Do Řecka se uprchlíci vydávají na malých nafukovacích člunech. Na snímku...

Do Řecka se uprchlíci vydávají na malých nafukovacích člunech. Na snímku uprchlíci po vylodění na ostrově Kos (31. května 2015) | foto: AP

Uprchlické tábory v Řecku nemají peníze na jídlo, hrozí hladové bouře

  • 565
Řecko potřebuje naléhavou pomoc s přílivem migrantů a uprchlíků, kteří do země připlouvají každý den, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Uprchlické tábory zřízené vládou jsou podle britského listu The Guardian přeplněné a jejich vedení dochází peníze.

Například na ostrově Lesbos se podle listu The Guardian v jednom zařízení tísní na 5 000 běženců, kteří pocházejí především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Vedení některých táborů už podle deníku nedokázalo zaplatit dodavatelům a v jednom zařízení na ostrově Samos tak základní potraviny poskytla uprchlíkům armáda.

Uprchlická krize

Agentura OSN již ve čtvrtek varovala, že pokud řeckým bankám v souvislosti se současnou krizí dojde hotovost, bude mít problém zajistit základní potřeby pro uprchlíky na řeckých ostrovech.

„Naše finanční situace je ošidná. Pokud nemůžeme okamžitě dosáhnout na hotovost, může to ohrozit naše programy, protože svým dodavatelům platíme z řeckých účtů. Jsme závislí na hotovosti. Řada našich programů závisí na nákupech řeckého zboží v hotovosti,“ uvedla mluvčí OSN na ostrově Lesbos Laura Padoanová.

Někteří řečtí politici upozorňují, že v uprchlických táborech mohou vypuknout hladové bouře. Podle Padoanové už uprchlíci ztrácejí trpělivost. „Lidé začínají být frustrovaní. Je tady hodně napětí,“ dodala pracovnice OSN.

UNHCR vyzval Evropskou unii, aby zemi pomohla, než se tamní humanitární situace ještě více zhorší. Od začátku letošního roku zatím do Řecka dorazilo více než 77 000 uprchlíků, z toho 60 procent tvoří Syřané, další migranti pocházejí z Afghánistánu, Iráku, Eritreje a Somálska.

„Stále se měnící ekonomická situace spolu se zvyšujícím se počtem nově příchozích znamená obrovskou zátěž zejména pro komunity žijící na malých ostrovech,“ uvedl mluvčí UNHCR William Spindler.

Místní úřady na ostrovech, jako je například Lesbos, kde je situace velmi kritická, podle něj nápor migrantů nejsou schopny zvládat. Spindler zároveň dodal, většina uprchlíků, kteří se v Řecku zaregistrují, následně míří přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko dále do Evropy.

„Očekávali bychom, že EU aktivuje svůj systém reagující na mimořádné situace, protože Řecko je součástí Evropské unie. Toto se děje v Evropě, na prahu Evropy,“ citovala Spindlera agentura Reuters. „Řecko potřebuje naléhavě pomoci a očekáváme, že Evropa něco udělá,“ dodal mluvčí UNHCR.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos podle odhadů dorazilo do Evropy 150 000 migrantů, většina z nich do Itálie a Řecka. Ve Středozemním moři pak od letošního ledna přišlo o život 1 900 uprchlíků, což je dvojnásobné množství než za stejné období v loňském roce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video