„Máme tu novou muslimskou generaci, jsem na tebe pyšný. Nauč se Korán nazpaměť, protože v soudný den postoupíš za každý verš o stupínek vzhůru,“ chválí někdejší německý boxer Pierre Vogel na starém videu devítiletou dívku jménem Safía. O šest let později tatáž školačka přijde na hlavní nádraží v Hannoveru a zabodne policistovi do krku kuchyňský nůž.
Wahhábismus inspiruje džihádisty po celém světěZa kolébku nenávistného islamismu mnozí považují Saúdskou Arábii. Důvodem je přísně konzervativní sunnitský směr islámu, takzvaná salafíja neboli wahhábismus. Oficiální ideologie pouštního království razí nenávist k „nevěřícím“ a inspiruje mnohé džihádisty. S radikály se potýkají i samotní Saúdové. Zatýkají je a zakazují jim cestovat do Sýrie. Zároveň však země podporuje rozmach salafismu v Evropě (více čtěte zde). |
Oblíbenkyně salafistického kazatele vystupuje hned v několika nahrávkách na serveru YouTube.
Duchovní ji před kamerou nikdy nezapomene pochválit za to, že se před cestou do školy každý den poctivě halí do hidžábu.
Podle magazínu Focus dívka už jako sedmiletá pravidelně navštěvovala mešitu provozovanou spolkem, o který se dlouhodobě zajímají tajné služby.
V roce 2014 se dokonce zaměřily přímo na Safíu - zpravodajci měli podezření, že mladá islamistka chystá útok. Nakonec se odehrál až letos, Safía po něm skončila ve vazbě za pokus o vraždu. Policistovi nůž zabodla až pět centimetrů hluboko, útok však přežil.
Safía vystupuje v několika videích salafisty Vogela. Toto je z roku 2009:
Mladých radikálů může rychle přibývat, varuje tajná služba
Patnáctiletá Safía nemusí být zdaleka poslední dívka, která se rozhodne v Německu zaútočit. Tamní civilní kontrarozvědka BfV začíná dokonce mluvit o zcela novém typu extremismu. Myšlenky radikálních islamistů se tradičně šířily během kázání v některých mešitách, jako třeba právě v té hannoverské. Teď jim však významně pomáhají sociální sítě.
„Dlouhé roky agitace salafistického kazatele se nyní zřejmě vyplácejí,“ cituje Die Welt závěry německé kontrarozvědky z šetření v Hannoveru. V posledních letech ji navíc doplnila kampaň zaměřená na šíření Koránu, propagandistická videa na YouTube a několik facebookových skupin.
„Výsledkem je radikalizovaná mládež s uceleným fundamentalistickým pohledem na svět,“ konstatuje pro deník zpravodajská služba. Redaktoři také připomněli loňskou výzvu džihádisty z hnutí Islámský stát, který německé muslimy prostřednictvím Twitteru vyzval, aby útočili na policisty. „Nůž snad máš, nebo ne?“ stálo ve zprávě opatřené značkou #Deutschland.
Kontrarozvědka má v tuto chvíli informace o 8 300 salafistech žijících v Německu, uvedla mluvčí BfV. Není jasné, kolik z nich je nezletilých. Ze zhruba 800 islamistů, kteří ze země v posledních letech odjeli do Sýrie či Iráku, to byl každý dvacátý.
Vídeňské školky učí salafismus za státní peníze
Mladí islamisté a islamistky utíkají i z dalších evropských zemí, například ze sousedního Rakouska. Tamní policie předloni vyhlásila mezinárodní pátrání po dvojici dívek ve věku 15 a 17 let. Rodičům nechaly dopisy o tom, že odjíždějí do Sýrie a už je nikdy neuvidí. Rakouská média loni v listopadu napsala, že obě dívky jsou nejspíš po smrti (více se dočtete zde).
Rakousko se ovšem potýká i s dalším problémem. Vídeňská univerzita koncem února vydala podrobnou studii o situaci ve 150 mateřských školkách a dětských skupinách pro muslimy.
Profesor religionistiky Ednan Aslan v ní odhalil, že v některých státem dotovaných institucích dominuje právě výchova k salafismu, vyzdvihování práva šaría a mnohoženství. Školku podle něj provozuje třeba i významný představitel Muslimského bratrstva, který veřejně chválí válku v Sýrii a prohlašuje, že chce islamizovat Evropu.
„Takový člověk nemůže ve školce pracovat neutrálně. To je naivní představa,“ řekl reportérce rakouského deníku Der Standard profesor Aslan, který je sám muslim tureckého původu. „Potřebujeme opatření, která zajistí, aby ve školce nemohl pracovat kdokoli,“ vyzývá úřady. Mnohé učitelky podle něj ani neumí pořádně německy, těžko tedy mohou děti jazyk naučit.
Vídeňská radnice po vydání zprávy zdůraznila, že pro radikalizaci není ve školkách místo. Přestože Aslan ve své práci kritizuje nízkou úroveň inspekcí, úřady už podle radnice podnikly řadu ochranných opatření a v důkladném vyšetřování budou pokračovat.