Karadžić z cely volal na akci srbských nacionalistů, už to řeší soud

  19:53aktualizováno  19:53
Soud OSN v Haagu v úterý zahájil vyšetřování incidentu, při kterém se odsouzený válečný zločinec Radovan Karadžić ze své cely v Haagu po telefonu zúčastnil konference pořádané srbskými nacionalisty v Černé Hoře. Informoval o tom černohorský server Portal Analitika.

Někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžič se před tribunálem v Haagu zpovídá z válečných zločinů. Žalobci pro něj navrhují doživotí. | foto: AP

Zatím není jasné, jak se odsouzenci podařilo s účastníky konference spojit. Justiční orgán zřízený Radou bezpečnosti OSN zvaný Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) uvedl, že zahájil vyšetřování neschválených telefonických hovorů Karadžiče v posledních dnech.

Fotogalerie

Představitel soudu Olufemi Elias řekl, že je důvod se domnívat, že odsouzený neschváleným hovorem porušil zákon. Soud bude napříště sledovat veškerou Karadžičovu telefonickou komunikaci.

Karadžić na konferenci zopakoval svou tezi, že národy i děti se shodně „rodí v krvi“. Na akci osobně vystoupil i Momčilo Krajišnik, bosenskosrbský nacionalistický politik a někdejší Karadžičův blízký spolupracovník, který byl stejně jako Karadžić odsouzen za podíl na zločinech za války v Bosně. Konference se konala v takzvaném Srbském domě v Podgorici, který nechala postavit vláda v Bělehradě a který slouží jako místo shromažďování srbské menšiny v Černé Hoře.

Sám Krajišnik, který byl z vězení v Haagu propuštěn v roce 2013, na Karadžičově účasti při konferenci nic špatného neviděl. „Mluvil hlavně o problémech v Černé Hoře a o tom, kdo byl Černohorec a kdo Srb,“ řekl Krajišnik podle portálu Balkan Insight. 

Bývalý bosenskosrbský předák Karadžić byl před necelými dvěma měsíci odsouzen na doživotí za genocidu a zločiny spáchané za krvavé války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995. 

Mladič volal z vězení do televize

Loni v listopadu trestní tribunál nařídil sledování všech telefonických hovorů také u dalšího odsouzeného válečného zločince - Ratka Mladiče. Bývalý bosenskosrbský generál po telefonu vystoupil v ranním pořadu srbské televize Happy. Pohovořil zde s hostem ve studiu Vojislavem Šešeljem, který pro podezření ze spáchání válečných zločinů strávil v haagském vězení jedenáct let. V roce 2016 byl ale zproštěn obžaloby.

MICT v minulosti čelil kritice poté, co v roce 2017 bezprostředně po vynesení odsuzujícího rozsudku přímo v soudní síni spáchal sebevraždu kyanidem Slobodan Praljak. Vyšetřovatelé nedokázali objasnit, jak si bývalý bosenskochorvatský generál ampulku s jedem opatřil.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Ve slovenské zbrojovce se střílelo, zaměstnanec se mstil za propuštění

Slovenská policie

Dva mrtvé si v pondělí vyžádala střelba ve firmě, sídlící v areálu někdejší zbrojovky ZŤS v Dubnici nad Váhom na západě...

Vrah v Polsku podřízl hrdlo desetileté dívce, o pedofila však patrně nešlo

Polská policie

Polskem otřásla brutální vražda desetileté dívky Kristiny, kterou rodina pohřešovala od čtvrtka. Nakonec ji našli šest...

Kapitalismus dusí demokracii, státy se prostituují, hřímá host Havlova Fora

Britský spisovatel a politický analytik Colin Crouch v lednu 2019

Kapitalismus plodí nerovnosti, které podrývají demokracii. Státy se kapitálu podbízejí, korporace významně ovlivňují...

Najdete na iDNES.cz