Pnutí v Egejském moři. Řecko s Tureckem jsou blízko fatálnímu střetu

  16:25aktualizováno  16:25
Napětí mezi Řeckem a Tureckem, dvěma papírovými spojenci z NATO, opět roste. Turecký autoritářský prezident Recep Tayyip Erdogan se před blížícími se volbami snaží ukázat hmatatelné výsledky své práce před domácím publikem a přiživuje tenze v regionu výpady proti „cizím mocnostem“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) a řecký premiér Alexis Tsipras | foto: Reuters

Už několikrát v minulosti hřímaly na řecko-turecké hranici zbraně a konflikt byl na spadnutí. Opravdu vážné to bylo třeba v roce 1996, kdy jen hlasitý apel z Washingtonu zklidnil napětí okolo egejského ostrova Imia.

Teď se situace opakuje. Z obou stran znovu létají ostrá slova.

A Spojené státy přitom mají úplně jiné starosti. To není pro Řecko a Turecko, dva papírové spojence v NATO, dobrá zpráva.

Tentokrát zažehl jiskru spor o skupinu tureckých důstojníků, kteří před dvěma lety prchli do Řecka před rozsáhlými represáliemi po neúspěšném puči. Řekové je teď přesunuli z cely na nové místo s policejní ochranou, Turci zuří.

A vzápětí vlétla do řeckého vzdušného prostoru formace tureckých stíhaček F-16. Bylo to výmluvné gesto síly.

„Je naší povinností dopadnout tyto pučisty, ať už se nacházejí kdekoli,“ prohlásil místopředseda turecké vlády Bekir Bozdag. Ostře kritizoval řeckého premiéra Alexise Tsiprase, že odmítl azylanty vydat.

Napětí houstne. A vypadá to, že Turci nemíní ustupovat.

Erdoganovy osmanské sny

Do předčasných parlamentních a prezidentských voleb v Turecku zbývají jen necelé tři týdny. Autoritářský prezident Recep Tayyip Erdogan je v nich favoritem, jeho preference se ale začínají povážlivě tenčit. V prezidentských volbách patrně nezíská dostatek hlasů už v prvním kole. Proto ten agresivní tón.

Pnutí v Egejském moři

Pnutí v Egejském moři

Potřebuje domácímu publiku ukázat svaly, nekompromisně se postavit zahraničnímu nepříteli.

Chce vrátit Turecku pozici regionálního hegemona. Ukázat nějaké hmatatelné výsledky.

Jenže vyjednávání Turecka s Evropskou unií uvázlo po dlouhých dekádách na mrtvém bodě. Z mostu mezi světem islámu a Evropou, kterým mělo být Turecko, zůstaly jen pilíře.

Selhal také Erdoganův sen být muslimským lídrem po vzoru osmanských sultánů, se kterým přišel po výbuchu „arabského jara“ před osmi lety. S tím, jak revoluce v arabských zemích přinesla jen hromady mrtvých a rozvaliny, Erdoganova role ideologického regionálního lídra oslabila.

Ochránce Turků

Vrátil se tedy do pozice ochránce Turecka, tvrdě prosazuje zájmy země v jejím bezprostředním okolí. Obsadil kurdský sever Sýrie, brání Kypřanům v těžbě ropy v Levantském moři a nepřestává zpochybňovat řeckou hranici v Egejském moři. Přiživuje v oblasti tenze.

„Všechny současné pohraniční incidenty je třeba vnímat ve světle tureckých snah o postavení regionálního hegemona,“ komentoval napětí Vasilios Martzukos, řecký admirál ve výslužbě.

Před volbami Erdogan ještě zesílil výpady vůči „cizím mocnostem“. Aniž upřesnil, koho má přesně na mysli, činí je odpovědnými z podpory svých rivalů i z potíží turecké měny a ekonomiky.

Jde opravdu o hodně. Řecká hranice je i hranicí celé Evropské unie. Jenže Brusel se s Tureckem dohodl na řešení uprchlické krize a spolupráci s ním potřebuje. Na agresivní turecké kroky proto odpovídá jen osamocené Řecko, nikoli celá Unie. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se omezil na konstatování, že řecko-turecký spor není v kompetenci Aliance.

To Erdogana povzbudilo. „Turci se dnes cítí silní, vydávají na zbrojení osmnáct miliard dolarů ročně, nestarají se o mezinárodní dohody a hranice a otevřeně se odklonili od spolupráce se Západem,“ připomíná admirál Martzukos.

Magazín Foreign Policy napsal, že ve chvíli, kdy Erdogan rozvíjí své mocenské hry, se stává riziko konfliktu mimořádně vysokým. „Bylo by velmi naivní se domnívat, že agresivní chování Turecka se brzy změní,“ uvedl magazín.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

VIDEO: Obyvatele Los Angeles vystrašil falešný meteor

Red Bull vyděsil lidi v Los Angeles

Ve středu večer krátce před setměním se nad Los Angeles na západním pobřeží USA objevil na obloze letící hořící objekt...

Střelec z Utrechtu se přiznal k činům, z nichž ho obvinili. Prý jednal sám

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Muž stíhaný v souvislosti s pondělní střelbou v Utrechtu za několikanásobnou vraždu s teroristickým motivem se u soudu...

Jemenci a Somálec žalují Německo. Umožňuje prý dronům USA vraždit civilisty

Bezpilotní letoun Global Hawk

Německé soudy řeší žaloby na Německo, které podali tři Jemenci a Somálec. Podle nich Berlín umožnil útoky amerických...

Najdete na iDNES.cz