Když začátkem ledna bratři Kouachiovi rozstříleli pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, mezi lidmi po celém světě se zvedla obrovská vlna solidarity.
V mnoha evropských městech se konaly pochody na uctění památky obětí teroru, ze stejného důvodu se do Paříže sjela řada státníků. Po sociálních sítích se šířily příspěvky s hashtagem #jesuischarlie (Jsem Charlie), stejné heslo hlásalo i 270 plakátů, které po Praze vyvěsila francouzská společnost JCDecaux (psali jsme zde).
Novináři z Charlie Hebdo, kteří přežili masakr v redakci, už krátce po něm ujišťovali, že tlaku islamistů nepodlehnou. Hned na další týden naplánovali vydání nového čísla, do jehož tvorby se zapojili i bývalí redaktoři a karikaturisté z celého světa.
„Je to velmi těžké. Všichni trpíme, bojíme se, ale tak jako tak to uděláme, protože hloupost nesmí zvítězit,“ prohlásil tehdy jeden ze sloupkařů týdeníku Patrick Pelloux. Nové číslo s plačícím prorokem Mohamedem bylo mnohde vyprodáno během pár hodin.
Charlie Hebdo je mrtvý
Příběh časopisu Charlie Hebdo však po devíti měsících podle stanice BBC poněkud zhořkl. Zatímco krátce po útoku redaktory spojovalo jejich přátelství a touha po společné tvorbě, nyní na Charlie Hebdo rezignovali a čelí vnitřním rozbrojům.
Karikaturista Luz, který navrhl obálku prvního čísla vydaného po střelbě, dal výpověď. Sloupkař Patrick Pelloux, který v lednu vyhlásil boj proti hlouposti, chce časopis opustit do konce roku.
„Charlie Hebdo zemřel sedmého ledna a část nás zemřela s oběťmi,“ řekl Pelloux. „Museli jsme pokračovat, abychom ukázali naši odvahu. Ale být silný je také o schopnosti otočit list a nechat bojovat ostatní. Charlie Hebdo je mrtvý. Dnes je tu nový Charlie Hebdo - takový, který se stal světovým symbolem svobody projevu a dobré novinařiny,“ dodal.
Teror islamistů v Paříži v otázkách a odpovědích |
Šéfredaktor deníku Liberation Laurent Joffrin, který redaktorům Charlie Hebdo poskytl zázemí, Pellouxův postoj chápe. Stát se mezinárodním symbolem pro svobodu projevu je podle něj těžké a karikaturisté na to nebyli připravení.
I když se redakce Charlie Hebdo už přestěhovala na nové místo, podle Joffrina se pořád nemůže vyrovnat s existujícími riziky. „Každý islamista na světě sní o tom, že někoho z nich zabije. A tak musejí žít v bytech se zataženými závěsy, protože mají strach ze sniperů. Žijí ve tmě. Zřejmě to potrvá po zbytek jejich životů. Ukazuje to, že ti, kdo pokračují, jsou obzvláště odvážní,“ řekl.
Situaci v redakci komplikuje i příliv peněz
Karikaturista Luz i nový ředitel časopisu Riss oznámili, že proroka Mohameda už zobrazovat nechtějí. „Postavu Mohameda už dál kreslit nebudu. Už mě nezajímá. Nestrávím zbytek života kreslením jeho karikatur,“ prohlásil Luz v dubnu v rozhovoru pro časopis Les Inrockuptibles. Zdůraznil, že teroristé sice nezvítězili, ale zvítězí, pokud bude Francie dál žít ve strachu (více čtěte zde).
Když se Luz navíc rozhodl časopis opustit, někteří jeho kolegové se obávají, že redakce ztratí odvahu. Patnáct zaměstnanců už dříve zveřejnilo otevřený dopis, ve kterém magazín vyzývá, aby zůstal věrný svým hodnotám. Chtějí také bojovat proti vedení, které časopis převzalo po masakru, píše The Independent.
Situaci v redakci kromě strachu komplikuje i další faktor - peníze. Zatímco před útokem byl Charlie Hebdo chudý časopis, po něm obdržel tolik peněz, že se stal jedním z nejbohatších periodik ve Francii.
Podle redaktorky Zineb El Rhazouiové ale o penězích rozhodují pouze dva akcionáři, zbylí tři totiž při útoku přišli o život, včetně zakladatele časopisu Charba. Oba akcionáři se rozhodli, že veškerý zisk znovu investují do Charlie Hebdo. Dary pak chtějí rozdělit mezi rodiny obětí. I o tom, jak si peníze rozdělit, se však v redakci vedou spory.
Střelbu útočníků v Paříži natočili lidé z okolních budov (následující záběry jsou drastické):
7. ledna 2015 |