Putin vítězí, před odchodem z Kremlu dobyl parlament

  8:42aktualizováno  22:03
V ruských parlamentních volbách zvítězila podle očekávání Putinova strana Jednotné Rusko. Podle prvních odhadů získala 63,5 % hlasů. Do Státní dumy ji doprovodí tři strany. Vítězství umožní Putinovi vládnout i po skončení prezidentského mandátu. Opozice si stěžuje na zmanipulované volby.

Volby v Rusku - Putin - Krátce po poledni odvolil i prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Vladimir PutinPutin ještě mocnější
volby v otázkách a odpovědích

Otázka voleb do Státní dumy nezněla, jestli strana s prezidentem Vladimirem Putinem v čele kandidátky zvítězí, ale o kolik. Předvolební průzkumy jí prorokovaly téměř sedmdesátiprocentní podporu.

Šéf ruské volební komise Vladimir Churov řekl, že po sečtení 19,5 % lístků připadá na Jednotné Rusko 63,5 % hlasů.

Spolu s putinovci zasednou v dolní komoře parlamentu další tři strany, které překonaly sedmiprocentní práh: komunisté, nacionalisté z Liberálnědemokratické strany Ruska Vladimira Žirinovského a další prokremelská strana Spravedlivé Rusko.

Komunisté získali podle Churovových odhadů 11,3 % hlasů, nacionalisté 10 % a Spravedlivé Rusko 7 %. Mimo dumu zůstane Zemědělská strana (2,5 %), liberální Jabloko (1,2 %) i Svaz pravicových sil (1,1 %)

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova dali Rusové najevo, že je jim Putinův kurz po chuti. "Většina voličů ho podporuje a chce, aby pokračoval i po skončení jeho druhého funkčního období," řekl Peskov.

Mluvčí tím potvrdil slova těch, kteří volby označovali jako referendum o Putinovi. Prezidentův mandát se chýlí ke konci a v březnu si občané vyberou jeho nástupce. Putin ale může mít rozhodující vliv i z pozice premiéra.

"Tyto volby byly referendem o Putinovi, takže si myslím, že můžeme říct, že zvítězil," potvrdil slova mluvčího předseda Jednotného Ruska Boris Gryzlov.

Volilo přes 50 milionů Rusů
Volby provázel poměrně velký zájem občanů. Ze 108 milionů oprávněných voličů jich přišlo k hlasovacím urnám přes šedesát procent. Podle Ústřední volební komise je to dvakrát víc než před čtyřmi lety.

Garri Kasparov a Eduard Limonov tajného hlasovacího práva nevyužili. Do urny demonstrativně vhodili přeškrtnuté lístky

Volit přišel i sám Putin. "To přece sami víte," reagoval na otázku, komu dá hlas. Poté se svěřil, jak je rád, že kampaň skončila.

Ve volební místnosti se objevil i nejvýraznější opoziční vůdce Jiného Ruska a bývalý šachista Garri Kasparov. Na rozdíl od Putina ale vhodil do urny přeškrtnutý lístek.

Opozice: Volby jsou zmanipulované
Opoziční strany už před volbami kritizovaly kampaň, ve které podle nich Jednotné Rusko mělo lepší přístup do médií a i prostřednictvím úřadů vytvářelo nátlak na voliče.

Samotná volba podle nich nedopadla o nic lépe. Česká poslankyně Anna Čurdová, která do Moskvy přijela jako zástupkyně Parlamentního shromáždění Rady Evropy, sice závažná porušení neshledala, ale ruská iniciativa Golos zaznamenala stovky případů porušení pravidel.

Obrázek
Volili i námořníci z tichomořské flotily

Zástupci Svazu pravicových sil (SPS) uvedli v rozhlasové stanici Echo Moskvy, že jim bylo v některých volebních místnostech zabráněno sledovat hlasování. Výsledky chtějí nechat prověřit u soudu. Stejně budou postupovat komunisté.

Výhrady k volbám má i české ministerstvo zahraničí. "Na volby v Ruské federaci nelze uplatnit kritéria svobodného a spravedlivého přístupu," napsalo v prohlášení. Výsledky považuje za očekávané.

Premiér Mirek Topolánek hodnotil ruské volby zdrženlivě. "Je třeba vyčkat oficiálních výsledků, zpráv mezinárodních pozorovatelů a prošetření stížností," řekl.

Hlasování po celý den
Ve východních částech země začalo díky časovému posunu hlasování už v sobotu večer středoevropského času. Na Čukotce přišlo hlasovat přes 70 procent voličů a na Kamčatce skoro 54 procent. Jako poslední se otevřely volební místnosti v Kaliningradské oblasti, ruské enklávě na pobřeží Baltského moře. Právě tam také hlasování skončilo.

U některých volebních místností si lidé mohli výhodně nakoupit, jinde třeba využít konzultací lékaře.

Na mnoha místech čekala na lidi ve volebních místnostech překvapení, například občerstvení nebo drobné dárky. Například ve městě Anadyr dostalo prvních 600 příchozích vstupenky na koncert účastníků televizní soutěže Fabrika hvězd, ruské SuperStar. V Tjumemi zase voliči soutěží o garsoniéru a automobil Žiguli.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz