Připravte se na navýšení vojenské produkce, vyzval ruské firmy Putin

  16:00aktualizováno  17:42
Všechny velké podniky v Ruské federaci musí být připraveny k navýšení objemu vojenské produkce. Ruský prezident Vladimir Putin to prohlásil ve středu na poradě s činiteli ministerstva obrany a představiteli vojensko-průmyslového komplexu v letovisku Soči.

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje v Leningradské oblasti na severozápadě země velké manévry Západ 2017 (18. září 2017). | foto: Reuters

„Schopnost ekonomiky v době nouze rychle navýšit objem obranné produkce a služeb je jednou z nejdůležitějších podmínek zabezpečení vojenské bezpečnosti státu. Všechny strategické a velké podniky nezávisle na formě vlastnictví k tomu musejí být připraveny,“ prohlásil Putin ve středu a naznačil tak, že jeho slova jsou určena soukromým i státním firmám.

Fotogalerie

Šéf Kremlu dodal, že stejné téma bylo projednáváno už v letech 2015 a 2016. „Byly zadány odpovídající úkoly, které měly směřovat k modernizaci průmyslových kapacit, vytvoření materiálních a technických rezerv a zabezpečení přepravy vojsk,“ dodal Putin.

V diskusi s představiteli bezpečnostních kruhů se vrátil také k velkým manévrům Západ 2017, které v polovině září vzbudily velkou nervozitu v pobaltských republikách. Putin zdůraznil, že na společném cvičení ruské a běloruské armády se podílela také řada civilních a regionálních úřadů.

Manévry podle něj umožnily komplexní zhodnocení dopravního a logistického zabezpečení vojsk, zásobování jídlem i zdravotnickým materiálem. „Je nezbytné ještě jednou analyzovat možnosti obranných podniků operativně navýšit objem výroby vojenské produkce,“ dodal ruský prezident s tím, že během manévrů vyšly najevo „určité nedostatky“, z nichž je třeba se poučit a „vypracovat dodatečné opatření k navýšení mobilizační připravenosti“.

Bude další válka?

Putinova slova o přípravě na zvýšení vojenské produkce vzbudila podle webu newsru.com  v Rusku velký zájem a vyvolala otázku, jestli snad neznamenají přípravy na novou válku. Podle některých komentátorů byla směřována především „jestřábům“ v amerických vládních kruzích, kteří prosazují vojenské dodávky Ukrajině či Gruzii.

Ruská média se domnívají, že firmy prezidentova slova nemohou jen tak ignorovat. Zároveň však musejí počítat s tím, že v případě spolupráce s obranným sektorem podstupují riziko západních sankcí. Každá společnost se tak bude muset rozhodnout mezi spoluprací s vojenskými kruhy a mezinárodním byznysem. 

Stahování ze Sýrie?

Rusko by mohlo stáhnout část svého kontingentu ze Sýrie. Prohlásil to náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Podle jeho slov lze očekávat zásadní snížení početního stavu ruských vojáků v Sýrii, stahování by mohlo začít ještě před koncem roku.

Rusko, které vojensky podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, má podle různých odhadů v Sýrii 4 000 až 10 000 vojáků.

Zdroj: ČTK

Web newsru.com připomíná, že Putinovy středeční výroky nejsou ničím novým. Společné porady prezidenta, ministerstva obrany a vojensko-půmyslového komplexu se konají už pět let, a to dvakrát ročně.

„Abychom nedopadli jako SSSR....“

Někteří experti si prezidentova slova proto vykládají spíše jako přiznání, že na financování čím dál nákladnějšího vojensko-průmyslového komplexu už nejsou zdroje. „Putinovo oznámení se dá interpretovat jako nedostatek státních zdrojů na zvýšení mobilizační pohotovosti. Sociální závazky vláda plní s čím dál většími obtížemi a proto by vůbec nebylo špatné přesunout část starostí na ruský kapitál,“ myslí si ruský analytik Konstantin Kalačev.

Podle Kommersantu není zatím jasné, které sféry hospodářství by se měly do branné pohotovosti státu zapojit. Ruská armáda za prioritní oblasti rozvoje považuje naváděnou munici a jaderné zbraně. Ruská vláda hodlá příští rok obranný rozpočet navýšit o 179,6 miliard rublů, takže dosáhne 3,3 procenta HDP.

Výdaje na obranu by tak měly dosáhnout dvanáctiletého maxima. Naopak výdaje na sociální politiku, vzdělávání a zdravotnictví se podle návrhu rozpočtu sníží celkem o 54 miliard rublů. 

Před příliš velkými výdaji na obranu varoval i ministr financí Anton Siluanov, který připomíná zbrojní závody s USA a „uzbrojení“ Sovětského svazu v druhé polovině 80. let. „K tomu se přidal propad ceny ropy, a dobře jsem viděli, jak to dopadlo. Skončilo to rozpadem státu,“ prohlásil Siluanov.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Policie ve vídeňském bytě objevila těla tří žen. Zemřely hlady

Ilustrační snímek

Vídeňská policie objevila v jednom z bytů rakouské metropole těla tří žen, které podle výsledků pitvy zemřely hlady....

S nezávislostí si kvůli brexitu pohrává i Wales. Podpora mírně stoupá

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Nezávislý stát Wales? Donedávna nemyslitelné úvahy způsobil dnes už klasický motiv: brexit. „Pokud neproběhne druhé...

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

Najdete na iDNES.cz