Raúl Castro, bratr žijící ve stínu slavného Fidela

  11:36aktualizováno  11:36
Kubánský vůdce Fidel Castro Ruz musel do nemocnice a řízení země dočasně svěřil svému 75letému bratrovi Raúlovi. Kdo je onen muž, jenž léta žil ve stínu svého slovutného sourozence? Podle všeho není Raúl Castro, nejdéle sloužící ministr obrany na světě, žádný servilní podřízený.

Raúl Castro (vlevo) se svým starším bratrem Fidelem | foto: Profimedia.cz

Vypadá spíše jako chytrý organizátor, který pomáhal levicovému záškodníkovi Fidelu Castrovi udržet se u moci s podporou efektivní armády. A nyní se ocitá v možná nevítaném středu pozornosti poté, co bratr podstoupil střevní operaci.

Raúl Castro, který se narodil 3. června 1931, vyrostl spolu s Fidelem na velkém otcově statku na východě Kuby. Jako chlapec se kamarádil se syny chudých venkovanů pracujících pro jeho movitého otce. To v něm podle něho vyvolalo celoživotní náklonnost k nejslabším.

Muž, jenž vybudoval mocnou armádu
Od neúspěšného útoku na kasárna Moncada během partyzánské války a triumfu revoluce 1. ledna 1959, byl vždy pro svého bratra Fidela důvěryhodnou pravou rukou. Raúlovi spolubojovníci jej označují za tvrdého, ale spravedlivého muže.

Se sovětskou pomocí dosáhl toho, že se z neuspořádaných partyzánských oddílů stala jedna z nejlepších armád třetího světa. Kubánští vojenští poradci a vojáci sloužili v konfliktech v rámci "boje proti imperialismu" například ve Vietnamu, v Etiopii a v Angole.

Revoluční armáda o 50 tisících vojácích, kterou řídí, se stala první organizací na ostrově, jež přijala kapitalistické podnikatelské praktiky. Dovážela britské manažerské učebnice a nyní má většinové podíly v průmyslu, zemědělství a turistice, vlastní hotely na plážových letoviscích a také jednu leteckou společnost.

Pragmatičtější než Fidel
Raúl Castro, který byl kdysi tvrdým komunistou, je nyní považován za většího pragmatika než jeho bratr, když jde o plánování budoucnosti kubánského komunismu. Mohl by vést zemi k tomu, aby se přiklonila k čínskému modelu vlády jedné strany s volným tržním hospodářstvím.

"Fazole jsou důležitější než děla," řekl Raúl počátkem 90. let, kdy se Kuba propadla po rozpadu Sovětského svazu do vážné ekonomické krize a její armáda byla nucena kvůli nedostatku paliva přesouvat stíhací letouny pomocí koní.

Raúl v posledních letech získal na popularitě snahou vrátit komunistickou stranu ke kořenům a posílením vojenské pohotovosti od nástupu amerického prezidenta George Bushe k moci.

Raúl je ženatý s Vilmou Espinovou, která se podílela na revolučním boji, vedla Kubánskou federaci žen od jejího založení před téměř 40 lety a je považována za neoficiální první dámu Kuby.

Analytici: Případná Fidelova smrt Kubu nezmění
Podle pozorovatelů chybí Raúlovi charisma, politické zkušenosti, zdraví či dokonce ambice jít v bratrových šlépějích.

Bývalý předseda exilového Kubánského výboru pro demokracii se sídlem v Miami Ricardo González řekl, že socialismus a vláda jedné strany jsou možná příliš zakořeněny na Kubě na to, aby byly odstraněny pouhým případným úmrtím Fidela Castra.

"Myslím si, že to bude spíše jako, když zemřeli Stalin a Mao. Bude to pokračovat, je to příliš institucionalizované a není nic, co by to mohlo nahradit," upozornil.

Mnoho exilových činitelů ale sází na to, že eventuální odchod Fidela Castra bude podnětem k okamžité změně režimu. "Hodně se hovoří o plánu následnictví, ve kterém je Raúl Castro nesprávně popisován jako hodnější a jemnější diktátor," řekla členka amerického Kongresu Ileana Rosová-Lehtinenová, která se narodila na Kubě a která patří k ostrým Castrovým kritikům.

"Domnívám se, že pokud Raúl uchvátí moc, bude to na velmi krátko," řekla ještě před oznámením, že přebírá dočasně vládu.

Podle bývalého šéfa generálního štábu kubánské armády Alcibiadese Hidalga, který v této funkci sloužil deset let a který v roce 2002 uprchl na lodi do USA, Raúl vždy příliš pil a jeho zdraví je chatrné.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Najdete na iDNES.cz