Hitlerův rodný dům ve městě Braunau am Inn v severním Rakousku | foto: Getty Images

Hitlerův rodný dům zabydlí rakouští policisté, dřív ho chtěli zbořit

  • 15
Rodný dům někdejšího nacistického diktátora Adolfa Hitlera v severorakouském městě Braunau am Inn poslouží policii. Ministerstvo vnitra kvůli přestavbě objektu ještě tento měsíc vypíše celoevropskou architektonickou soutěž, jejíž výsledek by měl být znám v první polovině příštího roku. Dříve úřady zvažovaly, že budovu zbourají.

„Tím, že dům bude v budoucnu využívat policie, dáváme jasně najevo, že budova už nikdy nemůže sloužit jako vzpomínka na nacismus,“ prohlásil rakouský ministr vnitra Wolfgang Peschorn.

Fotogalerie

Dům, v němž se v roce 1889 Hitler narodil a v němž strávil první měsíce života, je majetkem rakouského státu. Vláda ve Vídni ho vyvlastnila na základě zákona, který parlament přijal před necelými třemi lety. Tímto krokem chtělo Rakousko zabránit neonacistům, aby se k Hitlerovu rodišti sjížděli jako na poutní místo. 

Po rozhodnutí o vyvlastnění se rozhořel soudní spor o výši odškodnění mezi někdejší majitelkou nemovitosti Gerlinde Pommerovou a rakouským státem. Žena zatím získala 812 000 eur (20,75 milionu korun), napsala německá agentura DPA. To je méně, než požadovala, ale více, než jí stát původně nabídl, upozornil britský deník The Guardian

Dům i s přilehlými parkovacími prostory zabíral 800 metrů čtverečních. Rodině Pommerové patřil téměř sto let. Od 70. let jej pronajímala ministerstvu vnitra, které v něm provozovalo středisko pro handicapované. Tato dohoda však skončila v roce 2011, když Pommerovi odmítli budovu zrenovovat či prodat. Od té doby byla prázdná. 

Němci odsoudili zřejmě posledního příbuzného Hitlera. Za líbání nezletilé

Bývalý rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhoval, aby byl dům stržen. Proti tomu se však  postavili historici i jiní politici. Před budovou stojí pamětní kámen s nápisem „Za mír, svobodu a demokracii. Nikdy více fašismus. Připomínejme (si) miliony mrtvých.“ 

Stín Hitlera nezatěžuje dodnes pouze Rakousko, ale hlavně Německo, které ovládl a vehnal do druhé světové války. Ta přinesla smrt kolem 70 milionů lidí. 

Hitlerův klobouk

Zatím poslední kontroverzi spojenou s Hitlerem vyvolala mnichovská aukční síň Hermann Historica, která ve středu zahájila dražbu 147 předmětů z období nacismu. Je mezi nimi i Hitlerův klobouk a postříbřené vydání jeho knihy Můj Boj (Mein Kampf). 

Aukci odsoudila Evropská židovská asociace. „Je špatné vydělávat na těchto krví nasáklých věcech, zejména v Německu,“ uvedla podle amerického deníku The Washington Post. Majitel síně Bernhard Pacher kritiku odmítl. Za své zákazníky označil hlavně muzea a sběratele, kteří se tématem odborně zabývají. Hermann Historica dražila už v roce 2016 Hitlerovu uniformu. 

Rodiště Hitlera v rakouském Braunau am Inn (video z 17.10.2016):