V Ulánbátaru uspořádali proti Putinovi nesouhlasný protest. Jeho účastníci mávali ukrajinskými vlajkami. Putin se zároveň těsně minul s papežem Františkem, s nímž se předtím setkal mongolský prezident Uchnágín Chürelsüch.
Návštěva Mongolska je první cesta ruského prezidenta do země, která podepsala římský statut ICC, od loňského března, kdy soud vydal na Putina zatykač kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Ukrajina vyzvala Mongolsko, ať šéfa Kremlu zatkne.
„Žádáme mongolské úřady, aby dostály závaznému mezinárodnímu zatykači a předaly Putina Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu,“ napsalo ukrajinské ministerstvo zahraničí na síti Telegram. K požadavku se podle agentury AFP přidala i EU i několik nevládních organizací na ochranu lidských práv, jako Amnesty International či Human Rights Watch.
Kreml, který ICC neuznává, tato obvinění vůči ruskému prezidentovi vždy důrazně odmítal. Už téměř rok a půl se však Putin vyhýbá některým zahraničním cestám, například vynechal summit BRICS v Jihoafrické republice v srpnu 2023 a summit G20 v Indii loni v září.
Putin poprvé vyjede vstříc hrozbě zatykače. Mongolů se nebojíme, vzkázal Kreml |
Mongolsko podepsalo římský statut v roce 2000 a poté jej v roce 2002 ratifikovalo. Každý členský stát je povinen zatknout na svém území jakéhokoliv člověka, na kterého byl vydán zatykač ICC.
Římský statut dosud přijalo 124 zemí včetně Česka. Jurisdikci ICC naopak kromě Ruska neuznávají například Spojené státy nebo Čína.
Plynovod, který má spasit Rusko
Ruský prezident dlouhodobě usiluje o výstavbu plynovodu, který má přepravovat 50 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně z ruské Jamalské oblasti do Číny právě přes Mongolsko. Moskva jím chce kompenzovat ztrátu většiny prodeje plynu v Rusku v Evropě od začátku války na Ukrajině.
Rusko se snaží po výpadku udat plyn do Číny, vidina megaprojektu však slábne |
Stávající plynovod Síla Sibiře, kterým proudí ruský plyn do Číny, má příští rok dosáhnout plánované kapacity 38 miliard metrů krychlových ročně.
Nový projekt uvízl kvůli klíčové otázce, kterou je cena plynu. Peking podle tisku totiž požaduje, aby Rusko prodávalo plyn za vnitrostátní cenu, tedy údajně za čtvrtinu dosavadní ceny.
Putin však v předvečer své návštěvy uvedl, že přípravné práce, včetně studií proveditelnosti a inženýrských studií, probíhají podle plánu.