Od března narostly řasy u pobřeží australského státu Jižní Austrálie do rozlohy 4500 kilometrů čtverečních. Jde o plochu téměř o polovinu větší než Lucembursko. A řasy se stále rozrůstají, říká bioložka Vanessa Pirottaová.
Řasy podle vědců vylučují jed, který se chová jako toxická pokrývka, jež dusí širokou škálu mořských živočichů, protože jednoduché organismy berou z vody kyslík.
Škodlivé látky z řas také poškozují žábry a tkáně živočichů tím, že napadají jejich červené krvinky, vysvětlil Brad Martin z neziskové organizace OzFish.
Mezi nejohroženější druhy patří krabi, jelikož nejsou dostatečně pohybliví a nemohou snadno uniknout z postižené oblasti.
V Baltském moři se vytvořil koberec z mořských řas velký jako Německo |
Pro člověka nepředstavují řasy smrtelné nebezpečí, ale mohou podráždit pokožku a způsobit dýchací problémy.
Takzvaný vodní květ způsobený přemnožením řas nebo sinic nastává při vhodných slunečných a teplotních podmínkách. Austrálie se od března potýká s nebývale vysokými teplotami.