Vědci vyvinuli nový test na rakovinu, onemocnění odhalí do deseti minut

  20:23aktualizováno  20:23
Australským vědcům se podařilo vyvinout univerzální test na rakovinu, který dokáže odhalit stopy onemocnění v krevním oběhu pacienta. Cenově dostupný a jednoduchý test využívá kapalinu, která změnou barvy odhalí přítomnost maligních buněk kdekoliv v těle a poskytuje výsledky za méně než 10 minut. Jeho úspěšnost dosahuje devadesáti procent.

Sada nástrojů, které odborníci používají při provádění DNA testů. | foto: AP

Přestože jsou nové testy stále ve fázi vývoje, podle odborníků přinášejí radikálně nový přístup k odhalení rakoviny, který by mohl lékařům výrazně usnadnit rutinní screening tohoto onemocnění. „Hlavní výhodou této techniky je její levnost a extrémní jednoduchost provedení, takže ji mohou nemocnice snadno zavést,” říká výzkumnice Laura Carrascosaová z Univerzity v Queenslandu.

Fotogalerie

Test prozatím odhalí asi devět z deseti případů rakoviny. Mohl by tedy posloužit jako počáteční kontrola přítomnosti onemocnění, kterou lékaři v případě pozitivního výsledku rozšíří o další důkladné vyšetření.

„Naše technika může být screeningovým nástrojem, který lékaře informuje, že pacient může mít rakovinu. Bude ale vyžadovat další navazující testy, které odhalí typ rakoviny a její stádium,” popisuje Carrascosaová pro list The Guardian.

Nový test je založený na objevu queenslandského týmu vědců, který zjistil, že DNA obsahující rakovinu a normální DNA přilnou zcela odlišným způsobem ke kovovému povrchu. To odborníkům umožnilo vyvinout test, který rozliší nádorové buňky od zdravých.

Zdravé buňky prokazují správné fungování tím, že obtisknou DNA molekulami z methylové skupiny. Tyto molekuly fungují podle vědců jako pomyslné ovládání hlasitosti, které „ztiší“ nepotřebné geny a naopak vyburcuje ty potřebné. Rakovinové buňky tento obtisk postrádají, takže fungují pouze geny, které podporují růst rakoviny.

05.prosince 2018 v 12:34, příspěvek archivován: 05.prosince 2018 v 13:17

Researchers Develop a universal DNA Nano-signature for early cancer detection – University of Queensland https://t.co/CKKbE1nBkk https://t.co/3ks0YJM1kI

Zatímco DNA uvnitř normálních buněk je pokrytá molekulami methylových skupin, DNA uvnitř rakovinotvorných buněk je většinou holá a tyto molekuly má pouze v malých uskupeních na konkrétních místech. Vědcům se díky řadě testů podařilo určit rakovinu prsu, prostaty, konečníku či lymfatických uzlin.

Obtisky mají zásadní dopad na chemii DNA, což způsobuje odlišné chování rakovinové a normální DNA v kontaktu s vodou. „Je to obrovský objev, který nikdo předtím nepochopil,” vysvětluje Carrascosaová.

Imunní vůči HIV. V Číně se údajně narodily první děti s upravenou DNA

Po sérii experimentů dospěli vědci k novému testu na odhalení rakoviny. Podezřelá DNA se přidá do vody obsahující nanočástice zlata. Ty vodu obarví na růžovo. Pokud DNA obsahuje rakovinové buňky, spojí se s na nanočásticemi a vodě zůstane její originální barva. 

Pokud ale do vody přijde zdravá DNA, buňky na částice přilnou jiným způsobem a voda zmodrá. „Test je natolik citlivý, že detekuje velmi nízkou hladinu rakoviny ve vzorku DNA,” popisuje Carrascosaová.

Vědci nyní pracují na klinických studiích s pacienty, kteří mají širší škálu typu rakoviny, než jaké doposud testovali. Nový test by výrazně usnadnil práci lékařům, kteří nyní musí při podezření na rakovinu poslat pacienta na biopsii tkáně. Tento postup je invazivní a spoléhá na to, že pacient lékaři nahlásí příznaky, které se považují za potenciální známky rakoviny.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Německý obchod s bílým masem. NDR měnila politické vězně za západní marky

Komunistická Německá demokratická republika ve velkém obchodovala s vlastními občany. Do listopadu 1989, kdy padla...

Na Sardinii jsou turisté v koncích a volají záchranku. Kvůli Google mapám

Ne vždy mapy na Googlu pomohou najít hledané místo. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily desítky turistů na italském...

Téměř dvě stovky zraněných. V Barceloně demonstrovaly statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz