„Není snad důležité zachovávat v době, jako je tato, naše kulturní hodnoty?“ rozčiluje se farní radní Ernst Rehberger z obce Stockerau, jež leží nedaleko Korneuburgu. Podle rakouského portálu Heute krok nemocnice kritizují i někteří pacienti.
Nemocnice argumentuje, že hlavním úkolem je pečovat o pacienty bez ohledu na jejich víru. „Bylo rozhodnuto, že se v budoucnu vytvoří neutrální pokoje pro pacienty – to znamená bez náboženských symbolů,“ uvedlo vedení. „Kříž přece není překážkou pro mírové soužití s lidmi jiného vyznání,“ míní však Rehberger.
Nejbouřlivější reakce veřejně zaznívají od nacionalistických Svobodných (FPÖ). Zemský poslanec Hubert Keyl mluví o „pokleknutí před zahraniční infiltrací“ a „předčasné poslušnosti“. „Obojí je tvrdou fackou do tváře mnoha pacientů a všech občanů Dolních Rakous, obzvlášť takto před začátkem adventu,“ prohlásil s tím, že „naše staleté zvyky a hodnoty jsou zrazovány a jednoduše zaprodávány“.
Muslimských žáků je v nejnižších ročnících ve Vídni už víc než katolických |
Spolu s šéfem místní buňky FPÖ Alenem Ćorkovičem proto oznámil, že spustí internetovou petici za zachování křížů v nemocnicích. „Překročili hranici. A my věříme, že to mnoho našich spoluobčanů vnímá stejně,“ uvedli oba politici.
Lídr FPÖ v Dolních Rakousech Udo Landbauer pak uvedl, že je odstranění křížů z pokojů pacientů „útokem na naše křesťanské kořeny a naše hodnoty“. „Kříž je součástí našeho kulturního dědictví a reprezentuje dobročinnost a naději. Je ostudou, že se odstraňuje tak mocný symbol ze státní nemocnice, místa uzdravování a naděje. Budeme proti tomu bojovat spolu s občany,“ ujistil.
Korneuburg
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz