poté proměnila v improvizované pódium, kde tanečníci za doprovodu hudby připomněli nejen samotné vylodění a následnou několikatýdenní bitvu o Normandii, ale i klíčové události, které červnovému dni D předcházely.

Fotogalerie

Diváci mohli na velkoplošných obrazovkách sledovat i dobové videozáznamy z událostí, které tanečníci před jejich očima předváděli.

Scénická rekonstrukce představila všechny hlavní události od vylodění až do závěru druhé světové války, pochopitelně se věnovala zejména událostem ve Francii, včetně vstupu generála Charlese de Gaulla do dobyté Paříže v srpnu 1944.

Tanečníci pak připomenuli setkání východní a západní fronty a bitvu o Berlín, jež prvního května 1945 skončila vztyčením sovětské vlajky na zdevastované budově Říšského sněmu.

Celé představení vyvrcholilo v 17:15, když tanečníci rozestavěli po obvodu kulatého pódia s mapou Evropy dvanáct žlutých hvězd a společně si zazpívali Ódu na radost, kterou přijala za svou svou hymnu Evropská unie. Francouzský komentář při té příležitosti vyzdvihl zásluhy Roberta Schumana a Jeana Monneta, kteří jsou považováni za jejího zakladatele.

Svoboda je boj. Nikdy není samozřejmá, připomíná Hollande

"Musíme si pamatovat,  co se stalo. Tuto povinnost máme vůči všem válečným obětem, vojenským i civilním. Ale také vůči německým obětem nacismu," prohlásil francouzský prezident François Hollande ve svém projevu.

"Dnešní vzpomínkovou akcí vysíláme signál. Je to poselství míru. Je to žádost, kterou adresujeme Spojeným národům, aby zasáhly, kdekoli to bude potřeba. Poselství o Evropě, která umožnila mír, přestože se na jejím území po většinu dvacátého století válčilo," dodal Hollande.

Veteráni zopakovali výsadek

Po sedmdesáti letech se parašutisté opět spustili na normandské pláže.

Prezident zároveň oznámil, že se zasadí o zařazení normandských pláží na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Hollande znovu poděkoval všem spojencům včetně tehdejšího Sovětského svazu. Rudá armáda se sice v červnu a červenci 1944 bojů o Normandii neúčastnila, s nacistickým Německem však bojovala na východní frontě.

Francouzský prezident vyzval i k podpoře Evropy, OSN a žen

Mezi čestnými hosty, kteří ceremoniál na tribunách sledují, byli i váleční veteráni, kteří před 70 lety vylodění v Normandii sami zažili. Většině přímých účastníků operace Overlord, která trvala až do konce července 1944, je kolem devadesáti let. Nechybí mezi nimi ani Češi (více o nich zde)."Tato obrovská epopej nám připomíná jednoduchou pravdu. Za všech okolností musíme pamatovat, že svoboda je boj. Není to samozřejmost, jak by si někdo mohl myslet," dodal Hollande. V závěru svého projevu vyzval k podpoře evropské integrace, Organizace spojených národů a ochraně lidské důstojnosti, zmínil se speciálně o právech žen.

Slavnosti se účastnili hlavy států, jejichž vojáci se do vylodění zapojili, i dalších tehdejších spojenců. Do Francie přijela například britská královna Alžběta II., americký prezident Barack Obama nebo šéf Kremlu Vladimir Putin. Kvůli přísným bezpečnostním opatřením a velkému počtu pozvaných hostů bylo pro zájemce, kteří nezískali speciální akreditaci, prakticky nemožné se na slavnost dostat. Stovky lidí se proto shromáždily i na dalších plážích v okolí.

Zeman usedl mezi Putina a Merkelovou

Někdejší protivníky spojeneckých vojsk na akci zastupovala německá kancléřka Angela Merkelová. "Byli zavlečeni do války, která nebyla a neměla být jejich," vzpomínal na německé oběti války ve svém projevu francouzský prezident.

Do Normandie zamířil i nově zvolený ukrajinský prezident Petro Porošenko. Na pozadí ceremoniálního aktu proběhla v pátek řada politických jednání, jejichž hlavním tématem byla právě krize na Ukrajině.  Porošenko se dokonce na několik minut sešel i se svým ruským protějškem Putinem (více o jednání čtěte zde).

Miloš Zeman s manželkou Ivanou dorazil krátce před půl čtvrtou odpoledne. Stejně jako ostatní státníci, kteří se na tribunách posupně schází, se v doprovodu místních dětí prošel po červeném koberci, na němž jej přivítal jeho francouzský protějšek Hollande.

Kamery agentury Reuters jej později zabraly ve společnosti německé kancléřky Angely Merkelové a ruského prezidenta Vladimira Putina. Zasedací pořádek ceremoniálu určil, že Miloš Zeman usedl právě mezi tyto dva státníky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Němci nechali Francii volnost ve vývozu zbraní. Tajná dohoda potěší Saúdy

Odpoledne se Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiegne...

Tajný dokument o vývozu společných zbraní konkretizuje sbližování, které v lednu zahájily Německo s Francií. Berlín se...

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Najdete na iDNES.cz