Recep Tayyip Erdogan | foto: Reuters

Česko podporuje terorismus, reagoval Erdogan na propuštění Sáliha Muslima

  • 415
Propuštění syrského Kurda Sáliha Muslima je rozhodnutí země, která podporuje terorismus. Prohlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Hodnotil tak postup České republiky vůči Muslimovi, o jehož vydání Ankara žádala.

Bývalý spolupředseda syrské Sjednocené demokratické strany (PYD) Sálih Muslim byl zadržen 24. února v Praze na základě zatykače vydaného Ankarou kvůli jeho údajným teroristickým aktivitám. Český soudce ho 27. února propustil. Turečtí politici na to reagovali velmi ostře. Vicepremiér Bekir Bozdag hovořil o „jasné podpoře terorismu“ už v úterý.

Fotogalerie

Muslim patřil do loňska k vedení PYD. Podle Ankary je tato strana napojená na tureckou separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK), řazenou nejenom v Turecku, ale i jinde ve světě k teroristickým organizacím. 

Ankara Muslima viní z narušování jednoty a územní celistvosti státu, z vraždy, pokusu o vraždu a z ničení veřejného majetku. 

Kurdů žije v Česku až tisíc. Dokážou se rychle mobilizovat, ukázal protest

Turecko na něj vydalo zatykač v listopadu 2016 v rámci vyšetřování pumového atentátu, při kterém v únoru téhož roku v Ankaře zemřelo 29 lidí. Muslim však jakékoli zapojení do atentátu odmítl.

Erdogan postup ČR přiřadil k údajnému pokrytectví Západu a dvojakému přístupu k boji proti terorismu. „Bohužel nejsou spravedliví... Česká republika je členem Evropské unie. Považuje unie PKK za teroristickou organizaci? Ano. Poskytli jsme dokumentaci a dokázali jsme, že je PYD s touto teroristickou skupinou spojená? Ano. Přesto tohoto teroristického vůdce propustili,“ řekl Erdogan.

KOMENTÁŘ: Kauza Muslim vztahy s Turky nepoškodí. I kvůli stavbě metra

„Proč jste ho zatýkali a pak propustili? Co se za 24 hodin změnilo? Toto propuštění Českou republiku dostalo do postavení země podporující terorismus...Neumějí to vysvětlit. Propuštění vůdce teroristů znamená podporovat terorismus. Jiné vysvětlení pro to není,“ dodal Erdogan.

Ještě tvrdší slova na adresu České republiky zvolil Erdoganův poradce Yigit Bulut. Už ve středu v televizi TRT Haber prohlásil, že žádná země jako Česko neexistuje, protože „všichni skuteční chlapi se odstěhovali a založili Slovensko“. Českou republiku podle něj vlastní Německo.

Zatčení nechal ministr prověřit

Postup české policie, která Muslima zadržela na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu z Turecka, nechal ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) prověřit. Uvedl to ve čtvrtek ve Sněmovně v rámci interpelací. Prošetřit Muslimův případ přislíbil poslancům rovněž premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli informacím, že kurdský politik byl zadržen na zákaladě přání tureckých tajných služeb.

„Ještě jsem tento případ nechal zrevidovat inspekčními orgány,“ uvedl ministr na dotaz lidoveckého poslance Marka Výborného. Ten se pozastavoval nad tím, že kurdský politik byl zadržen v Česku, nikoli v dalších západoevropských zemích, kde také pobýval.

28.února 2018 v 07:11, příspěvek archivován: 01.března 2018 v 15:23

VIDEO: #Turkey president #Erdogan's chief advisor Yigit Bulut says in public TV that there is no such country as #Czechia, all the real men left the country & set up #Slovakia. He also claims #CzechRepublic is owned by Germany. #SalihMuslim https://t.co

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#Turkey president #Erdogan's chief advisor Yigit Bulut says in public TV that there is no such country as #Czechia, all the real men left the country & set up #Slovakia. He also claims #CzechRepublic is owned by Germany. #SalihMuslim https://t.co/NufauxqfH0