Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvPolská vláda v místech zasažených povodněmi podle očekávání vyhlásila stav živelní katastrofy. Oznámil to premiér Donald Tusk s tím, že jeho kabinet má pro lidi a místa postižené katastrofou k dispozici jednu miliardy zlotých (asi 5,9 miliardy korun).
Také oznámil, že lidé zasažení povodněmi mají od státu nárok na nevratnou pomoc 10 000 zlotých. Mohou získat také 100 000 zlotých na opravu bytu, nebo 200 000 zlotých na opravu obytných domů.
Polsko „vytáhne, co se dá, z Evropské unie,“ prohlásil Tusk o čerpání pomoci ze strany EU. „Máme velmi silné argumenty,“ dodal.
Napjatá a místy kritická situace panuje na jihozápadě země. Městu Nisa hrozí druhá povodňová vlna, protože několik kilometrů nad ním nápor vody nevydržela nádrž. Starosta Opole kvůli zhoršující se situaci na Odře v noci vyhlásil povodňový poplach. Záplavy si podle dosavadních informací vyžádaly životy zřejmě pěti lidí.
Zatím poslední obětí živlu je jednasedmdesátiletý Krzysztof Kamiński – chirurg a primář jednoho z oddělení okresní nemocnice v Nise, který se o víkendu nevrátil domů ze služby, napsal list Rzeczpospolita. Lékařovo tělo našli v noci poblíž ulice, která byla o den dříve celá pod vodou, píše deník. Povodně si v Polsku podle něj vyžádaly zřejmě také životy dalších čtyř lidí: dvou mužů a dvou žen. List ovšem zároveň upozornil, že zatím není jisté, že všechna tato úmrtí přímo souvisejí s povodní.
Podobně se vyjádřil mluvčí ministerstva vnitra, když podle agentury PAP hovořil o čtyřech obětech. „Ale nechci generalizovat, že příčinou všech těch úmrtí je povodeň,“ řekl Jacek Dobrzynski.
Znovu se zhoršila situace na Kladské Nise nad městem Nisa. Provalila se propust mezi dvěma nádržemi nad městečkem Paczków. Radnice nařídila evakuaci části obce. V Nise ležící o několik kilometrů níže po proudu řeky se po 13:00 rozezněly sirény varující obyvatele před nárůstem hladiny. Úřady je vyzvaly, aby se odebrali do bezpečí.
V Polsku u hranic s Českem se protrhla přehrada, utonuli už čtyři lidé |
V Nise byla situace těžká už v neděli večer a hasiči například evakuovali celou nemocnici. Zdravotnické zařízení zůstává mimo provoz, upozornilo vedení města. Lidé v Nise jsou bez dodávek pitné vody, protože poškozená je pravděpodobně vodárenská síť.
V Opoli hladina Odry nad ránem překročila šest metrů. „Vyhlášení protipovodňového poplachu znamená další sledování valů a technických zařízení a také povolání všech záchranných složek do nepřetržité pohotovosti,“ uvedl opolský starosta Arkadiusz Wiśniewski.
Jako „stav zoufalství a velkého lidského dramatu“ popsal reportér serveru onet.pl situaci v Kladsku, jehož centrum se v neděli ocitlo pod vodou. „Představte si, že úroveň Nisy pro vyhlášení poplachu je 2,5 metru. Ve strašném roce 1997 voda dosáhla úrovně 6,5 metru, včera (v neděli) jsme měli osm metrů,“ uvedl reportér. Dodal, že ráno co chvíli ve městě vydatně pršelo. Polský hydrometeorologický ústav upřesnil, že hladina Kladské Nisy se v Kladsku dostala o skoro 150 centimetrů výše než při katastrofální povodni v roce 1997. Velká voda podle něho nyní poškodila i automatické zařízení pro měření množství vody.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvV Dolnoslezském vojvodství záchranáři dosud evakuovali přes 3190 lidí, uvedl šéf regionu Maciej Awižeń. V okrese Kladsko jsou nadále místa, kam se záchranáři nedokážou dostat ani na člunech. Uvázlé lidi se tam pokusí evakuovat pomocí vrtulníků, řekl mluvčí hasičů Karol Kierzkowski.
Polské ministerstvo školství informovalo, že v oblastech zasažených záplavami zůstalo zavřeno více než 350 školek a škol.
Na Slovensku stoupla hladina Dunaje i Moravy
Nepříznivé počasí s vydatnými srážkami zkomplikovalo situaci v západní části Bratislavy. Hladina Dunaje by na základě posledního odhadu měla kulminovat na vyšší úrovni, než se dříve čekalo, podle meteorologů ale nedosáhne rekordní úrovně z roku 2013. Oodpoledne už vlna srážek na Slovensku ustávala, v příštích dnech se očekává zlepšení počasí.
Silnici od čtvrti Devínska Nová Ves, kde byly o víkendu po vylití místního potoku evakuovány desítky lidí, do sousedního Devína úřady uzavřely pro běžnou dopravu a k přepravě obyvatel nasadily těžkou techniku. Na silnici mezi Devínskou Novou Vsí a Devínem byly dopoledne osazeny protipovodňové zábrany, aby ochránily okolní domácnosti před stoupající hladinou řeky.
O záplavách v Evropě píší i světová média. Viní z nich klimatické změny |
Jiná silnice od centra slovenské metropole do Devína byla uzavřena o víkendu po sesuvu svahu přilehlého k vozovce. Samospráva ohlásila odpojení části Devína od dodávek elektrické energie.
Čtvrt Devín pod stejnojmenným hradem, kde je soutok Dunaje a řeky Moravy, zažila podobnou situaci už v minulosti. Například před 11 lety, kdy Dunaj v Bratislavě vystoupal na rekordních více než deset metrů, dopravu do Devína zajišťovala armáda pomocí nákladních vozů.
Podle posledního odhadu meteorologů by nyní měla hladina Dunaje kulminovat na úrovni zhruba 9,5 metru, pokles se pak očekává od úterního poledne. Dříve Bratislava předpokládala, že evropský veletok dosáhne ve městě hranice nanejvýš asi 9,3 metru. Voda v metropoli zaplavila také některé plochy, které jsou na tento účel vyhrazené a které jsou za běžného počasí přístupné veřejnosti.
Povodně 2024 |
Bratislavský magistrát upozornil, že s následky nepříznivého počasí se město bude vypořádávat také v příštích dnech. Doporučil obyvatelům, aby nevstupovali do parků a lesů kvůli riziku pádu podmáčených stromů. Škody způsobil také silný vítr. Poničena byla část bratislavské zoo, která informovala, že bude muset zůstat delší dobu uzavřena. Voda o víkendu zaplavila také oblíbenou rekreační oblast Partizánská louka.
Vydatné srážky v uplynulých dnech zasáhly hlavně západní a jihozápadní část Slovenska, lokální záplavy ale postihly i severozápad země. Od uplynulého čtvrtka napršelo nejvíce, až 382 litrů vody na metr čtvereční, v Perneku na jihozápadě Slovenska. To odpovídá množství srážek, které tam obvykle spadne za zhruba půlrok. Na některých dalších měřících stanicích včetně Bratislavy meteorologové zaznamenali za poslední čtyři dny přes 200 litrů vody z deště na metr čtvereční.
Rakousko hlásí další oběti
V záplavami zasažených Dolních Rakousích zemřeli už tři lidé. Dva muži zemřeli ve svých domech. Sedmdesátiletý muž přišel o život v oblasti Sankt Pöltenu, o deset let starší senior zemřel v okrese Korneuburg, uvedl policejní mluvčí Johann Baumschlager. Počet obětí současných povodní v Rakousku tak vzrostl na tři. Už o víkendu přišel během zásahu o život hasič v okresu Tulln.
V Dolních Rakousích se v pondělí čekají další srážky a meteorologové podle deníku Die Presse varují, že situace se uklidní až v polovině týdne. Region je podle hejtmanky nadále v krizovém režimu a hasiči a vojáci utěsňují hráze. Ve Vídni panuje složitá dopravní situace, protože je omezený provoz na čtyřech trasách metra.
„Nekončí to, situace je nadále kritická, dramatická,“ řekla dolnorakouská hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová. Doprava v Dolních Rakousích je paralyzovaná, lidem hrozí nebezpečí a společenský život se zastavil. Hejtmanka kritizovala „zvědavce, kteří nezodpovědně brání záchranářům v práci“. Podle mluvčího dolnorakouských hasičů Franze Respergera jsou neuralgickými body Sankt Pölten, Kremže a Tulln.
Poplach byl vyhlášen ve městě Klosterneuburg severně od Vídně. Voda od světa odřízla části ležící v údolích, hlavními ulicemi se podle radnice nedá projet. Hrozí sesuvy půdy a pády stromů.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvDolnorakouské úřady upozorňují, že hráze jsou podmáčené a že desítka jich v posledních hodinách nápor vody nevydržela.
Rakouské dráhy (ÖBB) do čtvrtečního večera prodloužily výzvu, aby se lidé nevydávali na cesty, pokud to není nutné. Společnost zrušila provoz na hlavních tratích vedoucích na jih a západ od Vídně. Týká se to například rychlíků mezi rakouskou metropolí a Salcburkem nebo Štýrským Hradcem (Grazem).
V Neulengbachu nedaleko Sankt Pöltenu zachránili dva policisté kolegyni, kterou strhla povodeň a nad vodou zůstala jen díky tomu, že se držela sloupu elektrického vedení. Když k ní dorazili, byla už po krk ponořená.
Portál švýcarského veřejnoprávního rozhlasu a televize informuje, že ve Vídni kvůli velké vodě musely zakotvit výletní lodě plující po Dunaji. Z lodi společnosti Thurgau Travel, která měla plout do Budapešti, nemohou odejít turisté, protože voda zalila můstek určený k přechodu na břeh. Cestujícím bylo řečeno, že na lodi budou muset vydržet nejméně do úterka. Na palubě je asi 100 klientů a 40 členů posádky.
Labe v Německu stoupá
V Německu hladina Labe v saské Schöne u hranice s Českem dosáhla v noci třetího ze čtyř povodňových stupňů. Na třetí stupeň v noci stoupla také hladina Lužické Nisy ve Zhořelci na německo-polské hranici. Vyplývá to z údajů saského povodňového centra. Na východě a jihu Německa dál prší. V Bavorsku hrozí povodně, nebudou ale tak silné jako v červnu.
V Drážďanech dokončili demolici zříceného mostu, čeká se další vzestup Labe |
V Schöně, která leží nedaleko českého Hřenska, je nyní hladina Labe nad šesti metry. Běžně je to 1,5 metru. Hladina stoupá i dál po proudu, v Drážďanech je nyní Labe na druhém stupni s výškou 5,6 metru. Obvykle je tam řeka na 1,5 až dvou metrech. Při povodních v roce 2002 to ale bylo 9,4 metru. Podle nynějších údajů povodňového centra dosáhne Labe v saské metropoli třetího stupně v úterý ráno. Na nejvyšší čtvrtý stupeň, který je v Drážďanech platný od sedmimetrové hladiny, by se podle všeho řeka vůbec nemusela dostat.
Situaci v saské metropoli zkomplikovalo středeční zřícení části mostu Carolabrücke, který vede přes Labe a který byl důležitou dopravní tepnou. Hasičům se podařilo v sobotu pozdě večer odstranit trosky části u Nového Města, kterou strhli z preventivních důvodů a které byly na souši. Voda se tak může rozlévat do nezastavěné části, aniž by jí trosky bránily. Část mostu ale dál zůstává v korytě řeky a voda ji zaplavuje.
Na Lužické Nise, která tvoří část hranice Německa s Polskem a pramení v severních Čechách, je nyní třetí stupeň ve Zhořelci. Hladina řeky je na 5,5 metrech, v následujících hodinách se ale čeká její pokles. Ráno ve Zhořelci spadla do rozvodněné Nisy žena, zachránit se ji podařilo až 700 metrů dál po proudu. Kvůli podchlazení byla převezena do nemocnice, informoval web deníku Sächsische Zeitung.
Na východě a jihu Německa dnes vydatně prší. V Sasku by měl déšť ustat v úterý. Na mnoha místech v Bavorsku se vylily z břehů menší potoky a říčky. Mnohde museli v noci hasiči čerpat vodu ze sklepů. Oproti obavám ale víkendový déšť Bavorsku velké povodně nepřinesl. Silně bude ovšem podle meteorologů pršet na jihu a jihovýchodě Bavorska i nadále, a to až do úterního poledne. Horší než nyní ale situace podle bavorského povodňového centra už nebude. Jih této spolkové země u českých hranic postihly povodně už v červnu. Zaplaveno bylo tehdy mimo jiné centrum Pasova, který leží na soutoku Dunaje, Innu a Ilzu. Hladina Dunaje nyní v Pasově po víkendovém růstu mírně klesá.
V bavorských Alpách o víkendu také sněžilo, od 1200 metrů nad mořem je souvislá sněhová pokrývka. Nyní podle webu Bavorského rozhlasu hrozí nebezpečí lavin.