Řecko zbrzdí cestu migrantů na pevninu. Část jich ubytuje na trajektech

  13:26aktualizováno  14:46
Řecká vláda se snaží zpomalit přísun migrantů, kteří z jeho ostrovů připlouvají na pevninu a snaží se projít dál do Evropy. Na ostrovech mají vzniknout nová uprchlická centra a kabinet přistaví trajekty, kde budou migranti přebývat. Kvůli posílené ochraně makedonských hranic uvázly v pevninském Řecku desítky tisíc lidí.

„Musíme zpomalit příliv uprchlíků z ostrovů vzhledem k jejich zadržování na pevnině,“ prohlásil pro řeckou televizi Teodoros Dritsas, ministr lodní dopravy a ostrovů. Athény podle něj nechají na ostrovech otevřít pět nových uprchlických center, takzvaných hotspotů.

K ostrovům, kam přes Egejské moře míří nejvíc migrantů, navíc vláda vyšle tři obří trajekty, aby přistěhovalci nezatěžovali místní obyvatele. K podobnému kroku sáhla už v létě, kdy běženci na ostrově Kos našli dočasné útočiště na palubě svého času luxusního plavidla Eleftherios Venizelos (více o něm zde).

Novými kroky chce řecká vláda zajistit, aby tisíce migrantů nekončily v pevninském Řecku. Makedonie a další země ležící na takzvané balkánské trase totiž před několika dny výrazně zpřísnily hraniční kontroly a běžence v Řecku prakticky uvěznily. Podle místních médií na řecké pevnině uvázlo už 20 tisíc migrantů a z ostrovů stále připlouvají další.

Česko pošle Makedonii 20 milionů

Makedonie v neděli uzavřela hranice pro migranty z Afghánistánu a pouští dále jen uprchlíky ze Sýrie a Iráku, a také ne všechny. Za posledních 24 hodin bylo přes hlavní hraniční přechod Idomeni do Makedonie vpuštěno jen 260 lidí, uvedl pro DPA hraniční policista. Čtyři tisíce lidí v pohraničí čekají, zda časem budou moci pokračovat v cestě do Německa či Skandinávie.

Uprchlická krize

Řecko-makedonské hranice pomáhá střežit i 27 českých policistů. Při společných hlídkách s makedonskými kolegy dohlížejí na pořádek v táboře, střeží zelenou hranici a dělají kontroly v hraničním pásmu.

V pátek je navštívil český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Na jednání se svým makedonským protějškem pak řešil, jak může Česko dál pomáhat.

„Schválili jsme pomoc 20 milionů korun na nákup vozidel. Jsme připraveni ji rozšířit,“ řekl Chovanec novinářům v příhraničním záchytném táboře Vinojug. ̈Makedonská strana předala Česku seznam věcí, které by pomohly jejím policistům migrační proud na hranici zvládat. Žádá například o radary, prostředky pro noční vidění a další vybavení.

Merkelová nechce snížit migrantům mzdy

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek odmítla výjimky z minimální mzdy pro běžence, kteří se v Německu budou ucházet o práci. Snížení povinného minima nedávno doporučilo 56 procent německých profesorů ekonomie, které oslovil prestižní institut Ifo.

Mnoho migrantů si v Německu sice zkouší najít práci, naráží však na nezájem potenciálních zaměstnavatelů. Problémem bývá nedostatečná kvalifikace nebo jazyková bariéra. Azylanti nezřídka potřebují výrazně delší zaškolení a podnikatelům se tudíž jejich zaměstnání příliš nevyplatí.

Už na podzim se v Německu začalo mluvit o tom, že pokud by pro běžence platila výjimka z minimální mzdy, mnohé firmy by jim práci nabídly. Německé zákony nařizují minimální mzdu ve výši 8,50 eur za hodinu práce, v přepočtu zhruba 230 korun (více se dočtete zde).

„Musíme hledat možnosti, jak uprchlíky zaměstnat. Například by bylo možné upustit od písemných jazykových zkoušek a zavést možnosti zapracování, prodloužit nabízené stáže. To všechno můžeme udělat, aniž bychom zpochybňovali minimální mzdu,“ prohlásila kancléřka.

Fotogalerie

Rakouská ministryně v Řecku není vítána

Řecká média v pátek kritizovala zpřísňování kontrol evropskými zeměmi a neschopnost unie řešit problém migrace.

Podle levicového aténského listu Efimerida ton Syntakton se rozdělená Evropa nedokáže sjednotit a místo toho některé její státy činí zodpovědným za příliv uprchlíků Řecko.

Atény v pátek odmítly žádost rakouské ministryně vnitra Miklové-Leitnerové, která chtěla navštívit Řecko, aby si udělala obrázek o jeho problémech s migranty. Vláda navíc ve čtvrtek stáhla z Vídně svého velvyslance.

Řeckou vládu před několika dny rozhořčilo vídeňské jednání o zastavení migrační vlny, kam Miklová-Leitnerová pozvala zástupce balkánských zemí. Řecko pozvánku nedostalo, což označilo za nepřátelský akt (více čtěte zde).

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Trumpová je trofejní manželka a horší první dáma než Obamová, tvrdí kniha

Melania Trumpová je trofejní manželka, která kvůli kariéře opustila školu a změnila jméno. Práci první dámy Spojených...

Velký objev v Egyptě, naleziště ukrývalo sarkofágy staré přes 3 000 let

Egyptské úřady v sobotu ukázaly ve městě Luxor třicet malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují na 3 000...

Mysli na svou rodinu. Čína vyhrožuje evropským a americkým Ujgurům

Čína nepostihuje příslušníky ujgurské minority pouze na svém území. Její příslušníci v Evropě a USA tvrdí, že je čínské...

Česko pomůže chudým matkám. Venezuelským, v Kolumbii, slíbil Petříček

Česká republika podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Na Twitteru to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz