Nese jméno Alfredova staršího bratra Ludviga, který ze Stockholmu přesídlil do Petrohradu, kde nejdřív vedl továrnu na pušky. Největších úspěchů ale dosáhl v ropném průmyslu. Z Baku totiž vypravil první tanker na přepravu ropy. Po bolševické revoluci byl však všechen jeho majetek zabaven.
Cena Ludviga Nobela, kterou komise 10. srpna v Grozném ověnčila Kadyrova, je dokonce starší než její známější jmenovkyně (udělovaná od začátku 20. století). K jejímu založení došlo na valné hromadě akcionářů Společnosti bratří Nobelů v roce 1888. Web ceny zdůrazňuje, že všichni Nobelové nějaký čas pobývali v Rusku. „Právě Rusko umožnilo Nobelovým plně uplatnit jejich talent,“ tvrdí se tam. Plaketa se přestala předávat v roce 1917.
Kadyrov předhodil bodyguarda lvům. Otázky halí i smrt jeho otce a bratra |
Mezi laureáty ceny – byla obnovena roku 2005 – patří i prezident Vladimir Putin. Výběr oceněných od té doby řídí Nadace Ludvíka Nobela, jež se těší požehnání Ruské pravoslavné církve.
Kadyrovovi cenu předala prezidentka Všeruské federace rytmické gymnastiky Irina Vinerová. „Za ochranu tradičních hodnot, posilování mezietnické harmonie a podporu bojovníků za vítězství nad silami světového zla,“ zněly důvody ocenění.
„Předávala jsem mnoho medailí, ale předat medaili od velkého Nobela velkému Ramzanovi je velká čest, velké štěstí,“ pochlebovala Vinerová.
Válka je mír
Kadyrov už dříve vyjádřil zájem o skutečnou Nobelovu cenu míru. V médiích se kolem 1. dubna 2021, necelý rok před velkou invazí ruských sil na Ukrajinu, objevily zvěsti o Kadyrovově nominaci na prestižní mezinárodní ocenění.
Kadyrovová dostala od Kadyrova řád Kadyrova |
Zpráva vypadala jako aprílový žert, v Čečensku ji však vzali vážně. Že Kadyrov „vykonal nejvíce pro bratrství mezi národy, zrušení nebo zmenšení existujících armád či pořádání a propagaci mírových kongresů,“ tvrdil i tamní ministr informací a tisku Achmed Dudajev. Kadyrov si podle něj ocenění zaslouží i „vítězstvím nad terorismem“ v ruské kavkazské provincii.
Teď se tedy čečenský autokrat titulků o „Nobelově ceně pro Kadyrova“ konečně dočkal. Zatím poslední laureátkou váženější Nobelovy ceny za mír je íránská lidskoprávní aktivistka Narghís Mohammadiová.