Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rakousko čekají předčasné volby, Kurz vypověděl koaliční smlouvu s FPÖ

  7:54aktualizováno  21:30
Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil ukončení vládní koalice se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Zároveň sdělil, že prezidentovi navrhl, aby co nejdříve vypsal předčasné parlamentní volby. Kurz tak reagoval na vládní krizi, kterou vyvolala aféra kolem vicekancléře a předsedy FPÖ Heinze-Christiana Stracheho.

Rakouský vicekancléř a předseda protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache už odpoledne oznámil odchod z obou politických funkcí. Stalo se tak poté, co německá média zveřejnila videonahrávku, na níž s údajnou příbuznou ruského oligarchy jedná o politické podpoře své strany výměnou za zajištění státních zakázek. Lidovecký předseda vlády Kurz jeho rezignaci na post vicekancléře přijal.

Podle rakouského prezidenta  Alexandra Van der Bellena jsou předčasné volby jedinou cestou, jak obnovit důvěru v instituce. O dalších krocích bude jednat s kancléřem v neděli.

Šéf opoziční Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ) Christian Kern podle Reuters už řekl, že vypsání předčasných voleb jeho strana nebude bránit, pokud se příslušný návrh ocitne v parlamentu.

Kancléř Kurz novinářům podle agentury APA řekl, že koalici své Rakouské lidové strany (ÖVP) s FPÖ při prvním pochybení nevypověděl. „Ale po včerejším (pátečním) videu musím zcela upřímně říci, že co je moc, to je moc,“ dodal premiér.

Opozice předčasné volby vítá

Za nestabilitu v Rakousku je podle opozičních sociálních demokratů (SPÖ) zodpovědný kancléř Kurz, který do vlády populistické Svobodné přizval. Na předčasné volby, které zemi čekají, jsou sociální demokraté podle své šéfky Pamely Rendiové-Wagnerové připraveni.

Rendiová-Wagnerová v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ORF prohlásila, že Kurzův projekt selhal. „Nemůže se zbavit zodpovědnosti za selhání a za to, že zemi do této nestabilní situace přivedl,“ poznamenala s tím, že si to Rakousko nezasloužilo. Před FPÖ podle ní sociální demokraté vždy varovali. 

Svobodní, s nimiž ale v minulosti vládla i SPÖ, by podle osmačtyřicetileté političky neměli být koaličním partnerem pro žádnou další stranu. Povolební spolupráci s nimi vyloučila.

Ještě výrazně pozitivněji než SPÖ, která během dne nepožadovala předčasné volby, Kurzovo rozhodnutí ukončit kvůli skandálu koaliční vládu přijala další opoziční strana NEOS. Podle liberálního uskupení, které také vidí velkou část zodpovědnosti u Kurze, utrpělo Rakousko velké škody a po „neslavném konci nezodpovědné koalice“ musí následovat radikální krok - tedy nové volby.

Co rozhodlo o rozpuštení koalice

Video zveřejnil německý deník Süddeutsche Zeitung a zpravodajský magazín Der Spiegel, podle kterého se jednalo o léčku na politiky z FPÖ. Zachycuje schůzku lídra svobodných před parlamentními volbami s domnělou rodinou ruského oligarchy na Ibize. Spekuluje se však také, že šlo o léčku německého satirika Jana Böhmermanna.

Plná verze videa, na kterém se na Ibize baví údajná dcera ruského oligarchy se Strachem (v německém jazyce):

Strache připustil, že se setkání v povznesené náladě uskutečnilo, ale údajně v rozhovoru poukazoval na nutnost dodržení rakouských zákonů.

Z videa vyplývá, že nynější rakouský vicekancléř nabízel veřejné zakázky rodině údajného ruského oligarchy, pokud jeho straně dopomůže k volebnímu úspěchu a FPÖ se dostane k vládní odpovědnosti.

Svobodní jsou v Rakousku součástí vládní pravicové koalice, pro kterou současný skandál podle agentury DPA znamená dosud největší zátěžovou zkoušku. 

Strache rezignoval na obě funkce, nahradit ho měl Hofer

Strache po jednání s Kurzem nabídl svojí rezignaci, kterou kancléř přijal. Opoziční sociální demokraté hovoří o „možná největším politickém skandálu druhé republiky“. „Spolkový kancléř Kurz má jedinou možnost: Jít ke spolkovému prezidentovi,“ řekla šéfka SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová. 

Podle agentury DPA se nejprve jako o možném nástupci Stracheho ve vládě mluvilo o někdejším prezidentském kandidátovi FPÖ Norbertu Hoferovi, který v kabinetu řídí resort dopravy. 

Strache řekl, že skončí také ve funkci předsedy FPÖ a ve funkci předsedy strany i ve funkci vicekancléře ho nahradí právě Hofer. Toho však podle televize oe24 na pozici vicekancléře odmítal právě Kurz. Spekulace stanice, že lidovci budou preferovat předčasné volby, se v sobotu večer potvrdila. 

Spekuluje se o léčce na rakouské svobodné

Rakouská média v pátek večer také naznačila, že tím, kdo na Stracheho a nynějšího šéfa parlamentní frakce FPÖ Johanna Gudenuse, který ve vile na Ibize rovněž byl, léčku nastražil, mohl být německý satirik Böhmermann. 

Lídr kandidátky svobodných do eurovoleb a poslanec v Evropském parlamentu Harald Vilimsky tvrdí, že Stracheho skandál prospívá německé kancléřce Angele Merkelové a šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi Junckerovi. Je třeba se ptát, kdo za videem stojí, míní.

Komik, který se do širšího povědomí veřejnosti za hranicemi Německa zapsal satirickou básní na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, totiž již letos v dubnu hovořil o některých detailech ze setkání Stracheho s domnělou členkou rodiny ruského oligarchy. Tehdy jeho slova diváci považovali za vtip, napsala agentura APA.

„Zatímco si vy užíváte galavečera, pijete sekt, jíte fajnové řezy a s šarmem se pokoušíte nedat Gernotovi Blümelovi (rakouskému ministrovi zodpovědnému za umění a kulturu, pozn. ČTK) znát, jak moc jím opovrhujete... já se povaluju docela zkoksovaný a natankovaný Red Bullem s několika obchodními partnery z FPÖ v jedné vile ruských oligarchů na Ibize a vyjednávám o tom, jestli a jak bych mohl převzít noviny Kronen Zeitung, abych mohl veřejné mínění v Rakousku dostat na svou stranu,“ řekl tehdy divákům na udílení filmových cen komik Böhmermann. Zároveň dodal, že o tom ale „bohužel ještě nemůže mluvit“.

Dubnový proslov německého komika, který všichni vnímali jako satiru, tak podle rakouských médií obsahoval všechna důležitá fakta zveřejněné kauzy, která by mohla přivodit pád rakouské vlády - FPÖ, vilu na Ibize, ruské oligarchy i snahu ovlivnit veřejné mínění pomocí listu Kronen Zeitung.

Böhmermann se zatím ke spekulacím, že léčku na nynějšího kancléře mohl navléci on, nevyjádřil. Na svém twitteru v pátek zveřejnil pouze video s písní skupiny Vengaboys „We’re Going to Ibiza!“.

Video začalo podle listu Kurier prověřovat rakouské státní zastupitelství, které si vyžádalo celý více než šestihodinový zázam.

Údajná investorka slibovala pomoc před volbami

Žena na záznamu říká, že chce v Rakousku investovat přibližně čtvrt miliardy eur (téměř 6,5 miliardy korun) a několikrát naznačila, že jde o černé peníze. Strache a Gudenus přesto v rozhovoru pokračovali kolem šesti hodin a hovořili o možnostech investování v Rakousku, uvedl Der Spiegel.

Video zachycuje Stracheho, Gudenuse, jeho ženu, dalšího muže hovořícího německy a ženu, která na záznamu hovoří především rusky a anglicky.

Údajná ruská investorka mimo jiné naznačila, že chce získat významný podíl v nejčtenějším rakouském listu Kronen Zeitung a poté prostřednictvím zpravodajství v listu podpořit FPÖ ve volební kampani, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

„Pokud převezme Kronen Zeitung tři týdny před volbami a dostane nás na první místo, pak můžeme hovořit o čemkoli,“ říká ve videozáznamu Strache.

Strache ženě naznačil, že jí pomůže získat zakázky na výstavbu silnic, pokud ona pomůže k volebnímu úspěchu FPÖ. „Pak by měla založit firmu, jako je Strabag. Všechny státní zakázky, které teď dostává Strabag, pak bude dostávat ona,“ říká na záznamu Strache ženě přes prostředníka.

Strache a Gudenus kromě toho na záznamu zjevně popsali patrně ilegální systém financování strany. „Existuje pár velmi bohatých. Ti platí mezi 500.000 a půldruhým až dvěma miliony,“ poznamenal Strache k finančním darům. Peníze však neplynou FPÖ, ale jistému spolku. „Jde o všeobecně prospěšný spolek, a také nemá se stranou nic společného. Nemusíš tak nic hlásit účetnímu dvoru,“ vysvětluje dále politik.

Oba rakouští politici podle německého magazínu na dotaz připustili, že se setkání ve vile na Ibize uskutečnilo. Strache v písemné odpovědi napsal, že šlo ale o „čistě soukromé“ setkání v „uvolněné, nenucené“ dovolenkové náladě ovlivněné alkoholem.

„V tomto rozhovoru jsem u všech témat vícekrát poukázal na příslušné zákonné předpisy a nezbytnost dodržení rakouského právního pořádku,“ tvrdí Strache. To podle něj platí i pro zmiňované stranické dary a dary obecně prospěšným organizacím.

Strache doplnil, že on ani FPÖ nezískali „nikdy žádné výhody“. „Kromě toho“, píše Strache v odpovědi, „tu byla kromě okolnosti, že se během večera vypilo hodně alkoholu, i velká jazyková bariéra.“

Der Spiegel uvedl, že materiál byl magazínu a Süddeutsche Zeitung „přihrán“, ale z důvodu ochrany zdrojů neuvádí žádné údaje k jeho původu. Der Spiegel i Süddeutsche Zeitung si nechaly rozhodující pasáže přezkoumat expertem na zjišťování pravosti fotografií a digitálních záznamů.

Německá rozvědka vidí riziko ve spolupráci s Rakouskem

Německá kontrarozvědka vidí podle serveru listu Die Welt značné riziko ve spolupráci s kontrarozvědkou Rakouska. Obává se totiž možného úniku tajných informací, které sdílejí spojenci, do Ruska. Zda mají tyto obavy něco společného se současnou kauzou kolem končícího rakouského vicekancléře a šéfa rakouské protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, není zřejmé.

Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang podle serveru o svých pochybách o spolupráci s Rakouskem informoval v týdnu členy příslušného výboru parlamentu. Podobně kriticky se přitom údajně nevyjádřil poprvé. Oficiálně to německá kontrarozvědka komentovat nechce.

Jednou z příčin německých obav je loňská razie v rakouské kontrarozvědce (BVT), při níž policie zabavila i nosiče dat s velmi citlivými informacemi, například o pravicových extremistech. Za razií podle Die Welt stál primárně rakouský ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ). Právě zástupci jeho strany přitom udržují velmi úzké kontakty s Ruskem, jak ukázal i případ Stracheho.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

Ukrajinci u Charkova čelí Specnazu i žoldákům z Afriky. Rusy šlo přitom zničit

22. května 2024  20:31

Ukrajinské síly u Charkova čelí rozmanitým silám. Dopadají na ně klouzavé bomby, jejich pozice...

Novotný se musí omluvit Zemanovi. Za svými výroky si však nadále stojí

22. května 2024

Premium Na starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného se to v posledních dnech valí. Výkonná rada ODS bude...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....