Řeckého teroristu převezli do „luxusního" vězení, Turecko i USA se bouří

  18:56aktualizováno  18:56
Řecká vláda čelí rostoucímu pobouření veřejnosti kvůli rozhodnutí přemístit Dimitrise Koufodinase, vůdce rozpadlého teroristického Hnutí 17. listopadu, z athénského vězení se zvýšenou ostrahou do „luxusní“ plenérové věznice na venkově. Znepokojení kromě Řeků vyjádřil i Washington či Ankara.

Řeckého teroristu Dimitrise Koufodinase převezli z vysoce zabezpečené věznice u Athén do venkovského vězení. (3. srpna 2018) | foto: AP

Rozhodnutí řecké vlády na Twitteru ostře kritizovala tisková mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. Obává se, že v zemi s bohatou historií politického násilí by při uvolnění vězeňských podmínek mohl někdejší zabiják vycvičit novou generaci ozbrojených partyzánů. 

„Dozvěděli jsme se, že byl odsouzený řecký terorista Dimitris Koufodinas převezen do vězení na farmě se slabší ostrahou. Zavraždil jedenáct lidí včetně amerického personálu a je vzorem pro další generaci teroristů. Ostře odsuzujeme propustky nebo jakékoliv ulehčení jeho vězeňského pobytu,“ napsala Nauertová.

03.srpna 2018 v 20:53, příspěvek archivován: 06.srpna 2018 v 16:16

We understand convicted Greek terrorist Dimitris Koufontinas was moved to a farm prison w/ lighter restrictions. He murdered 11 including U.S. personnel & is inspiring the next generation of terrorists. We condemn in the strongest terms furloughs or any easing of his prison stay.

Podle deníku The Guardian zůstává šedesátiletý včelař téměř mytickou postavou pro stoupence radikální levice, kteří stále věří v budoucnost ozbrojeného odporu.

Proti rozhodnutí se ohradilo i Turecko. To s Řeckem řeší dlouhodobý spor ohledně navrácení tureckých vojáků, kteří do sousední země prchli po nepovedeném vojenském puči z roku 2016. Turecko je považuje za teroristy, Řecko je však opakovaně odmítlo vydat. 

Fotogalerie

„Toto rozhodnutí opět posílilo naše pochyby ohledně fungování soudního systému v Řecku,“ prohlásila podle britského deníku Ankara. „Rozhodnutí zlepšit podmínky teroristovi je neúctou k památce našich diplomatů a jejich rodin, kteří kvůli teroristům trpěli.“

Pohoršeně se vyjádřila také řecká exministryně zahraničí Dora Bakoyiannisová, jejíž manžel Pavlos byl zastřelen v roce 1989. Podle listu The Guardian nerozumí, proč se vláda rozhodla převést „sériového vraha do luxusní věznice“ ve chvíli, kdy se národ snaží vypořádat se selháním úřadů, které měly chránit občany před pustošivými lesními požáry v okolí Athén.

Oběti jste směrovali k požárům a situaci podcenili, žalují Řekové úřady

Řecký premiér Alexis Tsipras si již dříve vysloužil kritiku za to, že s teroristou údajně zacházel jako v rukavičkách. V minulém roce dostal Koufodinas několikrát propustku z vězení, což vyvolalo bouřlivé reakce v Řecku i v zahraničí.

Řecká vláda odmítá obvinění z toho, že by se k ultralevicovým skupinám chovala příliš měkce. Popřela tvrzení, že by se zabiják odteď „těšil zvláštnímu zacházení“ nebo mohl v budoucnosti požádat o předčasné propuštění.

Teroristické hnutí má na svědomí třiadvacet životů

Koufodinas se přihlásil k „politické odpovědnosti“ za Hnutí 17. listopadu, které bylo do svého rozpadu v roce 2002 považováno za jeden z nejobávanějších teroristických gangů v Evropě.

Hnutí vzniklo v roce 1975 poté, co se v Řecku zhroutila vojenská pravicová diktatura a své působení zahájilo vraždou šéfa rezidentury CIA v Řecku, Američana Richarda Welche. Do svého rozpadu zavraždila skupina celkem třiadvacet lidí. Terčem útoků byli řečtí průmyslníci, podnikatelé, politici i vydavatelé, poslední obětí se stal v roce 2000 britský vojenský atašé. 

Koufodinas byl hlavním útočníkem hnutí a kvůli jeho mimořádně obratnému zacházení s pistolí se mu začalo přezdívat „Jedovatá ruka“. Za své činy byl několikrát odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. 

Vzdal se po pětašedesáti dnech na útěku, z nichž většinu strávil ve stanu, který si postavil nad nudistickou pláží na ostrově Agistri. Ten se nachází asi hodinu a půl cesty trajektem od Athén. Ke zločinům se otevřeně přiznal a rozhodně odmítl projevit jakékoliv výčitky svědomí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Saúdové sledují své ženy díky americké aplikaci. Zrušte ji, vyzývá senátor

V Saúdské Arábii se po pětatřiceti letech slavnostně otevřelo první kino....

Saúdskoarabští muži mohou své manželky, neprovdané dcery a sestry a jejich pohyb sledovat i online. Umožňuje jim to...

Najdete na iDNES.cz