Karadžić bude za masakr ve Srebrenici do konce života za mřížemi

  14:10aktualizováno  16:53
Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić dostal ve středu doživotní trest za válečné zločiny a genocidu v Bosně z 90. let. Třiasedmdesátiletý Karadžić přes svého obhájce vzkázal, že cítí morální odpovědnost za válečné zločiny, ale ne „osobní kriminální odpovědnost“. Verdikt už přivítala třeba chorvatská prezidentka.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Karadžiće roku 2016 za válečné zločiny odsoudil ke 40 letům vězení, ale Karadžić se odvolal. Poté, co ICTY v prosinci 2017 ukončil činnost, převzal jeho případy orgán zřízený Radou bezpečnosti OSN zvaný Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT).

Právě ten ve středu o Karadžićovi rozhodl. Dal mu doživotní trest. V soudní síni se po vynesení rozsudku ozval jásot, píše server Balkan Insight. K soudní síni v Haagu také přišli pozůstalí obětí srebrenického masakru.

Fotogalerie

Karadžićův advokát pro agenturu AP uvedl, že jeho klient cítí „morální zodpovědnost“ za válečné zločiny z let 1992 až 1995, ale nesouhlasí s názorem soudu, že nese „osobní kriminální odpovědnost“. 

„Politika zvítězila nad spravedlností. Pokud je cenou za svobodu Republiky srbské to, že já sám ztratím svobodu, jsem připraven nést toto břímě,“ vzkázal Karadzić. Podle obhájce také odsouzený „vyzval své příznivce, aby se nezapojovali do žádného násilí“.

Soud údajně došel ke stejnému závěru jako prokuratura, a sice že závažnost spáchaných zločinů je příliš velká na to, aby Karadžić dostal jen čtyřicetiletý trest. Obžalovaný navíc neuvedl žádné polehčující okolnosti a všechny jeho skutky mu byly prokázány.

Karadžić v odvolání poukázal na „věcná a procesní pochybení“, jež podle něj vedla k jeho nesprávnému odsouzení, a navrhoval proto zrušení rozsudku nebo aspoň snížení trestu. To se však nestalo.

Jeden z nejhorších konfliktů od konce 2. světové války vypukl po rozpadu Jugoslávie v březnu 1992. Karadžić se jmenoval prezidentem nezávislé Republiky srbské, části dnešní Bosny a Hercegoviny. S podporou srbského prezidenta Slobodana Miloševiče organizoval pogromy na Muslimy a Chorvaty, kteří obývali stejné území s bosenskými Srby.

Po skončení války se Karadžić třináct let skrýval. Srbská policie ho dopadla v roce 2008. Proces začal v říjnu 2009 a trval téměř 500 dní. Jedenáctibodová obžaloba se týkala především odpovědnosti za masakr ve Srebrenici, při němž bosenskosrbské síly v závěru války v roce 1995 povraždily na 8 tisíc muslimských mužů a chlapců.

Válka se neodehrála, jak jsem chtěl, litoval v závěrečné řeči Karadžič

Etnické čistky trvaly až do konce roku 1995, než byly přijaty Daytonské mírové dohody. Válka si v Bosně a Hercegovině vyžádala životy více než 100 tisíc lidí. Zhruba 2,2 milionu obyvatel kvůli ní muselo utéci nebo bylo vyhnáno z domovů. Mnoho bosenských Srbů však dodnes věří, že je Karadžić nevinný a souzení bývalých představitelů Republiky srbské je nespravedlivé.

Chorvatsko, Bosna a Hercegovina i Kosovo verdikt vítají

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovićová popsala verdikt jako konečný rozsudek pro muže, který se pokusil vytvořit „Velké Srbsko“. „Verdikt nemůže vrátit zpět životy desítek tisíc obětí a zmírnit bolest jejich rodin a přeživších, ale musí sloužit jako neustálé varování,“ uvedla pro list Vecernji List. Rozsudek už ocenili i představitelé Bosny a Hercegoviny či Kosova.

Srbská nezisková organizace The Youth Initiative for Human Rights prohlásila, že rozsudek zdůraznil potřebu uznat srebrenický masakr za genocidu. 

Dali mi motyku a nařídili kopej si hrob, řekl svědek o Karadžičových jednotkách

„Srbsko, jeho instituce a představitelé musejí přestat popírat genocidu ve Srebrenici a relativizovat ostatní válečné zločiny v Bosně a Hercegovině, konečně přijmout deklaraci o srebrenické genocidě a projevit maximální respekt obětem genocidy a válečných zločinů v Bosně,“ napsala.

Vukota Govedarica, předseda bosenskosrbské opoziční Srbské demokratické strany, kterou  Karadžić založil ještě před válkou, středeční verdikt naproti tomu odsoudil jako „politický, nepodložený a skandálně neférový“. Tribunál v Haagu pak podle serveru Balkan Insight nazval „primárně politickou institucí, která pokračuje v satanizaci srbského lidu“.

20.března 2019 v 16:12, příspěvek archivován: 20.března 2019 v 16:26

VIDEO: After Radovan Karadzic's final verdict, Bosnian war victims outside the Hague court share their reactions to his sentence of life in prison. Follow our live blog as more reactions come in from around the region and beyond: https://t.co/FxEEt8f7ik ht

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

After Radovan Karadzic's final verdict, Bosnian war victims outside the Hague court share their reactions to his sentence of life in prison. Follow our live blog as more reactions come in from around the region and beyond: https://t.co/FxEEt8f7ik https://t.co/1f2czpSvVG

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Afghánec útočil v azylovém centru u českých hranic, při útěku zabil farmáře

Jednoho mrtvého a jednoho těžce zraněného si v pondělí vyžádal konflikt v hornorakouské obci Wullowitz u českých...

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Kurdové záměrně propouštějí vězně, aby nás vlákali do války, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump míní, že syrští Kurdové záměrně propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz