Život v uprchlickém táboře Kara Tepe na řeckém ostrově Lesbos (29. března 2021)

Život v uprchlickém táboře Kara Tepe na řeckém ostrově Lesbos (29. března 2021) | foto: Profimedia.cz

Děti v koších visí na šňůře, aby unikly krysám. Běžence v Řecku čeká Moria 2

  • 527
Téměř přijatelné bydlení se ruší a začíná život v novém pekle. Řecké úřady v posledních dnech stěhují migranty na ostrově Lesbos z tábora Kara Tepe do provizorního Mavrovouni. Tomu se přezdívá Moria 2. A to podle podobně příšerných hygienických podmínek, jaké panovaly ve vyhořelé Morii. Krok obzvlášť v době covidu kritizují organizace, jež uprchlíkům pomáhají.

V Kara Tepe na Lesbu dosud žili ti nejzranitelnější běženci – lidé s handicapem, nemocní, matky s dětmi, těhotné ženy, oběti znásilnění. A na rozdíl od známějších uprchlických táborů tam měli celkem ucházející podmínky k životu.

Asi tisícovka lidí tam podle Oxfamu vedla téměř komunitní způsob života. List Der Standard ho dokonce popisuje jako modelový příklad. Nyní však neziskové organizace bijí na poplach. Přestěhovaní lidé přijdou i o poslední zbytky důstojnosti, obávají se.

Migranti v Řecku čekají hodiny na chleba, turisté nedaleko jedí chobotnice

Kara Tepe se z rozhodnutí řeckého ministerstva migrace a azylového řízení zavře, důvod přitom resort podle rakouské stanice ORF neuvedl. Pouze oznámil, že v nedalekém Plati vznikne nový tábor, ovšem až poté, co Evropská komise doladí financování stavby.

Vzor ubytování žadatelů o azyl mezitím přestane existovat stejně jako loni nezávisle vedený tábor Pikpa či zařízení Estia, které se zavře na podzim, upozorňuje ředitelka řecké pobočky Mezinárodního záchranného výboru (IRC) Dimitra Kalogeropolou, podle níž uprchlíkům nezbyde než přežívat v příšerných podmínkách zbylých řeckých táborů.

Z Kara Tepe teď běženci míří do Mavrovouni, často uváděného také jako Kara Tepe 2. Stěhování podle IRC začalo minulou sobotu ráno, kdy autobusy odvezly první desítky lidí.

„Mezinárodní záchranný výbor je hluboce znepokojen vyhlídkami na zdraví a pohodu zhruba šesti set uprchlíků na Lesbu, kteří jsou převáženi z městského tábora Kara Tepe – bezpečného místa pro obzvlášť zranitelné žadatele o azyl – do nově postaveného Mavrovouni, jenž vznikl coby nouzové řešení pro uprchlíky z tábora Moria, které loni vyhnal požár,“ uvádí výbor v pondělním prohlášení.

Uprchlický tábor na Lesbu zachvátil požár. Oheň mohli založit migranti

Místu, kam úřady běžence odvezly, se přezdívá také Moria 2. A to právě podle podoby s hrůznou situací v přeplněném táboře Moria, který v září lehl popelem a předtím připomínal chudinské slumy. 

Podle jedné z vyšetřovacích verzí ho zapálili sami migranti, aby upoutali pozornost Evropy, kterou už uprchlická krize příliš nezajímá. V Morii 2 má být přitom život ještě horší. V únoru v „provizorním“ táboře podle listu The Guardian žilo kolem sedmi tisíc lidí.

A na nové příchozí čekají „letní stany“ i v zimě, spaní na tenkých matracích a pod lehkými přikrývkami, řekla pro agenturu APA porodní asistentka pracující pro Lékaře bez hranic (MSF). Další spolupracovníci pak popsali, že lidé v táboře dávají malé děti do prádelních košů a ty ve stanu věší na šňůru, aby děti ochránili před vlhkem, chladem a krysami.

„V Mavrovouni chybí základní přístřeší, elektřina i tekoucí voda. Je to obzvlášť alarmující vzhledem k tomu, že kvůli covidu-19 dodržování hygieny nikdy nebylo důležitější,“ dodává IRC s tím, že v Kara Tepe si děti mohly hrát na hřišti, chodit do školky i školy.

To v jejich novém domově zřejmě nehrozí. Podle Kalogeropolou se v Morii 2 nedají očekávat ani bezbariérové toalety pro vozíčkáře, naopak typické tam jsou dva nefunkční záchody ze tří, dlouhé fronty na jídlo a větší dohled policie. „Řecko a Evropská unie opět a zase selhávají v tom, aby zajistily (běžencům) důstojné přijímací podmínky,“ podotkla ředitelka IRC.

Server Keep Talking Greece nicméně uvádí, že zhruba dvě stovky obyvatel Kara Tepe poputuje do ubytovacích zařízení na řecké pevnině. K tomu vyzval například rakouský Červený kříž. Ten apeloval i na solidaritu ostatních evropských zemí, které by si podle něj měly alespoň část běženců rozebrat.

Dalším organizacím, jako jsou třeba Lékaři bez hranic (MSF), pak vadil i samotný přesun migrantů v pět hodin ráno a v dešti. „Řekli mi, že se Kara Tepe zavře a všichni půjdou do nového tábora. Nemohl jsem spát. Pamatuji si to ráno, když zavřeli Pikpu, všichni byli tak ve stresu. Z Evropy se stala noční můra pro žadatele o azyl,“ cituje MSF jednoho z migrantů.

Uprchlický tábor Kara Tepe

Uprchlický tábor Kara Tepe

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

9. září 2020


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video