Rakousko se smířilo s Temelínem

  22:45aktualizováno  22:45
Brusel, Praha - Česká republika a Rakousko uzavřely za pomoci Evropské komise dohodu o řešení sporů ohledně Temelína a ukončily tak proces z Melku. Premiéři Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel se s pomocí komisaře Güntera Verheugena shodli, že budou usilovat o to, aby závazky obsažené v dohodě byly zakotveny v protokolu přiloženém ke smlouvě o přistoupení České republiky k EU. K tomu však bude zapotřebí souhlas dalších 14 členských států.

Verheugen oznámil, že Evropská komise hned v pátek předloží členským státům návrh společné pozice vůči ČR v kapitole energetika s doporučením ji uzavřít. Rakouská strana se zavázala, že tomu nebude bránit.

Aby po deseti hodinách tvrdých jednání Češi získali rakouské ano pro provoz Temelína, museli souhlasit s řadou bezpečnostních opatření, která budou právně vymahatelná. Na žádost Rakouska budou totiž přiřazeny ke smlouvě o vstupu Česka do EU. Jednání šéfů vlád obou zemí Bruselu tak odstranilo dosud největší překážku pro český vstup do EU.

"Česká vláda se nestará o bezpečnost svých občanů méně než vláda rakouská. Nejlepším způsobem k rozptýlení obav je přijmout kontrolovatelné a přehledné závazky," vysvětlil souhlas s rakouskými požadavky Zeman.

Aktivisté zastavili provoz na hranici

V přestávce bruselského jednání o Temelínu na sebe nezapomněli upozornit rakouští odpůrci české elektrárny. Od 19. hodiny jich asi stovka blokovala silnici na největším česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. Aktivisté upozorňovali na své na své názory transparenty. Jejich texty mezi jiným tvrdily, že Temelína se chce zmocnit francouzská mafie. Narážely tak na chystanou privatizaci ČEZ. "Bude to asi poslední protest takového druhu," řekl zpravodaji MF DNES šéf sdružení Stop Temelín Josef Neumüller. "Dál budeme sázet na rakouské referendum o elektrárně," dodal.
Část odpůrců Temelína neukončila protest ani po 20. hodině, do kdy údajně platilo povolení. Krátce předtím je policisté upozorňovali, že ve 20:00 mají přechod uvolnit. Po dvacáté hodině jim obdobnou výzvu opakoval i Josef Pühringer z Hornorakouské
platformy protiatomovému nebezpečí, ale jeho slova přehlušovala siréna a skandování "veto".  Blokáda skončila ve 20:30.

Podívejte se na fotografie.

Rakušanům bezpečnostní opatření nestačila
Rakušané žádali další opatření ke zvýšení bezpečnosti Temelína. "Všech sedm bezpečnostních bodů a všech jednadvacet bodů k přezkoumání životního prostředí je součástí dohody. Je to součást aktu o vstupu České republiky do EU a tak to podléhá pravomoci Evropského soudního dvora," oznámil po jednání Schüssel.

Právní závaznost českých slibů byla v jednáních nejtvrdším oříškem. Ještě po devíti hodinách rozhovorů nebylo jasné, jak bude upravena. Obě strany se nakonec dohodly, že Češi "budou informovat o závazné povaze" dohody mezivládní konferenci, na níž se jedná o vstupu.

Rakousko počítá s tím, že společná pozice EU v energetické kapitole bude náležitě odrážet tuto informaci a pak je ochotno podpořit jednání o této kapitole podle "cestovní mapy" EU. Ta orientačně stanoví, jak mají probíhat jednání s unií. Počítá s tím, že jednání o energetice má být uzavřeno do konce roku. "Svůj návrh stanoviska k energetice pro jednání EU s Čechy předložíme asi už zítra," slíbil Verheugen, který působil jako zprostředkovatel mezi oběma znesvářenými stranami.

Musí souhlasit i členské země
Přiřazení protokolu o Temelínu ke vstupní smlouvě ale závisí na souhlasu ostatních čtrnácti států EU. Mnohé z nich jsou proti zahrnování otázek jaderné bezpečnosti do smluv s příštími členy, aby touto cestou nedošlo k vytváření jednotných unijních standardů.

Záleží tedy na Rakousku, aby získalo pro čtvrteční dohodu ostatní země. Pokud je nezískají, nebude to už problém České republiky a Rakouska, ale problém Rakouska a zbytku unie.

Drábová: Pro nás se nic nemění
Podle šéfky Státního úřady pro jadernou bezpečnost Dany Drábové se touto dohodou technicky vůbec nic nezměnilo.

Není ale jasné, kdo ponese náklady ve výši až deseti miliard korun, které si nové zabezpečení Temelína vyžádá. Zeman jen řekl, že náklady na bezpečnostní opatření budou součástí nákladů na výstavbu Temelína.

Verheugen i Schüssel využili uzavření dohody s Českem k výzvě Rakušanům, aby ukončili hluboký spor o Temelín, protože více se dosáhnout nedalo. Dohoda znamená, že elektrárna bude uvedena do provozu i přesto, že řada rakouských politiků a obyvatel je ostře proti a prosazuje referendum o odmítnutí elektrárny.

Dohoda se v Rakousku stane terčem útoků zejména proto, že neobsahuje požadavek na ukončení provozu. To byl jeden z hlavních požadavků odpůrců elektrárny.

Vyjednávači nastoupili ráno
Dva premiéři, evropský komisař a dva ministři zahraničí, už v deset hodin dopoledne s úsměvy a potřásáním rukou. Až do večera však zůstalo jediným oficiálním výstupem z jejich diskusí stručné oznámení mluvčího komisaře Güntera Verheugena: "Pokračuje intenzivní a soustředěná práce na řadě obtížných otázek."

Kromě právní závaznosti se mělo diskutovat i o tom, jak se pokryjí náklady ve výši asi deseti miliard korun na další úpravy v nejaderné části elektrárny a v jakých termínech musí česká strana uskutečnit přislíbené bezpečnostní kroky.

Obě strany se nejdříve sešly k plenárnímu jednání, kde předložily vlastní návrhy na řešení problémů kolem Temelína. Poté začaly schůzky expertů a diskuse politiků, které byly přerušeny jen pro rozdání unijních sendvičů. K osvěžení účastníků přispěly i obě jednající strany: Rakušané nabídli štrůdl, Češi své pivo.

V půl páté bylo jednání na delší dobu přerušeno kvůli schůzce kancléře Schüssela s jeho belgickým kolegou Guyem Verhofstadtem. Rozhovory byly obnoveny v šest hodin a krátce poté se objevily zprávy, že mohou už za několik hodin skončit dalším plenárním jednáním všech účastníků rozhovorů: kancléře Schüssela, premiéra Zemana, komisaře Verheugena, ministra zahraničí Kavana, ministra Molterera a expertů (za českou stranu to byli zástupci SÚJB Dana Drábová a Peter Krs).

Pro odstranění přetrvávajících problémů byla připravena i "zpovědnice". Při tomto postupu vyslechne neutrální prostředník, v tomto případě komisař Verheugen, obě strany zvlášť a pak se pokouší předložit kompromisní plán, na němž se mohou shodnout obě strany. Komisařův mluvčí ujišťoval, že "cílem je dosáhnout kompromisu".

V Bruselu byl Haider i Pühringer

V době jednání premiérů Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela byl v Bruselu také bývalý předseda rakouských nacionalistických Svobodných Jörg Haider a hornotakouský hejtman Josef Pühringer, kteří se nikdy netajili svými postoji k Temelínu. Heiderova kancelář označila přítomnost svého šéfa v Bruselu v době jednání o české elektrárně za náhodu. Dodala, že bude jednat s evropským komisařem pro regiony Michelem Barnierem.

S čím jel Zeman do Bruselu
Zeman, Schüssel a Verheugen se naposledy sešli téměř před rokem v klášteře v dolnorakouském Melku. Tam se domluvili, že si předají dostatek informací o elektrárně, aby rozptýlili vzájemné pochybnosti. Česko se Rakousku snaží dokázat, že Temelín splňuje nejvyšší standardy a že není pro sousedy žádným nebezpečím.

Kabinet pověřil premiéra, aby v Bruselu podepsal dokument týkající se temelínské elektrárny a zmocnila ho ke schválení případných "legislativně-technických úprav". Podle mluvčího Libora Roučka má Zeman k dispozici "určitý manévrovací prostor".

Podrobnosti kabinet neřekl s tím, že budou zveřejněny až na bruselské tiskové konferenci. Je známo pouze to, že Česko je ochotné k určitým úpravám v sekundární - tedy nejaderné - části elektrárny. "Jsou to drobné technické úpravy," dodal mluvčí Rouček.

Téma Temelín ovlivňuje rakouskou politiku
I po případné dohodě bude podle některých pozorovatelů téma Temelín nadále ovlivňovat rakouskou politickou scénu.

Zatím se zde totiž stále připravuje podpisové referendum o zabránění vstupu ČR do Evropské unie, pokud bude elektrárna v provozu. To spolu s možností veta prosazuje vládní strana Svobodných (FPÖ).

Opozice a vládní lidovci naopak vstup Česka do unie podporují a odmítají ho jakkoliv spojovat s provozem elektrárny.

STŘEDA:
Kabinet jednal kvůli Bruselu na zvláštní schůzce
 Vláda se dokumentem o Temelínu ve středu zabývala na pokračování. Ráno předložil ministrům materiál šéf resortu zahraničí Jan Kavan. Kabinet pak jednání odložil až na osm hodin večer, aby měli všichni možnost si předlohu důkladně prostudovat.

Asi v deset hodin večer oznámila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, že se podařilo najít kompromisní řešení. Dodala, že výsledek se jen v detailech liší od toho, co ráno předložil Kavan.

Rouček dodal, že ministři doufají, že se celý proces podaří uzavřít dohodou. Rakousko by tak přestalo blokovat uzavření energetické kapitoly při vyjednáváni s EU. 

MAAE: Temelín se může rozjet
Temelín je bez závad a může se spustit. K tomuto závěru dospěla v úterý Mezinárodní agentura pro atomovou energi (MAAE). Všechna doporučení kromě šesti, která MAAE dala jihočeské jaderné elektrárně v roce 1996, byla splněna.

"Otevřené otázky nejsou důležité a nebrání tomu, aby elektrárna mohla být v provozu," prohlásil mluvčí MAAE David Kyd. Rakouští experti však nadále trvají na tom, že Temelín porušuje evropská bezpečnostní pravidla.

MAAE před pěti lety předložila české straně popis 73 nedostatků, které se měly v Temelíně postupně odstranit. Vše bylo splněno a agentura počítá s tím, že ještě do zahájení komerčního provozu bude vyřešeno i zbývajících šest problémů, řekl Kyd.

Drábová: Elektrárna se ještě dá upravit
Konečnou hodnotící zprávu z listopadové mise předá MAAE české vládě během měsíce. Zveřejnění výsledků je na českém kabinetu, protože agentura podrobnosti ze svých misí nezveřejňuje.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová podle Lidových novin připustila, že energetická společnost ČEZ ještě může v souladu s německými a rakouskými požadavky elektrárnu upravit. Jde podle ní zejména o oddělení vysokoenergetického parního a vodního potrubí zdí.

Rakušané trvají na svém
Rakouští experti v rámci melkského procesu hodnocení Temelína už dříve nastolili sedm okruhů bezpečnostních problémů. Bez jejich vyřešení je podle nich spuštění provozu a zavezení paliva do reaktoru v rozporu s evropskou praxí.

Co se nelíbí Rakušanům na Temelínu 

1) Problémová je podle nich integrita reaktorové nádoby, protože se neprovedly některé předprovozní analýzy odolnosti vůči křehnutí podle dnešního stavu techniky

2) Nedestruktivní testy nebyly uskutečněny s odpovídající ultrazvukovou testovací metodou v souladu se stávajícími poznatky 

3) Nebylo ukončeno posouzení chování bezpečnostně významných součástí zařízení v případě nehody anebo zemětřesení

4) Nepoužila se moderní metoda zaznamenání tektonických zlomů a možnosti ohrožení lokality u elektrárny případným zemětřesením

5) Souběžně vedoucí vysokotlaká potrubí v elektrárně nejsou dostatečně navzájem chráněna před poškozením v případě, že by jedno z nich prasklo. Řešení rakouští experti vidí ve vybudování speciální zdi mezi potrubím 

6) Rakušané mají výhrady proti celistvosti kontejnmentu (ochranného obalu) v případě nehody

7) Nebylo provedeno funkční posouzení ventilů pro parovodní směs 

Od 19. hodiny blokovala asi stovka protimelínských aktivistů silnici na největším česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. (29. listopadu 2001)

Od 19. hodiny blokovala asi stovka protimelínských aktivistů silnici na největším česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. (29. listopadu 2001)

Od 19. hodiny blokovala asi stovka protimelínských aktivistů silnici na největším česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti. (29. listopadu 2001)

Premiéři ČR a Rakouska Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel oznamují s komisařem Günterem Verheugenem, že dosáhli dohody o Temelínu. (29. listopadu 2001)

Šéfové vlád Česka a Rakouska Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel (vpravo) zahájili v Bruselu spolu se členem Evropské komise Günterem Verheugenem (uprostřed) schůzi, jejímž cílem je dohoda o přijatelnosti jaderné elektrárny Temelín pro Rakousko. To by mělo usnadnit vstup ČR do Evropské unie, 29. listopadu 2001

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Britský ministr financí Hammond podá demisi, než ho odvolá Johnson

Britský ministr financí Philip Hammond odchází ze studia zpravodajské stanice...

Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC v neděli prohlásil, že tak učiní před tím,...

Šeredné ropušnice zamořují moře u Libanonu, nadějí je jejich chutné maso

Ropušnice - dravá ryba s jedovatými trny.

Libanonský rybář Hasan Júnis se potápí u břehu svého pobřežního města Sarafand už 30 let, avšak to, co zažívá letos,...

Na východě Ukrajiny zatím dodržují příměří, přesto zemřeli dva lidé

Ukrajinský voják při obchůzce ve městě Zaitseve. (23. února 2019)

Na východě Ukrajiny začalo v noci na neděli platit další časově neomezené příměří a obě strany zatím uvádějí, že je...

Najdete na iDNES.cz