Radioaktivita je ve Fukušimě stotisíckrát vyšší, opravili se Japonci

  8:03aktualizováno  18:39
Japonská energetická společnost TEPCO popřela, že ve 2. bloku jaderné elektrárny Fukušima prudce stoupla úroveň radioaktivity. V neděli ráno informovala, že v zamořené vodě, která stojí v turbogenerátorové budově elektrárny, naměřila desetimilionkrát větší radioaktivitu. Později opravila řády na stotisíce.

Za informaci o prudkém nárůstu radioaktivity mohou podle představitelů společnosti špatně naměřené údaje. Po kontrolním měření odborníci naměřili hodnoty stotisíckrát vyšší, než je normální. Číslo je i přesto tak vysoké, že společnost přiměly k evakuaci dělníků.

Podle ranního vyjádření společností TEPCO experti ve vodě u 2. reaktoru naměřili 1 000 milisievertů za hodinu, což jsou desetimilionkrát vyšší údaje než za běžného provozu. Společnost TEPCO řídí i současné záchranné práce na poškozené elektrárně.

Už předtím japonský úřad pro bezpečnost jaderných reaktorů NISA zjistil ve vodě 2. reaktorového bloku elektrárny vysokou koncentraci izotopu jódu 134. To může naznačovat poškození reaktorového jádra, uvedli odborníci.

Sbírka Adry na pomoc Japonsku

* Povinné údaje:
Číslo účtu veřejné sbírky: 40284028/0300
Variabilní symbol: 3944
(pro sbírku iDNES.cz)

* Údaje nutné pro soutěž o odznak Věry Čáslavské:
Specifický symbol:
rodné číslo
Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení

Věra Čáslavská se zlatým odznakem za absolutní vítězství na olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu.

Firma TEPCO se postupně pokouší odčerpat zamořenou vodu ze všech čtyř energobloků elektrárny Fukušima 1. Tato voda totiž brání dalšímu postupu sanačních prací a způsobila již ozáření desítky pracovníků.

Energetická společnost je kritizována, že o havárii v elektrárně nepodává přesné a včasné informace. "Důrazně požadujeme, aby firma TEPCO vládu informovala rychleji," řekl podle BBC mluvčí japonské vlády Jukio Edano.

Špatná ochrana dělníků

Elektrárna Fukušima 1 zamořuje stále více i mořskou vodu ve svém bezprostředním okolí. Podle NISA hodnota radioaktivního jódu překračuje podle nejnovějšího měření bezpečnostní limit 1 850krát, čili o 600násobek více než v pátek.

V moři se však koncentrace radioaktivních prvků rychle ředí. Proto nehledě na vysoká čísla naměřených hodnot žádné bezprostřední nebezpečí pro floru ani faunu na pobřeží nehrozí, uvedl úřad. Radioaktivní jód má osmidenní poločas rozpadu.

Rostoucí zátěž radioaktivními prvky ale podle odborníků svědčí o tom, že z havarovaného reaktoru unikají radioaktivní materiály, jak se někteří obávali. Podle NISA společnost TEPCO zanedbala i vybavení techniků operujících v zamořené elektrárně. Dva z hospitalizovaných dělníků prý měli boty sahající jen po kotníky.

Společnost přiznala, že nejméně tři ozáření technici pracující u třetího bloku nebyli informováni o tom, že tam budou vystaveni drasticky vysokým hodnotám záření. "Kdyby ve firmě řádně fungovaly informační toky, mohlo se možná nehodě zabránit," řekl jeden z manažerů firmy deníku Jomiuri.

Současně však vyšlo najevo, že část dělníků pracujících na přívodu elektrického vedení do narušené elektrárny, aby bylo možné obnovit chlazení, vědomě nedbala poplachových signálů před radioaktivitou.

Chlazení mořskou vodou je nebezpečné

V záchranných pracích se angažuje tým více než 700 inženýrů, který radioaktivní vodu objevil v turbínových budovách všech čtyř reaktorových bloků Fukušimy 1. Technici se dále snaží zabránit jaderné havárii vytrvalým chlazením reaktorů sladkou vodou.

Dříve používali mořskou vodu, ta by ale podle odborníků na reaktorech zanechávala solné usazeniny, které by mohly techniku v elektrárně zkorodovat. Americké 7. flotila proto Japoncům dodá téměř dva miliony litrů sladké vody.

Evaukanti stojí frontu na rýži a další potraviny

Evaukanti stojí frontu na rýži a další potraviny

Děda se svou vnučkou hledají fotky a další předměty své rodiny na místě, kde dříve stával jejich dům

Děda se svou vnučkou hledají fotky a další předměty své rodiny na místě, kde dříve stával jejich dům

Japonští vojáci se modlí za oběti na troskách vyhořelé továrny

Japonští vojáci se modlí za oběti na troskách vyhořelé továrny

Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amana nebude nebezpečí z havarované elektrárny Fukušima ještě dlouho zažehnáno. Stále není jasné, zda jsou jádra reaktorů a vyhořelé palivové tyče dostatečně chlazeny.

Havárie v japonské elektrárně je ale jen jedním dílem v mozaice japonské tragédie. Zemětřesení a následné tsunami z 11. března si dosud vyžádaly více než 10 tisíc lidských životů, dalších 17 440 lidí se pohřešuje. Statisíce Japonců přišly o střechu nad hlavou a přežívají v evakuačních centrech.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Syrská armáda v Idlibu možná znovu použila chemické zbraně, myslí si USA

Pří chemickém útoku v Idlíbu zemřely desítky lidí. Mnoho dalších utrpělo...

Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. V úterý to oznámila americká...

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu. Bezprostředně po inauguraci oznámil, že...

Ochranu hranice s Mexikem posílí letištní personál, rozhodl Bílý dům

Trump nařídil přísnější kontroly na mexické hranici. Doprava zkolabovala

Posílit ochranu jižní hranice s Mexikem několika stovkami pracovníků Úřadu pro bezpečnost v dopravě se ve středu...

Najdete na iDNES.cz