Za informaci o prudkém nárůstu radioaktivity mohou podle představitelů společnosti špatně naměřené údaje. Po kontrolním měření odborníci naměřili hodnoty stotisíckrát vyšší, než je normální. Číslo je i přesto tak vysoké, že společnost přiměly k evakuaci dělníků.
Podle ranního vyjádření společností TEPCO experti ve vodě u 2. reaktoru naměřili 1 000 milisievertů za hodinu, což jsou desetimilionkrát vyšší údaje než za běžného provozu. Společnost TEPCO řídí i současné záchranné práce na poškozené elektrárně.
Už předtím japonský úřad pro bezpečnost jaderných reaktorů NISA zjistil ve vodě 2. reaktorového bloku elektrárny vysokou koncentraci izotopu jódu 134. To může naznačovat poškození reaktorového jádra, uvedli odborníci.
Sbírka Adry na pomoc Japonsku |
Firma TEPCO se postupně pokouší odčerpat zamořenou vodu ze všech čtyř energobloků elektrárny Fukušima 1. Tato voda totiž brání dalšímu postupu sanačních prací a způsobila již ozáření desítky pracovníků.
Energetická společnost je kritizována, že o havárii v elektrárně nepodává přesné a včasné informace. "Důrazně požadujeme, aby firma TEPCO vládu informovala rychleji," řekl podle BBC mluvčí japonské vlády Jukio Edano.
Špatná ochrana dělníků
Elektrárna Fukušima 1 zamořuje stále více i mořskou vodu ve svém bezprostředním okolí. Podle NISA hodnota radioaktivního jódu překračuje podle nejnovějšího měření bezpečnostní limit 1 850krát, čili o 600násobek více než v pátek.
V moři se však koncentrace radioaktivních prvků rychle ředí. Proto nehledě na vysoká čísla naměřených hodnot žádné bezprostřední nebezpečí pro floru ani faunu na pobřeží nehrozí, uvedl úřad. Radioaktivní jód má osmidenní poločas rozpadu.
Rostoucí zátěž radioaktivními prvky ale podle odborníků svědčí o tom, že z havarovaného reaktoru unikají radioaktivní materiály, jak se někteří obávali. Podle NISA společnost TEPCO zanedbala i vybavení techniků operujících v zamořené elektrárně. Dva z hospitalizovaných dělníků prý měli boty sahající jen po kotníky.
Společnost přiznala, že nejméně tři ozáření technici pracující u třetího bloku nebyli informováni o tom, že tam budou vystaveni drasticky vysokým hodnotám záření. "Kdyby ve firmě řádně fungovaly informační toky, mohlo se možná nehodě zabránit," řekl jeden z manažerů firmy deníku Jomiuri.
Současně však vyšlo najevo, že část dělníků pracujících na přívodu elektrického vedení do narušené elektrárny, aby bylo možné obnovit chlazení, vědomě nedbala poplachových signálů před radioaktivitou.
Chlazení mořskou vodou je nebezpečné
V záchranných pracích se angažuje tým více než 700 inženýrů, který radioaktivní vodu objevil v turbínových budovách všech čtyř reaktorových bloků Fukušimy 1. Technici se dále snaží zabránit jaderné havárii vytrvalým chlazením reaktorů sladkou vodou.
Dříve používali mořskou vodu, ta by ale podle odborníků na reaktorech zanechávala solné usazeniny, které by mohly techniku v elektrárně zkorodovat. Americké 7. flotila proto Japoncům dodá téměř dva miliony litrů sladké vody.
Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amana nebude nebezpečí z havarované elektrárny Fukušima ještě dlouho zažehnáno. Stále není jasné, zda jsou jádra reaktorů a vyhořelé palivové tyče dostatečně chlazeny.
Havárie v japonské elektrárně je ale jen jedním dílem v mozaice japonské tragédie. Zemětřesení a následné tsunami z 11. března si dosud vyžádaly více než 10 tisíc lidských životů, dalších 17 440 lidí se pohřešuje. Statisíce Japonců přišly o střechu nad hlavou a přežívají v evakuačních centrech.