Putin varuje před „ruským jarem“. Protesty jsou předvolební kampaň, říká

  13:38aktualizováno  13:38
Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že pokračování protirežimních demonstrací může v zemi vyvolat obdobu takzvaného arabského jara a následně uvrhnout zemi do chaosu. Masové nepokoje upozorňující na zkorumpovanost úřadů považuje za součást předvolební kampaně. Sebe pak označil za bojovníka s korupcí.

Ruská stařenka diskutuje v centru Moskvy s bezpečnostními složkami (26. března 2017) | foto: AP

Putin se teprve po několika dnech vyjádřil k největším protestům v Rusku za posledních pět let, jež se odehrály o víkendu v Moskvě (psali jsme zde). Učinil tak na mezinárodním arktickém fóru v Archangelsku.

Fotogalerie

Šéf Kremlu varoval před nebezpečnými důsledky občanských nepokojů, které by podle něj mohly rozpoutat chaos. Použil přitom srovnání s povstáními v severní Africe a na Blízkém východě, takzvaným arabským jarem. Zmínil rovněž události, které předcházely převratu na Ukrajině v roce 2014.

„Dobře víme – a já chci směřovat vaši pozornost k tomuto faktu –, že tento prostředek byl použit v začátcích takzvaného arabského jara. A moc dobře víme, k jakým krvavým událostem v tomto regionu to vedlo,“ pohrozil Putin.

„Rovněž jsme si vědomi, že to byl jeden z podnětů a záminek pro převrat na Ukrajině. I zde vidíme, do jakého chaosu tyto události našeho souseda uvrhly,“ varoval dále prezident s tím, že neidentifikované „politické síly“ se snaží využít znepokojení veřejnosti z korupce k prosazení vlastních „sobeckých zájmů“.

Bojovník s korupcí

Putin dále označil nepokoje za součást prezidentské předvolební kampaně. Nepřímo tak ukázal na opozičního lídra Alexeje Navalného, který protesty hlasitě podporuje a který by rád vyzval současného prezidenta ve volbách, jež se budou konat v příštím roce.

Navalný mimo jiné zveřejnil před protesty na serveru YouTube video, které dokumentuje miliardové majetky premiéra Dmitrije Medveděva v podobě nemovitostí, jachet či vinic v Itálii (více čtěte zde). Aby Putin premiérovi vyjádřil podporu, vzal ho s sebou na objížďku arktických oblastí Ruska předtím, než se zúčastnil konference v Archangelsku.

Ruská televize cenzurovala předávání filmových cen

Ruský televizní kanál NTV v záznamu předávání prestižních filmových cen Nika, ruské obdoby amerického Oscara, zkrátil vyjádření některý ruských filmařů. Ti v proslovech podpořili politické vězně a demonstranty zadržené během víkendových protirežimních protestů v Rusku.

Televize vystřihla část vystoupení šesti filmařů, mezi nimi například režiséra Alexeje Krasovského, který si loni odnesl cenu i z karlovarského filmového festivalu. Krasovskij při úterním ceremoniálu vyzval přítomné v sále, aby podpořili zatčené demonstranty. Krasovský byl podle svých slov předem varován, že politická stanoviska z projevů budou odstraněna.

Stanice také cenzurovala řeč scénáristy Jurije Arabova, který mluvil o tom, že není možné předstírat, že v Rusku nedochází k útlaku obyvatel. Do vysílání se nedostalo ani srovnání situace v Rusku se Severní Koreou dokumentaristy Vitalije Manského. Proslov zkrátili i významné ruské herečce Jeleně Koreněvové nebo novináři a členovi ruské televizní akademie Eduardu Sagalajevovi.

Zdroj: ČTK

Putin sám sebe označil za oddaného bojovníka proti korupci. Veřejný zájem o tento problém pak považuje za účelově vykonstruovaný. „Osobně se kloním ke skepsi pokaždé, kdy se stane korupce středobodem veřejného zájmu,“ uvedl.

Putin také odmítl výzvy západních zemí k propuštění zadržených demonstrantů a označil je za zpolitizované. Cílem je podle něj vyvinout tlak na vnitropolitické poměry v Rusku.

Protesty proti korupci proběhly o víkendu v desítkách ruských měst. V Moskvě se pochodu zúčastnilo několik desítek tisíc lidí. Víc než tisíc protestujících policisté zadrželi, mezi nimi také Navalného, jenž byl následně odsouzen na patnáct dní do vězení za neuposlechnutí policejních pokynů a dostal také pokutu (více čtěte zde).

V současnosti je kvůli protestům ve vězení přibližně 60 lidí, zhruba čtyřiceti dalším soud uložil pokutu, píše Echo Moskvy. Podle člena moskevské komise pro dodržování lidských práv Dmitrije Piskunova si několik zatčených stěžovalo na vydírání a výhrůžky ze strany policie. Vyšetřovatelé se podle něj při výslechu vyptávali na politické názory zadržovaných a požadovali přístup k jejich účtům na sociálních sítích. Když zadržovaní na otázky odmítli odpovídat, policisté hrozili, že jim nastrčí drogy nebo způsobí problémy příbuzným.

Ruské úřady už navíc učinily kroky, aby demonstrantům další protesty znesnadnily. Generální prokuratura požádala cenzurní agenturu Roskomnadzor, aby zablokovala přístup k internetovým stránkám vyzývajícím občany k účasti na další protivládní demonstraci. Před dalšími nepovolenými mítinky pak varovala moskevská policie: „Pořádkové orgány podniknou veškerá opatření k zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků hlavního města“.

Soud poslal opozičního lídra Navalného na patnáct dní do vězení:

Jsme připraveni diskutovat

Putin se na tiskové konferenci vyjádřil také k očekávanému setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Rád by s ním sešel třeba na letošní konferenci Arktické rady (tvoří ji USA, Kanada, Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Rusko, Švédsko – pozn. red.) nebo na pravidelném setkání skupiny G20 (skupina dvaceti největších ekonomik světa).

KOMENTÁŘ: Medveděvův pohádkový majetek šokoval, ozvali se tentokrát i mladí

„Je zde mnoho otázek, které v dlouhém čase dozrály – ve sféře ekonomiky, bezpečnosti a regionálních konfliktů,“ prohlásil Putin. „Jsme připraveni na diskuzi, ale druhá strana musí ukázat dobrou vůli a ochotu spolupracovat konstruktivně,“ uvedl k případnému jednání s Američany.

Putin komentoval také neúspěšný Trumpův pokus zrušit zdravotní reformu exprezidenta Baracka Obamy. „Nově zvolenému prezidentovi ani nedovolí, aby realizoval mnohé body svého předvolebního programu – zdravotní zabezpečení a mezinárodní záležitosti včetně vztahů s Ruskem,“ řekl ruský prezident. „Teď zkrátka čekáme, až se situace uklidní a stabilizuje. Nijak se nevměšujeme,“ dodal.

Víkendové protesty v Moskvě:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé obvinili čtyři separatisty z útoku na malajsijské letadlo MH17

Malajský vyšetřovatel u trosek sestřeleného letu MH17 na Ukrajině (22. července...

Z odpovědnosti za sestřelení malajsijského letounu na lince MH17 na východě Ukrajiny budou souzeni Rusové Igor Girkin,...

Tři prsty smrti v akci. Čeští vojáci poprvé stříleli raketami v noci

Čeští vojáci během cvičení Tobruq Legacy na pobřeží Baltu poprvé vyzkoušeli...

Historicky nejrozsáhlejšími ostrými bojovými střelbami vyvrcholilo na pobřeží Baltského moře cvičení protivzdušné...

Konzervativci vybírají nástupce Mayové. Zůstávají čtyři kandidáti

Boris Johnson zahájil kampaň za zvolení do čela konzervativců. (12. června 2019)

Poslanci Konzervativní strany pokračovali ve volbě kandidátů na pozici lídra strany. Do dalšího kola postoupili čtyři -...

Najdete na iDNES.cz