Reaktory Kursku mohou být hrozbou

  20:15
Spolu s těly všech 118 členů posádky zůstávají uvnitř nedávno ztroskotané ruské ponorky Kursk i dva jaderné reaktory, které jí dodávaly energii. Zatím - zdá se - nehrozí, že by způsobily ekologickou katastrofu v Barentsově moři. Pokud však ponorka zůstane na dně, může z ní v příštích desetiletích radioaktivita uniknout ven a zasáhnout oblast doposud bohatého rybolovu.
Žádná armáda na světě dnes nemá vycvičený tým hlubinných potápěčů, proto také při průzkumu ponorky pracovali potápěči z norské ropné společnosti Stolt Offshore. Ti zvýšenou radioaktivitu v okolí vraku nenaměřili.

Pátá potopená ponorka

Kursk je pátou ruskou jadernou ponorkou, která po havárii skončila na dně moří. Američané přišli o dvě taková plavidla. Okolí "svých" vraků příležitostně kontrolují pomocí dálkově řízených mechanismů, které nabírají vzorky vody, dna, ale i ryb a mořských rostlin. V nejbližším okolí ponorky Thresher, která se v roce 1963 potopila u východního pobřeží USA, a ponorky Scorpion, ztroskotané v roce 1968 poblíž Azorských ostrovů, přístroje zjišťují mírně zvýšenou radioaktivitu. Ovlivňuje však prostředí jen do vzdálenosti několika metrů od vraků. "Dostala se tam zřejmě z chladicího média reaktorů, nikoli z vlastního paliva," řekl mluvčí námořnictva Jonathan Kiell. Za uplynulá léta tedy vícebariérový ochranný systém reaktorů jejich obsah nevydal. Mezitím se radioizotopy rozpadají a radioaktivita se snižuje.

Zastavené reaktory

Oficiální zprávy ruského námořnictva tvrdí, že při katastrofě byla činnost obou tlakovodních reaktorů Kursku automaticky během pěti šesti vteřin zastavena. "Jsem si jist, že nepředstavují žádné nebezpečí," prohlásil viceadmirál Jevgenij Černov z velitelství Severní flotily, do níž Kursk patřil. Pokud by se tak ovšem nestalo, mohly by reaktory pracovat dál a rozjela by se v nich nekontrolovaná řetězová reakce, a to až do vyčerpání štěpného paliva. Okolní mořská voda o teplotě minus čtyři stupně Celsia by reaktor chladila a umožnila průběh reakce. Teprve kdyby se reaktor přehřál, jeho obal by se roztavil. Voda vniklá dovnitř by pak reakci zastavila, avšak rozšířila by radioaktivitu do okolí. Ani v takové kritické situaci se však v moři nemůže opakovat to, co se stalo v Černobylu. Tam se totiž obal reaktoru roztavil v požáru. Vysoká teplota vytvořila vzduchový komín, který štěpné produkty okamžitě vytáhl přímo z pracujícího reaktoru do atmosféry, odkud se rychle rozšířily nad obrovské území.

Pozvolné rezivění

Jiné, zřejmě reálnější nebezpečí představuje palivo a vyhořelé palivo ukryté zatím v reaktorech. Podle dostupných informací jsou ruské ponorkové reaktory stavěny tak, aby odolaly tlaku odpovídajícímu zhruba hloubce 2000 metrů. Kursk leží v hloubce 108 metrů. Tam tlak reaktory nerozdrtí. Ovšem kvůli slané vodě je nakonec rozežere rez. Ponorkové reaktory mají elektrický výkon kolem 35 megawattů, tedy zhruba desetinový oproti reaktorům v jaderné elektrárně Dukovany a méně než dvacetinový ve srovnání s Temelínem. Dukovanský reaktor vydá za rok asi deset tun vyhořelého paliva. Dva reaktory v Kursku mohou tedy obsahovat až dvě tuny paliva, což je hodně. Zatímco palivo před použitím je téměř neškodné, po spálení v reaktoru se mění na vysoce radioaktivní látky, které jsou svému okolí nebezpečné po statisíce let. Není však zatím známé, v jakém stadiu vyhoření je palivo na Kursku.

Jaderná fyzika na mořském dně

Palivové tablety z oxidu uraničitého naštěstí pokrývá nerezová ocel nebo zirkoniové slitiny. Proto z nich voda může radioizotopy vyluhovávat jen pomalu. Radioaktivita se tedy zřejmě bude postupně ředit v obrovském množství mořské vody a také pozvolna usazovat na mořském dně. Samozřejmě by pronikla do mořských rostlin i živočichů, ale zdá se, že jen v mírných koncentracích. Barentsovo moře je jedním z nejčistších na severní polokouli. Radioaktivita v něm chycených ryb je nižší než u mořských živočichů například z Baltského moře. Mořská voda je - podobně jako všechno na Zemi - přirozeně mírně radioaktivní. Navíc se v ní stále projevují podmořské pokusné jaderné výbuchy prováděné po druhé světové válce, dnes už naštěstí dávno zakázané. Dobrou zprávou pro životní prostředí je, že pro reaktory na ponorkách se jako palivo používá uran více obohacený svým izotopem 235, než je tomu u reaktorů v elektrárnách. Více obohacený uran je energeticky účinnější. Při reakcích z něj však vzniká méně plutonia - radioaktivního, a navíc vysoce jedovatého prvku, který je velmi obávanou složkou vyhořelého paliva. Jak naznačují poznatky o předchozích potopených jaderných ponorkách, může trvat desítky let, než mořská voda vnikne do potopeného reaktoru. Nikdo však zatím neví, jak rychle z něj pak radioaktivita unikne.

Vyzvednout, nebo nechat v moři?

Proto například ekologická organizace Greenpeace vyzývá, aby byl Kursk, vážící 18 000 tun, z moře vytažen. "Nelze ovšem zatím říci, jestli to vůbec bude technicky možné," připouští Nils Bohmer, jaderný expert z norské ekologické organizace Bellona. Přípravy na vyzdvižení ponorky by zabraly několik měsíců. Experti totiž doporučují zacházet s ponorkou co nejopatrněji, aby nevhodný otřes nezpůsobil katastrofu. K této variantě se přiklání i viceadmirál Černov. Jinou možností je vytáhnout na hladinu pouze střední část ponorky, v níž jsou reaktory. Ta váží kolem 3000 tun. Poslední možností, o níž experti diskutují, je napodobit černobylský postup a reaktor na dně uzavřít pod betonovou kryptu. Místo betonu lze použít hmotu furfurol, která ve vodě tuhne. Tento materiál už Rusové v minulých desetiletích používali, když záměrně potopili několik desítek vysloužilých ponorkových reaktorů na dno moře, zejména u ostrova Nová Země. Vyhořelé palivo z nich však předtím uložili pod dohledem na pevnině. Která varianta nakonec zvítězí, to se teprve ukáže. Nelze ani vyloučit, že nebezpečí, které může být reálné až po desítkách let, nechá dnešní politiky i vojáky lhostejnými.

Karel Matějka je docentem Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Kňažko: Demagog Fico ničí vztahy s ČR. Na Slovensku tvoří proruskou autokracii

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Po lahvi rumu a bez řidičáku. Šofér před strážníky otočil auto na střechu

19. března 2024  11:23

Bez řidičského oprávnění a navíc notně opilý usedl v neděli odpoledne za volant šofér v brněnském...

Rusko kupuje satelitní fotky od firem z USA, odpaluje podle nich rakety

19. března 2024  11:23

Rusové si cíle pro své raketové útoky na Ukrajině ověřují na základě satelitních snímků zakoupených...

Palestincům v Gaze bezprostředně hrozí hladomor, bijí na poplach OSN i USA

19. března 2024  11:04

Akutní nedostatek jídla v palestinském Pásmu Gazy už je natolik závažný, že tamním civilistům...

Soud znovu uložil podmínky pro čtyři muže za tragický pád mostu ve Vilémově

19. března 2024  11:01

Odvolací soud v Pardubicích v pondělí dopoledne znovu uložil podmínky čtyřem mužům obžalovaným...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...