AP současnou nabídku Putinovy humanitární pomoci označila za další znamení rozšiřování vztahů mezi oběma zeměmi. Pomoc KLDR nabídla i sousední Jižní Korea, na její nabídku Pchjongjang oficiálně nereagoval.
Severozápad izolované komunistické Severní Koreje postihly podle státní agentury KCNA v posledních dnech silné deště, což způsobilo povodně. Voda zaplavila více než 4 tisíce domů, pole a řadu veřejných budov, silnice i železnici. Zda si přírodní živel vyžádal nějaké oběti na životech, není známo.
Silné záplavy v KLDR. Kim jim vyhlásil boj a dohlíží na záchranné práce |
Šéf Kremlu vyjádřil severokorejskému vůdci „hluboké sympatie a podporu“ a také ochotu poskytnout okamžitou pomoc, uvedla KCNA. Ruská agentura TASS přišla s podobnou zprávou, Putin podle ní Kimovi ve vzkazu sdělil: „Vždy se můžete spolehnout na naši pomoc a podporu“. Vládce KLDR poděkoval za nabídku, ale řekl, že jeho vláda přijala opatření k obnově, a o pomoc požádá, pokud to bude potřeba.
Jižní Korea, se kterou je KLDR oficiálně stále ve válečném stavu, jelikož válku v 50. letech minulého století ukončilo jen příměří, nabídla Pchjongjangu pomoc také. Soul uvedl, že je připraven jednat o pomoci se severokorejským Červeným křížem. KCNA tuto nabídku podle agentur nezmínila, ale vydala prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí kritizující nedávné společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států.
Mezi Pchjongjangem a Soulem panuje nevraživost, která se v poslední době ještě více vyostřila. Naopak s Moskvou se severokorejská diktatura sbližuje. Rusko od KLDR kromě jiného získalo podle některých zdrojů vojenské vybavení pro svou agresi vůči Ukrajině. Vůdci zemí se v nedávné minulosti navštívili a při Putinově cestě do KLDR v červnu podepsali dohodu o strategickém partnerství, která podle nich stanovuje, že obě země vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.