ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Digitální blackface. V USA řeší novou formu rasismu: gify a memy

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Používání memů a gifů s černošskými expresivními vyjádřeními je rasistické. Je obdobou malování tváře na černo. Tvrdí to teoretici takzvané „digitální blackface“, podle kterých bílí lidé tímto způsobem posilují rasové stereotypy. Kritici teorie namítají, že právě koncept digitální blackface působí naopak inkluzivně.

Video Afroameričanky Kimberly „Sweet Brown“ Wilkinsové, jež pro lokální americkou televizi popisovala útěk z hořícího domu, se okamžitě stalo virálním hitem. Její slova doprovázená expresivními výrazy tváře byla sestříhána do podoby chytlavého songu, parodována ve večerní show Jimmyho Kimmela, citována zpěvačkou Beyoncé na Super Bowlu a stala se předmětem nesčetných memů a gifů, které si v rychlé konverzaci vyměňovali uživatelé internetu. Samotná Wilkinsová virtuální slávu využila k účasti v několika reklamách a prodeji vlastní omáčky.

Pokud si někdo skutečně myslí, že ten nejzákeřnější rasismus je černošský gif, pak dotyčný musí být „chorobně“ ponořený v internetové kultuře a vůbec nevnímat skutečný svět.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video