Kanaďané ruku v ruce uctili oběti útoku v Quebeku, pietu připravila rabínka

  17:37aktualizováno  17:37
Stovky lidí v Torontu, Edmontonu a St John’s vytvořily v pátek na počest obětí útoku v Quebeku lidské řetězy okolo mešit. Do islámského kulturního centra před týdnem vtrhl sedmadvacetiletý student politologie Alexandre Bissonnette a zabil šest lidí.

Uctění památky obětí útoku v Edmontonu (30. ledna 2017) | foto: AP

Zatímco se muslimové sešli k první páteční modlitbě po útoku, stovky lidí různého vyznání obklopily mešity, a vytvořily tak lidský řetěz. Organizátory byl popsán jako lidský štít, či jako kruh míru, píše britský deník The Guardian.

V Torontu s iniciativou přišla rabínka Yael Splanskyová. Podle svých slov byla útokem na islámské kulturní centrum otřesena a okamžitě zaslala kondolenci tamnímu imámovi. Cítila však potřebu podniknout ještě něco dalšího.

„Žádný Kanaďan by se neměl obávat jít do svého svatostánku na modlitbu. Je to příšerná představa, že se jdou lidé pokojně modlit za mír a jsou přitom v ohrožení. Svatostánky jsou posvátné a musí být ochraňovány,“ řekla rabínka v rozhovoru pro noviny Toronto Star.

03.února 2017 v 18:59, příspěvek archivován: 04.února 2017 v 11:52

Part of Jewish solidarity line around mosque while Muslims pray inside. #ringsofpeace #to #ringofpeace https://t.co/tR2VNfY6Aj

„Kruhy míru“ lidé vytvořili okolo sedmi mešit. Splanskyová uvedla, že se nechala inspirovat právě muslimy, kteří se v roce 2015 podobně chytili za ruce kolem synagogy v Oslu poté, co islamista napadl synagogu v Kodani a zabil dva lidi (více zde).

Ne nenávisti, ne nesnášenlivosti

Podobná událost se konala i ve městě St. John’s v provincii Newfoundland a Labrador. Podpořila ji i tamní vládní komise pro lidská práva. „Pojďme zpochybnit samotné kořeny nenávisti, včetně ignorance a předsudků. Nyní je čas poznat naše muslimské rodiny a členy společenství, přátele, kolegy a sousedy,“ napsala komise v prohlášení.

Fotogalerie

Podporu kanadské veřejnosti ocenil Syed Pirzada z Muslimského sdružení v Newfoundlandu a Labradoru. „Ačkoli tato tragédie nenapravitelně poznamenala muslimy napříč zemí, laskavost a štědrost spřízněných Kanaďanů byly skvělým zdrojem útěchy. Kanada promluvila: ne nenávisti, ne bigotnosti, ne náboženskému násilí, ne nesnášenlivosti,“ řekl Pirzada.

Odkazoval tak na tisíce obyvatel Kanady, kteří veřejně odsoudili tragický čin a vyjádřili solidaritu s muslimskou komunitou.

Pohřby šesti obětí probíhaly v tomto týdnu v Quebeku a Montrealu. Dorazily tisíce lidí, kteří si zastřelené muže připomínaly jako oddané otce snící o světlé budoucnosti pro jejich děti v Kanadě.

První záběry a informace z útoku, jak je 30.1.2017 přinesly světové agentury:

„S těžkým srdcem jsme sem všichni přišli toto odpoledne, abychom truchlili nad ztrátou těchto nevinných životů. Ale jako společenství, jako země, společně povstaneme z těchto temných dnů silnější a sjednocení jako nikdy předtím. To je to, čím jsme,“ řekl ve čtvrtek na pohřbu premiér Justin Trudeau.

V Quebeku vraždil sympatizant Trumpa a Le Penové, nesnášel přistěhovalce

Ve stejný den ale pouze několik kilometrů od místa pohřbu neznámý pachatel poškodil Islámské centrum Khadijah Masjid. Rozbil okna a na vchodové dveře naházel vajíčka.

Fatima Ahmadová se o incidentu dozvěděla od svého otce, ředitele centra Asheka Ahmada. „Byla jsem neprve šokována a poté jsem se začala bát. Nevím, co se může stát příště. Je to už konec, nebo teprve začátek nečeho?“ řekla dvacetiletá studentka univerzity McGill televizi CBC.

Policie útok vyšetřuje jako zločin z nenávisti, ale nevylučuje ani jiné motivy. Radní jihozápadního městského obvodu Craig Sauvé, kam centrum s mešitou spadá, na Facebooku napsal: „Je to snaha vyvolat strach. Ale to nebude fungovat.“

Poslanec obvodu Ville-Marie-Le Sud-Ouest-Île-des-Soeurs Marc Miller vandalismus také odsoudil: „Právě jsem se dozvěděl, že mešita v mém volebním obvodě byla poničena. Odsuzuji tento odporný čin!“ napsal na Twitteru.

03.února 2017 v 22:56, příspěvek archivován: 04.února 2017 v 11:50

The Canada and Quebec I know: solidarity for the Muslims whose mosque was vandalized in Montreal! #islamophobia #ThePoint #cdnpoli https://t.co/euziGqQMxH

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Lesní požáry na Sibiři spalují milion hektarů lesa, oheň nikdo nehasí

Americké město Paradise v Kalifornii zachvátil lesní požár. (8. listopadu 2018)

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů, dýmem z požárů se dusí i vzdálená města. Oheň nikdo nehasí, zákon to...

V den výročí na památník Breivikových obětí někdo nasprejoval hákový kříž

Poškozený památník obětí extremisty Anderse Behringa Breivika v norském...

Norská policie zadržela dva muže podezřelé z toho, že nasprejovali na památník obětem teroristického útoku v Oslu a na...

Ruské armádní letadlo několikrát narušilo jihokorejský vzdušný prostor

Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Letadla jihokorejské armády v úterý vypálila varovné výstřely poté, co vzdušný prostor země narušil ruský vojenský...

Najdete na iDNES.cz