Nad gripeny se zavírá voda, rakouský lobbista je podle soudu nevinný

  11:36aktualizováno  13:46
Ani rakouská justice nebyla schopna prokázat lobbistovi Alfonsovi Mensdorff-Pouillymu uplácení a praní špinavých peněz. Systém úplatků byl natolik propracovaný, že klíčové osobě korupční aféry kolem gripenů nelze vinu prokázat.

Rakouský lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly | foto: Reuters

Rakouský soud ve Vídni zprostil podnikatele a lobbistu Mensdorffa-Pouillyho obžaloby z praní špinavých peněz. Za falšování důkazů mu udělil symbolickou dvouměsíční podmínku. Rozsudky nejsou pravomocné, lobbista podmínku sice přijal, obžaloba se ale odvolala.

Soudce Stefan Apostol ve zdůvodnění verdiktu uvedl, že nepovažuje za prokázanou lobbistovu údajnou korupční činnost. Dodal ale, že výpovědi obžalovaných zcela neodpovídají skutečnosti.

"Když je něco pravděpodobné, tak to není dostačující. Nevedli jsme žádný monstrproces," prohlásil soudce Apostol a a dodal, že právní zásada v pochybnostech ve prospěch obviněného získala v tomto procesu nový rozměr.

Kavanovo svědectví

Nejkonkrétnějším svědectvím v kauze gripenů zůstane paradoxně výpověď bývalého českého ministra zahraničí Zemanovy vlády Jana Kavana, který promluvil v rozhovoru s novináři švédské televize. Žurnalisté se vydávali za zaměstnance bezpečnostní agentury, která má zabránit vyšetření případu.

"Fakt, že peníze měnily vlastníky, byl velmi dobře znám v parlamentu jako tajemství sdílené mnoha lidmi," prohlásil mimo jiné před pěti lety Kavan, který také dodal, že úplatky šli politickým stranám a lidem napříč politickým spektrem.

Nad gripeny se zavírá voda. Jediné, čeho je možné v tuto chvíli docílit, je aby se tato a podobné kauzy už neopakovali a aby lidé jako Mensdorff-Pouilly byli už příště bez práce.

Soud Mensdorffa-Pouillyho zbavil také dalšího obvinění, že třikrát nepravdivě vypovídal před dvěma parlamentními vyšetřovacími výbory. Spolu s lobbistou byl kvůli praní špinavých peněz souzen jeho poradce Kurt Dalmat, který byl rovněž osvobozen.

Vyšetřování zmařila dohoda

"Ta věc smrdí, ale ne dost," prohlásil podle rakouského deníku Kurier soudce a lakonicky tak shrnul celý případ, který se táhne už víc než deset let. Vše začalo ve chvíli, kdy začalo Česko, Maďarsko a Rakousko uvažovat o přezbrojení svého letectva.

Obžaloba tvrdila, že podnikatel získal od britského zbrojního koncernu BAE Systems přes spletitou síť firem 12,6 milionu eur (318 milionů korun) na ovlivňování armádních zakázek ve střední a východní Evropě.

Samotného Rakouska se konkrétní kauza gripenů dotkla nejméně. Vídeň se narozdíl od Budapešti a Prahy rozhodla pro eurofightery a korupční aféra spojená s nimi přímo na Mensdorffa-Pouillyho nemíří.

Naději na vyšetření uplácení v kauze gripenů však nezhatil rakouský soud, ale v roce 2010 britská justice. Ta se dohodla s koncernem BAE, který přiznal uplácení v Česku a dalších zemích, zaplatil pokutu 300 miliónů liber a zabránil tak došetření konkrétních příjemců úplatků a rozkrytí systému ve státech, kam úplatky putovaly.

Rakouská prokuratura a policie už tak jenom paběrkovali a není divu, že nedokázali uspět. V podobné situaci se ocitli i čeští policisté a státní žalobci.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz