Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Agronom: Putinův plán na vyhladovění třetího světa dostává jasnou barvu

Budoucí ukrajinský agronom Semen Lysyckyj popisuje důležitost „obilné dohody“, která se opětovně stává zbraní v rukou Ruska. V rozhovoru mluví nejen o válečném zemědělství, kde na konkrétních příkladech přibližuje vztah k půdě v tuzemsku a na Ukrajině, ale také o dopadech, které způsobuje současná nejistota i predikce budoucího vývoje.
Budoucí ukrajinský agronom Semen Lysytskyi popisuje důležitost „Obilné dohody“.

Budoucí ukrajinský agronom Semen Lysytskyi popisuje důležitost „Obilné dohody“. | foto: Soukromý archiv autora

Pěstoval jste zeleninu od malička?
Ne. Jsem kluk z města. Pocházím z východu Ukrajiny z Charkovské oblasti, kde je zemědělství hodně v kurzu. Kolem se nachází mnoho podniků. Tradičně se tam pěstuje slunečnice a pšenice. Neměl jsem žádný vzor, jen motivaci, že se jedná o prosperující obor. V desáté třídě na střední škole jsem se rozhodl pro kariéru agronoma (pozn.: na Ukrajině je 11 tříd). V sedmnácti jsem odešel na jazykovou školu do Liberce, naučil se česky a splnil srovnávací zkoušky. V roce 2018 jsem nastoupil na Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor rostlinná produkce.

Proč Česko?
Měl jsem inspiraci ve svém kamarádovi, který už u vás studoval. Viděl jsem reálný příklad, že je to možné. Česko jsem si vybral kvůli blízkosti jazyka a podobnosti kultur.

Kultura možná ano. Ale charakterem jste jiní. Mluvím teď například o anarchistických sklonech.
Ano, jsme rebelující národ. Chodíme častěji do ulic, když se nám něco nelíbí. Historie našeho národa je plná povstání. Nicméně mladá generace se mění. Například sleduji, že se postupně zbavujeme potřeby vynucené autority. Osobně vnímám řízení lidských zdrojů stejně důležitě jako péči o novou technologii.

Šéf OSN přijel do Kyjeva. Se Zelenským vyzval k prodloužení dohody o obilí

Proč se rebelující Ukrajinec nechá vydírat skrze obilnou dohodu?
Ukrajina chce především rozšířit dohodu o další přístavy a prodloužit ji minimálně na rok, což Rusko odmítlo a rozhodlo se prodloužit pouze na dva měsíce. Vývoz po zemi je finančně náročný. Ukrajinci potřebují jistotu, kterou dohoda zajistí. Je velmi obtížné plánovat bez budoucích záruk. Dohoda přispívá k světové stabilitě cen, a zároveň pomáhá navyšovat naše HDP. Udržet životaschopnost ukrajinského zemědělství je prioritou.

Obilí z Ukrajiny bude dál proudit, smlouvu s Ruskem prodloužili o 120 dní

Problematický vývoz nutí k úvahám o modifikaci struktury pěstování a přeorientování se více na olejniny. Je to reálné?
V roce 2023 se očekává změna střídání plodin ve prospěch olejnin. Důvod je prostý. Cena jedné tuny olejnin je vyšší, zatímco náklady na logistiku jedné tuny jsou nižší. Zemědělci budou moci vydělat na hektaru více než doposud. Zároveň se počítá se zvýšením plochy osevu určeného pro domácí trh.

Takže ano, modifikace struktury je reálná, ale změnu na polích musí respektovat i logistika. Velké množství továren pro výrobu oleje je na východě okupovaných nebo poškozených. Východiskem by mohl být olejovod, o jehož výstavbě se jedná s Polskem. Vždy je lepší exportovat upravený produkt s přidanou hodnotou, než třeba jen slunečnicová semena.

Marmarské moře. Posádka lodi Med Island s nákladem ukrajinského obilí se chystají na návštěvu inspektorů OSN. (31. října 2022)

A to se děje nyní. Ukrajina zaplavuje evropské trhy levnou slunečnicí, ale i pšenicí.
Ano, vnímám to jako způsob přežití pro farmáře, ale uvědomuji si, že riziko, které způsobují na evropském trhu, je velké. V příhraničních oblastech už dostávají polští zemědělci dotace, protože nemohou konkurovat. Nerovnováha způsobena logistikou je destruktivní pro všechny. Ve chvíli, kdy bude zabezpečen volný pohyb lodí v přístavech a obnoví se exportní trasy, můžeme směřovat ke stabilitě. Tento model je ale na míle vzdálen současnosti.

Semen Lysyckyj

Narozen 1999 v Charkově.

  • Studuje na České Zemědělské univerzitě dva magisterské obory: Rostlinná produkce, Ekonomika a management.
  • Nejlepší mladý agronom 2021 po verzi časopisu Agroexpert (Ukrajina).
  • Zakladatel skupiny „Ukrajinské zemědělství“, kde se vysvětluje problematika ukrajinského zemědělství a aktuální situace v souvislosti s válkou.

Co by způsobilo neprodloužení obilné dohody?
Potravinová krize začala již před válkou na Ukrajině. Ceny potravin rostly již před ní v důsledku pandemie a sucha v různých částech světa. Neprodloužení dohody krizi prohloubí. Nesmíme se nechat uchlácholit informací, že se loni podařilo exportovat obilí nad rámec odhadů. Většinou se jednalo o vynalézavost konkrétních farmářů v rámci logistiky.

Nyní jsou bez financí a razantně snížili plochy osevu, takže nebude logicky co vyvážet. Tento fakt pak předpokládá v následujícím období poloviční vývoz než před válkou. Pokud ještě poloviční vývoz bude někdo bojkotovat, tak Putinův plán na vyhladovění třetího světa dostává jasnou barvu. Pak už ani záchrana přes různé programy spojenců nepomůže. Země jako Libanon nebo Pákistán budou jen obtížně hledat náhradu za ukrajinskou pšenici. Globalizace světa pak přispěje k nárůstu ceny pšenice i v Česku, přestože jste soběstační.

Doceňují Češi roli Ukrajiny jako světové obilnice?
Nejen vy, ale celý svět si to uvědomil. Obvykle, když přijde krize, tak začnete přemýšlet. Podívejte se na historii článků ve vašich mediích. Přesně kopírují paniku na burze po začátku invaze, přestože z Ukrajiny dovážíte spíše mražené ovoce, některé olejniny nebo pohanku. Musíme si uvědomit, že s poptávkou roste cena všude. To je holt zákon trhu.

Ruské drancování s pomocí Sýrie. Jak Kyjev přišel o obilí za půl miliardy dolarů

Kde získáváte pohled na české zemědělství?
Velmi rychle po nástupu na vysokou jsem pochopil, že potřebuji praxi. Učebnice mají k realitě velmi daleko. Začínal jsem ve školním demonstračním a pokusném podniku. Pěstování a výzkum zeleniny a polních plodin na školních pozemcích byl zajímavý, ale časem jsem zatoužil po změně, více se přiblížit realitě velkého podniku. Měl jsem štěstí. Dostal jsem se na rodinnou moderní farmu. Už dva roky se učím.

Můžete přiblížit život na farmě?
Osm stovek hektarů orné půdy, kde se pěstuje pšenice, řepka, hrách a jiné plodiny. Na farmě pracuje přibližně deset stálých zaměstnanců. Vystupuji jako pomocný agronom, ale pomáhám se vším. Nejvíce času tam strávím o žních. Ráno odeberu vzorky na polích, doprovodím kombajny, změřím ztráty a potom řídím posklizňovou linku.

Na tak velkou farmu jen deset lidí?
No tady je to velká farma, ale na Ukrajině by řekli malý podnik. Pro představu, střední podnik je do osmi tisíc hektarů. Zemědělství u nás funguje na obrovských číslech. Sektor zaměstnává pět a půl milionu lidí v porovnání s vašimi sto tisíci.

Nákladní loď Despina V s ukrajinským obilím na moři nedaleko Istanbulu (2. listopadu 2022)

Přesto jsme schopni vyvézt 3 miliony tun obilí ročně. Jak to funguje na Ukrajině?
Před válkou jsme zajišťovali polovinu světového vývozu slunečnicového oleje. Byli jsme třetí největší exportéři kukuřice a ječmene. Jen pšenice jsme vypěstovali 30 milionu tun. Sklizeň obilovin a olejnin válka poznamenala značně, pokles je téměř 40 procentní. Plocha osevu bude letos o 22 procent nižší. Tento rok bude horší než předchozí. Farmáři již nemají finanční prostředky na investice.

Neměl by stát více pomoci tak strategickému sektoru?
Musíme si uvědomit rozdíly. Evropské zemědělství je dotováno, ukrajinské historicky nikoliv nebo velmi omezeně. Je to složité, ale přesto jsou mnohé podniky na Ukrajině modernější než v Česku, což však velmi rychle může vzít za své. V průběhu války vznikla podpora ze strany státu, ale je marginální. Vláda například nakoupila vaky na skladování úrody, poskytuje přijatelné úvěry, to však nestačí. Farmáři musí naplno využít jiné výhody.

Rusko sklidilo na okupované Ukrajině pšenici za miliardu dolarů, tvrdí NASA

Co máte na mysli?
Tak zaprvé je to černozem, jejíž úrodnost je neuvěřitelná, a máme ji opravdu hodně. Orná půda zabírá půlku Ukrajiny. Nejsme omezování velikostí polí. V Česku je pole definováno 30 hektary. U nás nemáme žádná limity v tomto směru. Zemědělci uplatňují výnosy z rozsahu.

Není to omezení nesmysl?
Podle mého názoru ano. Přistupovat by se mělo individuálně ke každému pozemku v závislosti na okolních podmínkách. V jednom případě to může omezit erozí nebo udržet vodu v krajině, ale v jiném dochází jen k navyšování přejezdů zemědělskou technikou po polích, což způsobuje větší utužení půdy a snížení efektivity práce.

Mám to chápat tak, že vody máte dostatek?
To vůbec. Vaše sucho se nedá srovnat s našim. Na jihu Ukrajiny je čtyřikrát méně srážek než v Česku. Je to dilema, přirozený ekosystém nebo dočasně větší zisk. Prozatím nedostatek srážek řešíme zavlažovacím systémem. Každopádně nyní tento problém upozadila válka.

Zkusme si představit situaci, že válka letos skončí. Jak rychle se zemědělství vzpamatuje?
Neumím odpovědět, ale je to běh na dlouhou trať. Nejsou to jen zničené podniky, ale i zaminovaná pole nebo půda trávená chemikáliemi.

Není trochu krátkozraké ze strany okupantů, že si ničí ekonomický potenciál do budoucna?
Je to mix korupce, neschopnosti velení a samozřejmě hloupost. Například ukradené kombajny, které odvezli, byly vybavené GPS. Nebylo problém sledovat, že skončily v Čečně. Kdyby je nechali na místě, mohli z toho profitovat během sklizně.

Pokud se bavíme o korupci, týká se také Ukrajiny.
Ano, ale konečně se jí umíme postavit. Byla zavedena nulová tolerance ke korupčnímu jednání. Samozřejmě, že uplácení se objevilo i v elektronické frontě v rámci obilné dohody, ale bylo odhaleno a potrestáno. Stejně tak se lépe daří vybírat daně. Obyvatelé pochopili, že peníze nemizí ve státním rozpočtu, ale je jimi financována záchrana země.

Světové dodávky potravin v ohrožení. Kvůli ruskému vypovězení obilné dohody

Tato změna přišla s příchodem nové vlády a prezidenta Zelenského?
Dalo by se to tak říct. Došlo k mnohým reformám, včetně oblasti zemědělství. Důležitá byla tzv. pozemková reforma. Po pádu Sovětského svazu neúspěšná pozemková politika vyvolala moratorium na prodej polí. Každý občan měl nárok na dva hektary půdy, kterou ale následně nemohl prodat, jenom pronajímat nebo ji obhospodařovat. V průběhu let vznikla sporná evidence, která umožnila nevykazovat výnosy až ze sedmi milionu hektarů. Nová vláda odstranila šedou zónu a umožnila půdu kupovat a prodávat. Podmínkou ovšem zůstává ukrajinské občanství.

Máte strach z investic?
Naše půda je vzácná, ale levná. U nás stojí hektar do 50 tisíc, v Česku je to i devítinásobek. Vznikla oprávněná obava, že naše půda bude v cizích rukou. Myslím, že to byl nejlepší způsob řešení pro současnost, a po válce můžeme dělat postupně další kroky směrem k obchodování se zahraničními investory. Musíme vytvářet důvěru navenek i dovnitř.

Statistika před válkou hovoří o extrémní úrodě. Je to hra s čísly v rámci dobré prezentace?
Rok 2021 byl bez diskuze opravdu úrodný. Téměř 90 milionu tun sklizeného obilí je rekordní číslovka, ale určitě se částečně projevila i dříve nevykazovaná data.

Jaké jsou vaše vyhlídky do budoucna?
Vždycky říkám: „Pokud chcete rozesmát Boha, řekněte mu o svých plánech“. Po dokončení vysoké rozhodně budu pokračovat v oboru zemědělství a dál život ukáže. Vidím se spíše v Česku, protože tady mám přítelkyni, se kterou chci tvořit budoucnost.

Autor:

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Argentinský prezident Milei mluvil s Pavlem. Stojíme za Ukrajinou, shodli se

24. června 2024  14:59,  aktualizováno  21:19

Česko v pondělí navštívil zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier...

„Zavinil smrt více lidí, než se zasloužili Rusové“. Zelenskyj vyměnil generála

24. června 2024  20:25,  aktualizováno  20:50

Sledujeme online Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nahradil generála Jurije Sodola ve funkci velitele...

To Ukrajina rozhoduje, hájí se Pentagon po rozprášení turistů na krymské pláži

24. června 2024  18:20,  aktualizováno  20:48

Ukrajina sama rozhoduje o cílech svých útoků, uvedl v pondělí Pentagon. Reagoval tak na vyjádření...

Primář nad zlato. Nemocnice jim slibují statisíce i vily, zájem je však minimální

24. června 2024

Premium Nemocnice v Česku řeší nedostatek primářů. Přestože nabízejí štědré benefity jako náborové...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...