KOMENTÁŘ: Putin stahuje laso okolo východu Ukrajiny

  8:09aktualizováno  8:09
Vladimir Putin rozehrál na východní Ukrajině velkou hru. Snaží se přitom využít slabšího kusu ve stádě. Přeloženo – nového nezkušeného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Vsází na to, že bývalý herec nedokáže ukočírovat válku na východě země.

Ruský prezident Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě (28. listopadu 2018) | foto: AP

Ruská hlava státu proto minulý týden vydala dekret, který umožní lidem s „občankou“ separatistických republik – Doněcké a Luhanské, aby ve zrychleném řízení získali ruské občanství.

Vládce Kremlu svůj krok obhajuje humanitárními důvody, pravdou ovšem je, že se natrvalo snaží oddělit Luhansko a Doněcko od Ukrajiny a nejspíš do budoucna připravit jejich anexi.

Fotogalerie

Na ruský pas tam mají nárok přibližně statisíce lidí, tedy dost, aby Putin mohl dostat „zvací dopis“ prosící o záchranu „jeho“ občanů v cizím státě. Krom toho Rusové na těchto územích skutečně podporu mají.

Dekret též naznačuje, že Moskva asi připravuje radikálnější řešení konfliktu včetně většího, oficiálně a mediálně sledovaného vyslání vlastní armády. Rusové i jejich zbraně už sice na východní Ukrajině skrytě působí, jen jejich vrchní velitel se to snaží zamlžit. Ono je to logické, Kreml se přece podepsal pod minské dohody, které slíbily stažení cizích vojáků z východoukrajinské fronty a které alespoň formálně tvrdí, že dvě separatistické oblasti jsou stále součástí Ukrajiny.

Putinovi však první pokusný balonek nestačil a poté, co od Západu a Ukrajiny za svůj krok schytal pořádnou kritiku, šel ještě o kus dál. A naznačil, že by mohl dát ruské občanství všem Ukrajincům, kteří by o něj požádali. Čtrnáct procent z nich totiž uvádí jako svůj první jazyk ruštinu. Byl by to takový hezký průzkum mínění, s kolika Ukrajinci a v jaké části země (většinou na východě země) může počítat. To mu však nevyjde, protože v sousední zemi platí zákony, které znesnadňují mít dvojí občanství. A to se Ukrajině po zkušenostech z Krymu a z východu země hodí.

Oblíbená ochranářská karta

Dlužno však říct, že od Ruska nejde o žádnou novinku. Ochranou ruských občanů už argumentovalo při válce s Gruzií, když obsazovalo Abcházii a Jižní Osetii. Či v případě moldavského Podněstří.

Putin zvažuje nabídku pro Ukrajince. Občanství za slib věrnosti Rusku

Podobně se hájil i Adolf Hitler, když uchvátil Sudety, aby „zajistil“ práva lidí německého původu. Či premiér Viktor Orbán, jenž odmítá zapomenout na nevýhodný mír po první světové válce, který z jeho země vyřízl velká území s maďarským obyvatelstvem. Proto těmto lidem žijícím v okolních zemích nabídl maďarské občanství. Na Slovensku to logicky vyvolalo velký odpor i hmatatelné napětí.

A teď Putin tuto kartu vytáhne na území, které ovládají proruští separatisté válčící s Ukrajinou už od roku 2014. I kdyby to byl světec, tak mu nikdo neuvěří, že má jen nezištné humánní důvody, protože chce pomoci svým krajanům. Je to agresivní tah, který má pomoci vyřešit dlouhodobý válečný pat.

Poskytneme ukrajinské občanství Rusům, reagoval Zelenskyj

Na druhou stranu současná situace není dlouhodobě udržitelná, a jelikož diplomacie zatím moc nefunguje i díky Rusku, rozhodne nakonec síla. Je tak velmi pravděpodobné, že Putin i přes různé mezinárodně garantované smlouvy nejspíš prosadí svou. On už totiž nemůže zcela ustoupit, protože by ztratil image, kterou si léta budoval. Tvrďáka hájícího ruské občany.

Mohl by však udělat gesto a nabídnout Ukrajině dohodu, že odpadlická území zůstanou její součástí, ale budou mít tak velkou míru nezávislosti, že jim Kyjev do ničeho nebude moc mluvit. Ale to je spíš jen sen, protože, co je doma, to se počítá.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Evropa couvla. Vrátila Rusku hlasovací práva, která mu sebrala kvůli Krymu

Sídlo Rady Evropy ve štrasburském Palace of Europe

Rada Evropy schválila vrácení hlasovacích práv Rusku, které o ně přišlo v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server...

Islám na francouzských koupalištích. Muslimky bojují o právo nosit burkiny

Muslimky si na protest oblékly do veřejného plaveckého bazénu burkiny...

V souvislosti s vlnou extrémních veder se ve Francii opět rozhořela debata o zákazu takzvaných burkin. Muslimské ženy...

Sexuální zneužívání u anglikánů. Obvinění přibylo za dva roky o polovinu

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby ukazuje dětem novou vzdělávací aplikaci....

Počet obvinění a obav spojených s různým zneužíváním v anglikánské církvi vzrostl mezi lety 2015 a 2017 téměř o...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz