Referendum vyhlásilo obecní zastupitelstvo jihoslovenského Gabčíkova. Voliči v něm odpovídali na otázku, zda jsou proti zřízení dočasného uprchlického tábora pro migranty v účelovém zařízení Slovenské technické univerzity, napsaly Hospodárske noviny.
Ministerstvo vnitra před referendem uvedlo, že do příprav ani průběhu lidového hlasování nebude zasahovat. Michaela Paulenová z tiskového odboru vysvětlila, že podle zákona patří organizace referenda do výkonu samosprávy obce.
Výsledky referendaDočasné přijetí uprchlíků aktuálně pobývajících na území Rakouska v nedělním referendu odmítlo 97 procent hlasujících. Vláda se však výsledky referenda nemusí řídit. Podle slovenských médií se hlasující nejvíce báli samotného pobytu uprchlíků v Gabčíkovu. Vadila jim také případná hrozba případného teroristického útoku na místní přehradu. |
„Znamená to, že pro obec je místní referendum právně relevantní. Ministerstvo vnitra jako orgán státu ale není výsledky referenda vázáno a zákon mu neustavuje na jejich základě konat,“ dodala.
Slovensko se zavázalo poskytnout ubytovací kapacity pro 500 lidí, kteří žádají o azyl v Rakousku a pobývají v přeplněném táboře Traiskirchen. Memorandum o jejich dočasném ubytování podepsali ministři vnitra obou zemí 21. července ve Vídni.
„V tuto chvíli je v azylovém zařízení v Gabčíkovu všechno připravené na příchod uprchlíků z Rakouska, včetně pokojů, postelí i zaměstnanců,“ informovala Paulenová. Přesný termín příchodu prvních 250 dočasných azylantů z Rakouska podle ní není ještě známý.
Referendum se konalo poté, co téměř 1150 obyvatel obce podepsalo petici, v níž protestují proti dočasnému ubytování běženců. Ministerstvo vnitra v souvislosti se situací v Gabčíkovu uvedlo, že nerozumí panice, která tu vzniká. Připomnělo, že v obci je jedno z azylových zařízení již od roku 1994 a za toto období tu byly ubytovány tisíce cizinců, podle ministerstva bez jakýchkoli problémů.
„Přitom tehdy šlo o azylanty, kteří zůstávali na Slovensku. V tomto případě půjde o dočasné ubytování lidí, kteří jsou v azylovém procesu v Rakousku a po jeho ukončení půjdou zpět do Rakouska,“ konstatovala Paulenová.
„Lidé chtějí žít v klidu a v bezpečí (...) Na obec s 5000 obyvateli je několik stovek utečenců už moc,“ řekl Sme.sk starosta Iván Fenes. Místní obyvatelé mají podle něj své bohaté zkušenosti z minulosti, než před šesti lety utečenecký tábor uzavřeli. Podle předsedy petičního výboru proti utečeneckému táboru Zoltána Jakuse je hlavní problém v tom, že objekt, který dříve sloužil jako ubytovna, není ohrazený.