Lídr Nové demokracie Antonis Samaras má radost z úspěchu své konzervativní

Lídr Nové demokracie Antonis Samaras má radost z úspěchu své konzervativní strany (17. června 2012) | foto: Reuters

Řecká pravice získala podporu většiny, vládu sestaví zřejmě už v úterý

  • 23
Úsilí lídra vítězné strany Nová demokracie o sestavení nové řecké vlády podpořily levicové strany PASOK a DIMAR, rezolutní odmítnutí si Antonis Samaras vyslechl od radikálního levicového hnutí SYRIZA. Předsedu vítězných konzervativců Samarase pověřil sestavením vlády den po parlamentních volbách prezident Karolos Papulias.

Po pondělních jednáních to vypadá, že předseda vítězné strany Nová demokracie (ND) Antonis Samaras sestaví vládu "národní jednoty", jak deklaroval po schůzce s prezidentem Papuliasem. Podporu mu vyjádřily třetí strana voleb, levicová PASOK, a Demokratická levice (DIMAR).

Poslanci všech tří stran by získali pro novou proevropsky orientovanou vládu 179 hlasů z celkových 300. Podporu jejímu vzniku už  po schůzce se Samarasem přislíbil například předseda strany PASOK Evangelos Venizelos.

"Země potřebuje vládu okamžitě a jednání musí být ukončeno zítra," řekl v pondělí v podvečer Venizelos. Není však jasné, zda se budou chtít menší strany účastnit vlády, nebo jen umožní její vznik.

Podle Venizelose se očekává podpora vlády od čtyř velkých parlamentních stran. Po pondělních jednáních je jisté, že jednou z těchto stran rozhodně nebude radikální levicové hnutí SYRIZA, které škrty odmítá.

Lídra ND Samarase podpořil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Nezávidím budoucímu ministerskému předsedovi Řecka jeho džob. Spíše nejhlubší soustrast a držím mu palce," řekl ČTK ministr.

Samaras jednal o vládě od dopoledních hodin

Setkání prezidenta se Samarasem bylo naplánováno na půl dvanáctou. Předseda Nové demokracie byl na něm jako vítěz voleb pověřen sestavením vlády. Podle ústavy na to má tři dny.

Volby v Řecku

"Je naprosto nezbytné vytvořit vládu. Přeji si, aby vznikla dnes," řekl prezident po pondělním jednání s některými politickými představiteli. Samaras po schůzce s prezidentem bez dalších podrobností vyjádřil naději, že se "ihned" podaří dát dohromady vládu "národní jednoty". Ta však vznikne podle posledního vývoje nejdříve v úterý.

Konzervativec Samaras se chtěl sejít se všemi lídry stran, které se do parlamentu dostaly. Ve tři odpoledne zahájil jednání s předsedou socialistické strany PASOK, kterou agentury pasují na hlavního spojence Nové demokracie v budoucí vládě.

Obě strany hodlají pokračovat v úsporném plánu, kterým EU a MMF podmiňují poskytování záchranných půjček zabezpečujících Řecko před totálním bankrotem. Nová demokracie totiž zvítězila v parlamentních volbách jen těsně a nemá v parlamentu většinu.

Koalice národní jednoty bude určitě bez radikální levice

Samaras se už v jedenáct dopoledne sešel i s lídrem radikální levice, jak informovala agentura Reuters. Ač Alexis Tsipras už před vyhlášením oficiálních výsledků proklamoval, že jeho strana odchází do opozice, oslovila ji Nová demokracie s nabídkou k účasti na široké koalici "národní jednoty".

Tsiprasova levicová SYRIZA však účast na takové koalici opět odmítla. "Jsme připraveni být silnou a zodpovědnou opozicí, která bude s to významně zasahovat do dění. A o tom jsem ujistil Samarase," řekl šéf hnutí SYRIZA po setkání s nejvyšším představitelem konzervativců.

Nová demokracie a PASOK nově slíbily voličům a radikální levici, že požádají evropské partnery o zmírnění dopadů plánu, především odložením plnění jeho podmínek o dva roky. To ihned komentovalo Německo jako neprůchozí (více zde).

Dá se předpokládat, že ND a PASOK budou tvořit základ vládní koalice, jejíž brzké sestavení si přejí a očekávají zahraniční partneři a trhy. ND si v třísetčlenném parlamentu zajistila 129 poslaneckých míst (i díky tomu, že vítěz řeckých voleb získává 50 křesel jako bonus). 

Jejich koalici nejspíše posílí ještě menší proevropská formace Demokratická levice (DIMAR) v čele s Fotisem Kuvelisem, která ve volbách získala sedmnáct mandátů. Kuvelisova strana podle ČTK vyjádřila stejně jako PASOK podporu úsilí o vytvoření koalice.

V koalici s třetími socialisty, kteří obsadí 33 křesel, může ND vytvořit parlamentní většinu 162 poslanců. Obě strany byly koaličními partnery již v minulosti. S případnými sedmnácti místy strany DIMAR může mít nová koalice podporu až 179 poslanců z celkových 300. Radikální levice (SYRIZA), která je proti pokračování razantních škrtů, má 71 zákonodárců.