„My věříme, že nemůžeme nechat obyvatele jihovýchodní části země na pospas nacionalistům. Nejde jen o Rusy, ale také o rusky mluvící obyvatele, kteří se k Rusku upínají. Na našem přístupu není nic zbytečného,“ cituje Putina ruská zpravodajská agentura Ria Novosti.
Na Ukrajině zemřelo za dobu sporu už více než 9 tisíc lidí. Frontová linie se na východě země vytvořila na jaře roku 2014, kdy se vyostřil spor mezi ruskými separatisty a ukrajinskou vládou. Moskva se do konfliktu zapojuje právě s argumentem, že „chrání ruské občany a rusky mluvící obyvatelstvo v oblasti“.
Jak se žije Ukrajincům pár kilometrů od frontyReportáž zvláštního zpravodaje iDNES.cz z ukrajinské Avdějevky |
V dokumentu Saidy Medveděvové s názvem Světový řád však šéf Kremlu nemluvil jen o Ukrajině, obul se také do evropských států.
Evropa podle Putina totiž nevede nezávislou zahraniční politiku a převádí část své svrchovanosti na NATO a Spojené státy. „Problém je, že Evropa nevede nezávislou zahraniční politiku, a to vůbec. V podstatě to odmítá,“ cituje ho deník Izvestia.
Ačkoliv Putin připouští, že je vcelku běžné část svrchovanosti převést na nadnárodní instituce, Evropa předala tu svou do rukou USA. „Je vcelku normální, že členové vojensko-politického bloku předají část suverenity nadnárodním orgánům. V případě Evropy ji však raději než NATO svěřili do rukou lídrovi aliance - Spojeným státům,“ říká Putin v dokumentu odvysílaném ruskou televizí Rossija 1.
Jako příklad uvedl Putin vstup amerických vojsk do Iráku a připomněl, že tehdy byly Německo a Francie proti, ale jejich názory byly smeteny ze stolu.
Vladimir Putin poprvé přiznal přítomnost Rusů na Ukrajině 17. prosince: