Putin navrhl odložit referenda. Mlátí prázdnou slámu, reagovala Ukrajina

  15:45aktualizováno  19:54
Ruský prezident Vladimir Putin vyzval ukrajinské separatisty, aby odložili referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti. Ta jsou plánována na tuto neděli. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk však s jeho plánem nesouhlasí, doporučení je podle něj "mlácením prázdné slámy".

Šéf Kremlu také vybídl Kyjev, aby okamžitě zastavil vojenské akce na východě a jihu Ukrajiny.

Prezident Putin ve středu prohlásil, že proruští radikálové by měli s vyhlášením referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti počkat, až pro něj budou vytvořeny podmínky. Situaci na Ukrajině, drcené několikaměsíčními střety, prezident komentoval po rozhovoru se šéfem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Didierem Burghalterem.

Jednání Moskvy a OBSE

Šéf OBSE po jednání oznámil, že organizace v nejbližších hodinách navrhne "cestovní mapu" řešení ukrajinské krize. Návrh předá všem čtyřem stranám, které se zúčastnily dubnové ministerské konference o Ukrajině, tedy kromě kyjevského vedení i Rusku, Evropské unii a Spojeným státům.

Separatisté plánují referendum na tuto neděli, v zemi však sílí střety mezi mezi rebely a ukrajinskými vojáky. V úterý se bojovalo o radnici v přístavním městě Mariupol a při střetu zemřel nejméně jeden člověk. Ukrajinci získali radnici zpět do svých rukou nad ránem (více zde)

Po Putinově vyjádření proruští aktivisté uvedli, že jeho návrh na odložení referenda zváží. Podle Reuters se vyjádří ve čtvrtek, už nyní však uvedli, že Putinův názor "plně respektují" a "budou o něm pochopitelně diskutovat".

Předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk Putinova slova označil za "mlácení prázdné slámy". Podle něj nemá smysl se Putinovým doporučením zabývat. "Vladimire Vladimiroviči, mlátit prázdnou slámu se na prezidenta velké země nesluší," vzkázal do Kremlu po skončení výjezdní schůze ukrajinské vlády v Charkově. Ruský prezident by podle Jaceňuka měl vědět, že Kyjev 11. května žádné zákonné referendum nepořádá.

Putin: Krize musí být vyřešena

Ruský prezident také řekl, že udělá cokoli pro "vyřešení ukrajinské krize". Moskva podle něj hodlá zaujmout "co nejpozitivnější postoj" ke snahám mezinárodních vyjednavačů. Šéf Kremlu také nařídil stažení ruských vojsk od hranic s Ukrajinou. Podle západních vojenských zdrojů je v pohraničí zhruba 40 tisíc ruských vojáků.

Žádné známky toho, že by Rusko svá vojska skutečně od hranic stáhlo, však NATO nezaznamenalo. "Nic nenasvědčuje změně pozic vojenských sil u ukrajinských hranic," řekl Reuters nejmenovaný představitel NATO.

Podobně se ve středu odpoledne našeho času vyjádřil i Bílý dům, který také nemá informace o stažení ruských vojáků z pohraničí. Washington dále uvedl, že plánované referendum o samostatnosti dvou východoukrajinských regionů by nemělo být odloženo, jak navrhuje Putin, ale přímo zrušeno.

Klíčem k ukončení ukrajinské krize je podle Putina přímý dialog mezi vzbouřenci a kyjevskou vládou. Odpovědnost za nynější vyhrocenou situaci podle Putina nesou ti, kdo v únoru v Kyjevě zorganizovali státní převrat. Prezident také důrazně odmítl tvrzení západních politiků, že řešení krize je na Moskvě. "Je to úskok našich západních partnerů, kteří situaci sami přivedli do slepé uličky. Odpovědnost nesou i oni," konstatoval šéf Kremlu.

"Situace se vyvíjí podle toho nejméně příznivého scénáře," varoval prezident, jenž v dubnu udělil vyznamenání ruským vojákům, kteří se "pomohli" Krymu k vyhlášení nezávislosti na Ukrajině a k připojení k Rusku (více o metálech pro ruské vojáky zde)

Podle ruského prezidenta je nutné, aby v sousední zemi skončily veškeré násilnosti do neděle 25. května, tedy do dne, kdy by si Ukrajinci měli zvolit nového prezidenta. "Samy o sobě jsou volby krokem správným směrem," řekl prezident. "Nic ale nerozhodnou v případě, že Ukrajincům nebude jasné, jak budou zaručena jejich práva po prezidentských volbách," dodal.

Dramatické zvraty v zemi nastaly po únorovém pádu prezidenta Viktora Janukovyče, který loni na podzim odmítl podepsat dohodu s EU a přiklonil se k Východu. V současnosti zemi vede dočasný prezident Oleksandr Turčynov.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Milion lidí chce vtrhnout do nevadské vojenské Oblasti 51, za mimozemšťany

Oblast 51, USA: Tato vojenská základna v Nevadské poušti je přísně chráněna...

Pokud půjde všechno podle plánu, více než jeden milion lidí vnikne v polovině září do přísně střeženého vojenského...

Von der Leyenová bude novou předsedkyní Evropské komise. Získala 383 hlasů

Německá ministryně obrany a kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula...

Europoslanci se v úterní tajné volbě rozhodli, že v křesle předsedy Evropské komise (EK) usedne dosavadní německá...

Neznámý vandal v Písku sloupal mačetou tři stromy z kůry

Takhle vandal řádil. Poničené stromy už odbor životního prostředí ošetřil. Teď...

V Písku se v posledních dnech odehrálo hned několik případů, kdy vandalové poničili městskou zeleň. Při dvou posledních...

Najdete na iDNES.cz