Vraždí nás a ponižují, popisuje Rakká muž, který utekl Islámskému státu

  7:04aktualizováno  7:04
Město Rakká na severu Sýrie je dlouhodobě jednou z bašt Islámského státu. Pro obyvatele, kteří ve městě zůstali se život změnil na noční můru a odejít nemůžou. Vraždy a veřejné ponižování jsou na denním pořádku. Rodinu, které se podařilo z města utéct, vyzpovídali v Turecku reportéři CNN.

Přehlídka bojovníků Islámského státu ve městě Rakká (nedatovaný snímek) | foto: AP

Syřan Sulejmán žil se svou ženou a třemi dětmi v Rakká. Když začala v roce 2011 občanská válka, byli se ženou proti režimu Bašára Asada a podporovali povstalce. Poté, co je však začal utlačovat Islámský stát, rozhodli se svůj domov opustit. „Museli jsme odejít z Rakká. Udělali jsme to pro svoje děti. Ničili jejich životy,“ uvádí Sulejmán.

Islámský stát

Reportérům televize CNN se se svým osudem svěřil už v relativním bezpečí. „Přišel jsem do Turecka, abych zajistil dětem novou budoucnost a vymazal vše, co viděly,“ pokračuje Sulejmán v příběhu, jehož pravdivost však nelze nezávisle potvrdit.

V Rakká, kde se Sulejmán živil jako učitel, se život po vpádu islamistů změnil. Město se stejně jako irácký Mosul stalo jednou z bašt Islámského státu. Zprávy z posledních dnů hovoří o tom, že někteří islamisté z města bombardovaného spojeneckými a ruskými letadly prchají (více zde).

Pro místní znamenalo ovládnutí města islamisty noční můru. Islámský stát razí na dobytých územích vlastní verzi islámu a každého, kdo je proti nim, stíhají a trestají. Popravy jsou na denním pořádku, sťatých hlav jsou podle Sulejmána plné ulice.

„Moje děti se schovávaly, když viděly bojovníky IS. Jen výjimečně jsem jim dovolil být na ulici. Manželka se stala vězněm ve vlastním domě,“ popisuje život pod nadvládou teroristů Sulejmán.

IS demonstruje svou v ulicích města:

Děti pobyt ve městě hodně změnil. Hračky vyměnily za makety zbraní a dokázaly už podle zvuku rozlišovat mezi ruským a americkým letadlem. Do školy přestaly chodit. „Nebyla tam žádná výuka. Děti od pěti do jedenácti let byly společně v jedné třídě. Učitelky se neukázaly a starší spolužáci šikanovali mladší,“ vypráví dál Sulejmán.

Co se píše v časopise islamistů Dabiq?

Islámský stát se přitom snaží vylíčit život v Rakká jako ráj na zemi. Na sociálních sítích ukazuje, jak obyvatelé města korzují po ulicích a děti si spokojeně hrají v parcích (více čtěte zde).

Rakká, ve kterém před válkou žilo údajně až 350 tisíc lidí, si islamisté ve skutečnosti podrobili vydíráním a ponižováním. Podle Sulejmána ty, kteří přestoupí na jejich stranu, odmění. Ostatní strádají: chybí jim jídlo, elektřina i peníze. Drsné praktiky zacházení s obyvateli ukazují propagandisté IS i ve svém magazínu Dabiq, kde se objevují fotky, jak svrhávají z vysoké budovy v centru města „sodomitu“ nebo ukamenovávají nevěrnou ženu.

Město je terčem USA i Ruska

Problémem je i fakt, že město je pod neustálým ostřelováním letadly aliance vedené Spojenými státy i ruskými letouny (více čtěte zde). Ve městě, které se tak ocitlo ve válečné zóně, funguje elektřina maximálně dvanáct hodin denně.

Fotogalerie

Efekt náletů přitom není velký. „Údery zabijí relativně malé množství bojovníků IS. Instalovali na každou vysokou budovu sirény, které je varují před válečnými letouny a drony. Těch se bojí hodně, protože jsou přesné a většinu jejich lidí zabily právě bezpilotní letouny,“ vysvětluje Sulejmán.

Městem se šíří paranoia, sousedé se podezírají z donášení teroristům. Ti se zase vzájemně obviňují ze spolupráce s tajnými službami Západu a vraždí se mezi sebou.

Ulice tak hlídají často i desetileté děti ozbrojené útočnými puškami. Islámský stát si je cvičí v táborech mimo město. Děti uči své drastické praktiky včetně tréninku zabíjení na loutkách (více čtěte zde). „Ty děti na vás můžou křičet a někdy vás i zastavit a vy nemůžete nic říct, protože jsou to příslušníci jednotek IS,“ líčí smutnou realitu Sulejmán.

Kdo ovládá území Sýrie

Kdo ovládá území Sýrie


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Paleocén byl zlatý věk obřích tučňáků. Na Zélandu žil druh velký jako člověk

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba...

Na Novém Zélandu žil asi před 60 miliony let tučňák, který měl na výšku zhruba 1,6 metru a vážil až 80 kilogramů....

TÝDEN OBRAZEM: Léto na lyžích, oběť bohům a špinavá hra

ŽHNOUCÍ PROUD. Láva světélkuje uvnitř kráteru sopky Nyiragongo, která stojí v...

Příznivci zimních sportů se i v létě dočkali závodů, ve Švýcarsku se soutěžilo v travním lyžování. V Pákistánu zase v...

Slovenští policisté zadrželi tři desítky migrantů. Skrývali se pod vlakem

Migrant skrývající se v podvozku nákladního vlaku. (18. srpna 2019)

Okolo třiceti migrantů se dostalo ilegálně na Slovensko ze sousedního Maďarska. Povedlo se jim to v úkrytu pod koly...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz