„Očekáváme vás, milý pane předsedo, drahý příteli, příští rok na jaře na státní návštěvě Moskvy,“ prohlásil šéf Kremlu. Návštěva podle něj ukáže světu „blízkost rusko-čínských vztahů“.
Putin čínskému prezidentovi řekl, že chce posílit vojenskou spolupráci mezi oběma zeměmi. Si uvedl, že Peking je připraven posílit strategickou spolupráci ve světle „těžké mezinárodní situace“.
„Naše vazby jsou nejlepší v historii,“ řekl Putin. Vztahy Ruska a Číny jsou navzdory ruské válce proti Ukrajině dobré. Krátce před únorovou invazí na Ukrajinu Putin a Si podepsali prohlášení o strategickém partnerství, v němž uvedli, že neexistují žádné hranice spolupráce.
Si řekl Putinovi, že cesta k mírovým rozhovorům o Ukrajině nebude hladká. Čína podle něj bude nadále zastávat ke konfliktu svůj „objektivní a férový“ postoj.
Podle listu The New York Times ale existují náznaky, že Si má k ruskému počínání výhrady. O mezinárodní situaci během videokoference hovořil jako o „komplikované a docela kontroverzní“. Sám Putin v září po setkání s čínským prezidentem na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu připustil, že „čínští přátelé“ vyjádřili „otázky a obavy“ ohledně ukrajinské války.
Mezinárodní sankce přinutily Moskvu blíže se k Pekingu ekonomicky připoutat. Rusko je nyní největší největší dodavatel ropy do Číny. Putin řekl, že v nadcházejícím roce zvýší i dodávky plynu.
Čínské přešlapování skončilo. Si zavelel k posilování vazeb s Ruskem |
Peking ale přes těsnější navazování ekonomických vztahů dává pečlivý pozor, aby Rusku neposkytl jakoukoliv materiální podporu, která by se stala terčem sankcím uvalených na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu. Ač přímo Moskvu za napadení Ukrajiny neodsoudil, zároveň se pokouší vystupovat neutrálně a opakovaně vyzývá k míru. Při nedávné návštěvě místopředsedy ruské bezpečnostní rady a bývalého ruského prezidenta Dmitrij Medveděva v Pekingu Si řekl, že Čína doufá, že všechny strany zapojené do konfliktu na Ukrajině zachovají umírněnost a vyřeší krizi politickými prostředky.
Podle analytiků ale Čína nehodlá Rusko hodit přes palubu, protože má pro něj místo ve svých geopolitických zájmech. Obě země spojuje odpor vůči americkému vlivu ve světě a přesvědčení, že nastal čas přebudovat mezinárodní pořádek.
Si Ťin-pching má navíc údajně pro Vladimira Putina osobní slabost. Při své první návštěvě Moskvy v roce 2013 mu údajně řekl následující slova: „Mám podobnou povahu jako vy“.
1. září 2022 |