Putin tiskovou konferenci zahájil ekonomickým bilancováním. „HDP v loňském roce vzrostlo o 0,7 nebo 0,6 procenta,“ oznámil. Ruské příjmy budou podle něj letos vyšší než výdaje. Pád rublu podle prezidenta vyprovokovaly „vnější faktory“, zejména cena ropy a plynu a také západní sankce.
Centrální banka nicméně postupuje adekvátně a Rusko do dvou let problémy překoná. „Růst je nevyhnutelný,“ prohlásil Putin. „Nenazval bych to krizí,“ řekl o pádu rublu, který pokračoval v poklesu i během samotné tiskové konference.
Lásku mám, pijte kvasNa tiskové konferenci nastalo i několik kuriózních situací. Zřejmě opilý novinář se například Putina zeptal na zásoby tradičního kvasu (mírně alkoholického nápoje z obilí) v supermarketech. Putin vyjádřil podporu tradičním nápojům před Coca-Colou, která je „podle mnohých expertů škodlivá“. Putin se ale také podělil o svůj osobní život: „Můj přítel, ředitel velké firmy v Evropě, se mě zeptal: ‚Milujete někoho? Miluje někdo vás?‘ Odpověděl jsem, že ano, o můj osobní život se nemusíte bát.“ Se svou bývalou ženou Ljudmilou prý ruský prezident dobře vychází. |
Situace se podle Putina dá využít k diverzifikaci ekonomiky. „Budeme muset překonat určité potíže a společenské problémy, ale rozhodně ze situace můžeme vytěžit,“ prohlásil prezident. „Byrokracie v naší zemi není ve srovnání s Evropskou unií nic,“ šťouchl si do Západu vzápětí.
Medvěd v tajze
Rusko Putin přirovnal k medvědovi, který střeží tajgu. „Chtějí, aby si jen tak sedl a vzdal se svého medu, pak ho možná nechají na pokoji. Ve skutečnosti ho chtějí spoutat řetězy,“ prohlásil o Západu, který podle něj buduje nové zdi. Projevem toho je například rozšiřování Severoatlantické aliance.
Putin se také ohradil proti názoru, že je Rusko agresorem. „Máme v zahraničí dvě vojenské základny. Spojené státy je mají po celém světě,“ uvedl. USA označil za hrozbu pro Rusko.
„Z problémů viníte vnější faktory, ale mimo záznam lidé i z vašeho bezprostředního okolí viní vás,“ řekl Putinovi zpravodaj agentury Reuters. „Jmenujte je,“ reagoval Putin s úsměvem. Palácového převratu se podle svých slov neobává, protože „v Rusku nejsou paláce“.
Znovu prezidentem? Ještě je brzy
Jeden z ruských novinářů se prezidenta zeptal i na propuštění Michaila Chodorkovského: „Před rokem jste mu dal milost. Slíbil, že nevstoupí do politiky, teď ale chce být prezidentem. Litujete toho?“
Putin odpověděl, že někdejšího oligarchu pustil kvůli jeho nemocné matce, tedy z humanitárních důvodů. Také si ale neváhal rýpnout. „Prezidentem jakého státu že se chce stát?“ zeptal se a pobavil tím přítomné reportéry.
„Je příliš brzy na rozhodnutí, jestli se znovu ucházet o prezidentské křeslo,“ řekl Putin o své vlastní kandidatuře.
Porošenko chce mír, ale není sám
Jeden z ukrajinských novinářů se Putina zeptal, kolik ruských vojáků v Donbasu zahynulo, a co řekl rodinám padlých. Prezident se sice odpovědi vyhnul, otázka přesto vyvolala velký ohlas na sociálních sítích.
Krizi na Ukrajině podle Putina způsobil Kyjev po „politickém převratu“ a je nutné ji řešit politickou dohodou. „Ukrajinský prezident chce bez pochyby dosáhnout dohody, ale není jediný, na kom záleží. Někteří hodnostáři totiž říkají, že chtějí vést válku až do konce,“ tvrdí vládce Ruska.
Výměna zajatců mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou by se nicméně měla stihnout co nejdříve, aby všichni mohli být na Vánoce a Nový rok doma, dodal Putin.
Merkelová: Sankce nezrušíme, dokud se Moskva neumoudří
Podle německé kancléřky Angely Merkelové nebude sankce EU vůči Rusku možné zrušit, dokud Moskva nezačne respektovat územní svrchovanost Ukrajiny. „Naším cílem zůstává suverénní Ukrajina, jejíž území není narušeno a která sama rozhoduje o své budoucnosti,“ řekla Merkelová ve Spolkovém sněmu. Dokud se tohoto cíle nepodaří dosáhnout, jsou podle kancléřky protiruské sankce nevyhnutelné.
Merkelová také zopakovala, že situaci na Ukrajině není možné řešit vojensky. Podle kancléřky je nutné udržovat nadále kontakt s ruskými i ukrajinskými představiteli a přimět je, aby našli diplomatický způsob, jak konflikt ukončit.
Podle ruského ministra pro hospodářský rozvoj Alexeje Uljukajeva mohou sankce Západu vůči Rusku trvat i desetiletí. „Když se schválí americký zákon, je velmi těžké ho později změnit. Zdá se, že bude platit po desetiletí,“ řekl Uljukajev v reakci na americká opatření listu Vedomosti. „Dokonalou bouři“ si Rusko způsobilo i tím, že neprovedlo strukturální ekonomické reformy, dodal.
Nebýt sankcí, klesajících cen ropy a „nerozumných věcí, které jsme udělali“, rostlo by ruské hospodářství ročně rostlo mezi 2,5 procentem až třemi procenty. Zmíněné chyby Uljukajev nicméně neupřesnil.