Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rakousko sevře lockdown, turisté nesmí do země. Zavede povinné očkování

  10:30aktualizováno  16:52
Rakousko kvůli rekordním počtům nakažených covidem zavádí od pondělí celostátní uzávěru. Lockdown se má týkat očkovaných i neočkovaných. Potrvá nejméně deset a nejvýše dvacet dní. Od února chce vláda zavést povinné očkování. Po dobu lockdownu vláda také zakáže vstup do země za účelem turistiky. V Německu už se pak lidé bez negativního testu nedostanou ani do práce.

Rakousko zavedlo na počátku tohoto týdne lockdown pro neočkované. Od příštího pondělí budou pravidla platit i pro očkované. Lidé tedy budou smět z domu jen při cestě do práce, pro zboží základní potřeby, do zdravotnických zařízení a ven na zdravotní procházku. Zavřeno bude mít většina obchodů a také všechny restaurace, ruší se veškeré kulturní akce.

Přerušit provoz budou muset rovněž hotely a veškerá volnočasová zařízení, včetně lyžařských rezortů. Řada z nich zatím sezónu nezahájila, některé však už spustily lanovky na ledovcích či ve výše položených oblastech. Ty nyní budou muset také dočasně zavřít.

Opatření by zpočátku měla platit deset dní. Po vyhodnocení jejich účinnosti je vláda může prodloužit o dalších deset dní, nejpozději 12. prosince by však měl lockdown pro očkované skončit. Poté bude platit jen lockdown pro neočkované, píše list Kronen Zeitung.

Po dobu plošné uzávěry vláda také zakáže vstup do země za účelem turistiky. „Turistické cesty do Rakouska nebudou během lockdownu možné,“ uvádí oficiální portál cestovního ruchu Austria.info. Zpřísní se však i podmínky neturistického vstupu ze zahraničí. 

Od 22. listopadu už Rakousko nebude uznávat antigenní, ale pouze PCR testy, které nebudou starší než 72 hodin. Skončí také výjimka pro pendlery, jimž test platil sedm dnů.

Od prvního února pak vláda zavede povinné očkování proti koronaviru. Jako podmínku pro podporu celostátní uzávěry ho hájila především hejtmanka Dolních Rakousů Johanna Miklová-Leitnerová. 

„Je to neúnosná situace, kdy nás neochota některých se očkovat vede od lockdownu k lockdownu, a tedy k restrikcím pro všechny. Toto strašidlo nyní musí skončit. A toho lze docílit jen všeobecným povinným očkováním,“ uvedla.

Rakousko je první zemí EU, která kvůli nově rostoucímu počtu nákaz omezuje volný pohyb obyvatel a zavádí povinné očkování. Podle kancléře Alexandera Schallenberga je potřeba v současné chvíli „čelit skutečnosti“. „Navzdory měsícům přesvědčování se nám nepodařilo přesvědčit dostatek lidí k vakcinaci,“ řekl konzervativní kancléř.

Plné očkování má nyní asi 66 procent Rakušanů, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě. „Trvale navýšit počty očkovaných je jediným prostředkem, jak vyjít z tohoto začarovaného kruhu,“ poznamenal šéf rakouské vlády. „Nechceme pátou vlnu,“ dodal. Zatím zmínil jen to, že za porušení povinnosti očkování bude občanům hrozit pokuta.

FPÖ chystá protest, její šéf však leží s covidem

Od pondělí také rakouští žáci přejdou žáci na domácí výuku. Schallenberg nejprve oznámil uzavření škol, ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein však následně řekl, že zůstanou otevřené pro žáky, jejichž rodiče jim nebudou schopni zajistit hlídání. Všechny ale vyzval, aby zůstali doma, pokud to bude možné.

Omezení volného pohybu pro neočkované obyvatele nepřineslo kýžený efekt a počty infikovaných nadále stoupaly, roste také počet lidé na jednotkách intenzivní péče. Země s bezmála devíti miliony obyvatel v pátek oznámila nejvíce nakažených během jediného dne od počátku epidemie v zemi - 15 809. 

Sedmidenní incidence poprvé přesáhla hranici tisíce infikovaných na 100 tisíc obyvatel, k pátku činí 1 049,9. V posledním dnu bylo zároveň provedeno rekordní množství bezmála 827 tisíc testů. Čtyřicet osm lidí za poslední den v souvislosti s covidem-19 zemřelo. V nemocnicích je nyní 2 871 pacientů, z toho 520 leží na jednotkách intenzivní péče s těžkým průběhem onemocnění. 

Nejhorší situace panuje v Horním Rakousku a Salcbursku, jejichž hejtmani veřejně vyzývali spolkovou vládu, aby lockdown zavedla. Již předem avizovali, že jsou případně připraveni uzávěru vyhlásit alespoň na území svých spolkových zemí.

Na Slovensku schválili omezení pro neočkované, nebudou moct do obchoďáků

Konzervativec Schallenberg se vyhlášení plošné uzávěry dlouho bránil a v pátek označil vyhlášená opatření za velmi bolestivá. Kabinet zatím nezavedl noční zákaz vycházení, který navrhoval Mückstein a kancléř se k němu dlouhodobě staví odmítavě. 

Schallenberg však nepřímo kritizoval pravicově populistickou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), která se dlouhodobě staví k očkování negativně. Jejich kritiku vakcinace kancléř označil za „útok na náš zdravotní systém“. 

FPÖ svolala na sobotu do Vídně protest proti chystaným opatřením, na němž se podle agentury AFP očekává účast tisíců lidí. Ovšem nebude mezi nimi šéf strany a odpůrce očkování Herbert Kickl, který se stále zotavuje z nákazy koronavirem. „Rakousko je nyní diktatura!“ prohlásil v pátek v reakci na oznámení vlády.

Povinné očkování je ve čtyřech státech světa

Dosud zavedly povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro všechny obyvatele tři země světa (Indonésie, Mikronésie a Turkmenistán). Rakousko se tak stane první zemí Evropské unie a teprve čtvrtou zemí světa, která bude mít plošné povinné očkování.

Podle rezoluce 2361, kterou vydalo letos v lednu Parlamentní shromáždění Rady Evropy, by přitom očkování v evropských zemích nemělo být povinné a na nikoho by neměl být vyvíjen politický, společenský ani jiný nátlak, aby se nechal očkovat, pokud si to sám nepřeje.

První zemí na světě nařizující povinné očkování proti covidu-19 u nezletilých bude Kostarika. Proticovidovou vakcínu zařadila do zákonem daného očkovacího kalendáře, kde figuruje například očkování proti dětské obrně či neštovicím. Středoamerická země chce začít očkovat děti do 12 let vakcínou od firem Pfizer/BioNTech od března příštího roku.

Neočkovaní Němci musejí mít test i v práci

Spolková rada v Německu pak schválila návrh, aby se neočkovaní bez testu nedostali do vlaků a autobusů a ani na ta pracoviště, kde nelze vyloučit kontakt s ostatními. Rada tak učinila i přes původní kritiku některých konzervativních spolkových zemí. 

Novela vyžaduje od všech s výjimkou dětí pro cestování veřejnou dopravou doklad o očkování, prodělání nemoci, případně negativní test. Opatření se bude týkat vlaků, autobusů, ale také leteckých spojů či trajektů. 

Proticovidová opatření přitvrdí i Bavorsko, někde se plánuje uzávěra

Bavorsko kvůli koronaviru zavírá na nejméně tři týdny bary a kluby, adventní trhy nebudou. 

V nejzasaženějších místech zavřou restaurace i hotely.

Neočkovaní zaměstnanci budou v práci každý den muset podstupovat rychlotest, nebo každých 48 hodin PCR test. Do pečovatelských domovů bude nehledě na očkování vstup podmíněn aktuálním testem.

Důvodem je snaha ochránit rizikové skupiny obyvatel, protože i očkovaní mohou infekci přenášet. Novela má rovněž zaručit, že v Německu už nebude hrozit žádná plošná uzávěra obchodů a škol nebo vyhlášení zákazu cestování.

Už ve čtvrtek návrh podpořil Spolkový sněm. Nová opatření začnou platit po podpisu prezidenta a po následném zveřejnění novely ve spolkovém věstníku. Novelu budoucí vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) připravila kvůli tomu, že k 25. listopadu přestane platit epidemický stav celostátního významu. 

Tento nouzový stav poskytoval dosluhující vládě konzervativní kancléřky Angely Merkelové značné pravomoci na úkor parlamentu, nově bude mít Spolkový sněm v boji s pandemií opět hlavní slovo.

Mnohé spolkové země s konzervativními premiéry však původně úpravu protiinfekčního zákona odmítaly, protože chtěly zachovat nouzový režim. Hrozilo proto, že novelu Spolková rada zablokuje. Po čtvrtečním jednání Merkelové s premiéry spolkových zemí se ovšem ukázalo, že i konzervativní spolkové země s řadou navrhovaných úprav souhlasí. 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle vládou nedávno schválené Surovinové politiky pro dřevo by měl do roku 2035 vzrůst podíl dřevostaveb u...

23. července 2024

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho, kdo jim na internetu důvěřuje, a oberou ho o peníze. Týká se to prodejů aut, realit, zboží z druhé...

23. července 2024

Trans žena Lenka Králová se rozchází s manželkou. Miluju někoho jiného, říká

Softwarová inženýrka Lenka Králová (43) se narodila v mužském těle, ale vždy se cítila být ženou. Tou se stala po podstoupení hormonální léčby ve svých třiceti sedmi letech. Trans aktivistka a...

23. července 2024

Dieselové vlaky a lodě za emise platit nebudou. Resorty se shodly na výjimce

Premium

Dieselové vlaky a lodě uniknou povinnému placení za emisní povolenky, které budou muset od začátku roku 2027 nakupovat provozovatelé dopravních prostředků spalujících fosilní paliva. Na výjimce se...

23. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...