Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

  10:01aktualizováno  15:17
Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý vyžádala 21 zraněných a jednoho mrtvého. Informovala o tom rakouská policie na sociálních sítích. Na místě zasahovalo několik hasičských vozů a sanitky.

Výbuch otřásl zařízením v úterý ráno. V 8:45 došlo k explozi a požáru, citovala agentura DPA policejního mluvčího. Okolí bylo uzavřeno. Policie odpoledne na Twitteru  informovala, že při incidentu zemřel jeden člověk, dalších 21 vyvázlo se zraněním. Jeden z nich je v ohrožení života.

Fotogalerie

Provozovatel zařízení, společnost Gas Connect, tvrdí, že v areálu pracovalo zhruba 50 lidí. Svědci popsali stanici ORF, že po výbuchu z plynového terminálu šlehaly několikametrové plameny. Oheň poničil nejméně šest budov v areálu. Server Focus.de s odvoláním na hasiče píše, že explodovalo podzemní plynové potrubí.

„Slyšel jsem mohutnou explozi a zpočátku jsem si myslel, že by to mohlo být letecké neštěstí. Pak jsem viděl ten nesmírný sloup plamenů,“ řekl agentuře AFP jeden z místních obyvatel ze slovenské strany hranice.

Rakouská policie na Twitteru uvedla, že příčinou výbuchu je podle dosavadního vyšetřování technická závada. Vyšetřovatelé tak vyloučili spekulace o možném cizím zavinění.

„Myslím na rodinu, přátele a kolegy muže, který dnes zemřel. Vyslovuji jim upřímnou soustrast a přeji jim, aby měli velkou sílu v tíživých hodinách smutku. Kéž by se ti, kteří utrpěli zranění, rychle uzdravili. Rád bych poděkoval záchranářům, hasičům a policistům, kteří pomáhali a řeší situaci,“ napsal na Facebooku  rakouský prezident Alexander Van der Bellen. 

Dodávek plynu do ČR se havárie nedotkne

Mluvčí hasičů Heinz Holub popsal, že na místě zasahovaly také vrtulníky, které převážejí zraněné do nemocnice. Policie povolala rovněž psovody, aby se psy pátrali v troskách po zraněných. Hasiči měli na místě 240 mužů. Holub uvedl, že žár v okolí požáru byl tak velký, že poškodil i automobily na nedalekém parkovišti (více v článku Žár roztavil nárazník, jako by byl z vosku. Kolik stupňů snese auto?).

Itálie a stav nouze

Italský ministr průmyslu Carlo Calenda řekl, že vláda se chystá vyhlásit stav nouze, protože kvůli explozi plynového terminálu v Rakousku byly přerušeny dodávky ruského plynu do Itálie.

Přesměrováním dodávek plynu se snaží výpadky nahradit ruský plynárenský gigant Gazprom (více o  výpadcích v dodávkách plynu se dočtete zde). 

Velkoobchodní ceny plynu v reakci na událost prudce vzrostly, upozornila agentura Reuters.

Požár plynového terminálu si vyžádal uzavření tranzitu plynu do Rakouska přes Slovensko. „Zařízení bylo kontrolovaným způsobem zastaveno a je mimo provoz,“ řekl APA mluvčí společnosti Gas Connect Armin Teichert.

Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml sdělil, že havárie nebude mít na dodávky plynu do Česka vliv. „Od roku 2013, kdy byl uveden do provozu plynovod Opal, je největším vstupním místem plynu do České republiky Hora Svaté Kateřiny u bývalé východoněmecké hranice. Plyn tak dnes teče obráceně než dříve,“ dodal. Mluvčí Eustream potvrdil, že havárie nebude mít dopad na dodávky zemního plynu ani na Slovensko.

Baumgartenský terminál je důležitým uzlem pro distribuci zemního plynu přicházejícího do Rakouska z Ruska a Norska. S roční kapacitou 40 miliard kubických metrů je toto zařízení, uvedené do provozu v roce 1959, jedním z hlavních plynových středisek střední Evropy, píše AFP. Z 51 procent ho kontroluje rakouská energetická skupiny OMV.

Plynový terminál explodoval v obci obci Baumgarten an der March

Plynový terminál explodoval v obci obci Baumgarten an der March


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Najdete na iDNES.cz