Vědci vyvinuli nový test na rakovinu, onemocnění odhalí do deseti minut

  20:23aktualizováno  20:23
Australským vědcům se podařilo vyvinout univerzální test na rakovinu, který dokáže odhalit stopy onemocnění v krevním oběhu pacienta. Cenově dostupný a jednoduchý test využívá kapalinu, která změnou barvy odhalí přítomnost maligních buněk kdekoliv v těle a poskytuje výsledky za méně než 10 minut. Jeho úspěšnost dosahuje devadesáti procent.

Sada nástrojů, které odborníci používají při provádění DNA testů. | foto: AP

Přestože jsou nové testy stále ve fázi vývoje, podle odborníků přinášejí radikálně nový přístup k odhalení rakoviny, který by mohl lékařům výrazně usnadnit rutinní screening tohoto onemocnění. „Hlavní výhodou této techniky je její levnost a extrémní jednoduchost provedení, takže ji mohou nemocnice snadno zavést,” říká výzkumnice Laura Carrascosaová z Univerzity v Queenslandu.

Fotogalerie

Test prozatím odhalí asi devět z deseti případů rakoviny. Mohl by tedy posloužit jako počáteční kontrola přítomnosti onemocnění, kterou lékaři v případě pozitivního výsledku rozšíří o další důkladné vyšetření.

„Naše technika může být screeningovým nástrojem, který lékaře informuje, že pacient může mít rakovinu. Bude ale vyžadovat další navazující testy, které odhalí typ rakoviny a její stádium,” popisuje Carrascosaová pro list The Guardian.

Nový test je založený na objevu queenslandského týmu vědců, který zjistil, že DNA obsahující rakovinu a normální DNA přilnou zcela odlišným způsobem ke kovovému povrchu. To odborníkům umožnilo vyvinout test, který rozliší nádorové buňky od zdravých.

Zdravé buňky prokazují správné fungování tím, že obtisknou DNA molekulami z methylové skupiny. Tyto molekuly fungují podle vědců jako pomyslné ovládání hlasitosti, které „ztiší“ nepotřebné geny a naopak vyburcuje ty potřebné. Rakovinové buňky tento obtisk postrádají, takže fungují pouze geny, které podporují růst rakoviny.

05.prosince 2018 v 12:34, příspěvek archivován: 05.prosince 2018 v 13:17

Researchers Develop a universal DNA Nano-signature for early cancer detection – University of Queensland https://t.co/CKKbE1nBkk https://t.co/3ks0YJM1kI

Zatímco DNA uvnitř normálních buněk je pokrytá molekulami methylových skupin, DNA uvnitř rakovinotvorných buněk je většinou holá a tyto molekuly má pouze v malých uskupeních na konkrétních místech. Vědcům se díky řadě testů podařilo určit rakovinu prsu, prostaty, konečníku či lymfatických uzlin.

Obtisky mají zásadní dopad na chemii DNA, což způsobuje odlišné chování rakovinové a normální DNA v kontaktu s vodou. „Je to obrovský objev, který nikdo předtím nepochopil,” vysvětluje Carrascosaová.

Imunní vůči HIV. V Číně se údajně narodily první děti s upravenou DNA

Po sérii experimentů dospěli vědci k novému testu na odhalení rakoviny. Podezřelá DNA se přidá do vody obsahující nanočástice zlata. Ty vodu obarví na růžovo. Pokud DNA obsahuje rakovinové buňky, spojí se s na nanočásticemi a vodě zůstane její originální barva. 

Pokud ale do vody přijde zdravá DNA, buňky na částice přilnou jiným způsobem a voda zmodrá. „Test je natolik citlivý, že detekuje velmi nízkou hladinu rakoviny ve vzorku DNA,” popisuje Carrascosaová.

Vědci nyní pracují na klinických studiích s pacienty, kteří mají širší škálu typu rakoviny, než jaké doposud testovali. Nový test by výrazně usnadnil práci lékařům, kteří nyní musí při podezření na rakovinu poslat pacienta na biopsii tkáně. Tento postup je invazivní a spoléhá na to, že pacient lékaři nahlásí příznaky, které se považují za potenciální známky rakoviny.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Čistka v armádě. Turecko zatklo 300 vojáků, obviňuje je z podpory Gülena

Erdoganovi příznivci v Istanbulu pálí figurínu duchovního Fethullaha Gülena...

Turecko nařídilo zatknout 295 příslušníků armády kvůli podezření z napojení na muslimského duchovního Fetullaha Gülena...

Téměř polovina Severokorejců hladoví, Kimův režim žádá o pomoc

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Severokorejský režim požádal mezinárodní humanitární organizace o potravinovou pomoc, jejíž nutnost vyvolala údajně...

Rumuni vyšetřují Jourovou. Možná kvůli negativnímu hodnocení jejich justice

Věra Joruová při slyšení, které se týká jejího případného postu komisařky pro...

Nedávno zřízený rumunský úřad pro vyšetřování pracovníků justice (SIIJ) uvedl, že zahájil vyšetřování prvního...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz