Sloni ve Středoafrické republice mizí. Škodí jim pytláci i válka

  19:35aktualizováno  19:35
Ve válkou zmítané Středoafrické republice řeší další problém. Čím dál více se rozšiřuje pytláctví a slonům pralesním hrozí vyhubení. Sloní maso se prodává už i v obchodech. Za deset let v zemi sloní populace poklesla o 62 procent.

Sloni pralesní v národním parku Dzanga-Ndoki ve Středoafrické republice. Podle posledních výzkumů jich výrazně ubývá. | foto: Profimedia.cz

UNESCO uvedlo, že ve Středoafrické republice žilo 3 400 pralesních slonů. Ti jsou menší než sloni afričtí, kteří se prohánějí po afrických savanách.

Nedávná studie organizace Wildlife Conservation Society (WCS) však ukázala, že počet pralesních slonů ve Středoafrické republice za posledních deset let poklesl o 62 procent. Analýzy tak potvrdily obavy, že současný vývoj směřuje k úplnému vyhubení tohoto druhu slonů v příštích několika desetiletích. Napsal o tom britský server BBC.

Středoafrická republika

je jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentu, ačkoli je bohatá na nerostné suroviny. Nezávislost na Francii získala roku 1960, ale od té doby se potýká s násilím. Hnutí Séléka, které sdružuje tři ozbrojené skupiny, v prosinci obsadilo asi desítku měst. V lednu povstání ukončilo a připojilo se k vládě. Dohoda však měla krátkého trvání. Povstalci mimo jiné tvrdí, že politici nesplnili jejich požadavky a nepropustili politické vězně.

                        Zdroj: ČTK

"Přestože jsme čekali, že čísla nebudou optimistická, zhrozili jsme se, když počet úbytku slonů zastavil až za 60 procenty," řekla doktorka Fiona Maiselsová z Univerzity ve Stirlingu, která se na výzkumu podílela.

"Pytlácký lov slonů je na vzestupu i kvůli faktu, že Středoafrická republika je zrovna v úzkých kvůli vojenskému převratu. A obáváme se, že přijdou ještě horší časy, kdy lidé začnou po slonovině pátrat ještě intenzivněji," řekl Bas Huijbregts, šéf kampaní nadace proti pytláctví ve Středoafrické republice The World Wildlife Fund.

Hlavní město země Bangui na sklonku března obsadili povstalci z hnutí Séléka. Znovuobnovení bojů obhajují tím, že vláda nesplnila jejich původní požadavky na propuštění politických vězňů a odchod jihoafrických vojáků ze země. Dalším požadavkem bylo také začlenění 2 000 povstaleckých bojovníků do armády. Od té doby země čelí rozsáhlému rabování a drancování (více čtěte zde).

Potřebujeme sankce pro pytláky

Strážci přírodního parku uvádějí, že bezpečnostní situace v zemi jim nedovoluje zvířata lépe hlídat. Organizace The World Wildlife Fund uvádí, že jejich zaměstnanci v chráněné zóně Dzanga-Sangha byli za posledním měsíc třikrát vyrabováni a ze zóny je stáhli.

Vinu za ubývání slonů pralesních však Huijbregts dává i špatným zákonům. "Sloní maso se tu dá všude koupit i kvůli absenci jakéhokoli právního ukotvení a pravidel v této oblasti," řekl agentuře AP.

Podle ochranářů je teď nejdůležitější prosadit zpřísnění sankcí za lov slonů a ještě lépe propojit ochranu se zeměmi, kde je po slonovině největší poptávka, jako je Čína či Thajsko. Předpokládá se, že pytláctví slonů se rozšířilo právě kvůli tomu, že poptávka po slonovině z asijských zemí stále stoupá.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Archeologové našli v Pompejích sbírku rituálních amuletů, včetně penisů

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než...

Italští archeologové objevili v jednom z domů v Pompejích truhlu s více než stovkou drobných předmětů, které považují...

Saúdské lesbě měl změnit orientaci domluvený sňatek. I se sestrou utekla

Saúdská Arabka. Ilustrační foto.

Před násilím rodiny utekly další dvě Saúdské Arabky. Mladé sestry v červnu využily příležitosti a uprchly z hotelu...

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

Najdete na iDNES.cz