"Jsou to krásní chlapíci, křídlo následovali zprava, zleva, svrchu. Cítím se příjemně," prohlásil Putin po přistání. "Ulevilo se mi, že se vše povedlo," dodal.
Projekt Let naděje, na kterém se podílejí i čeští vědci, spočívá v tom, že pilot deltaplánu v bílém odění, napodobujícím vzhled dospělého jeřába, v roli "vedoucího samce" ukazuje uměle odchovaným mladým jeřábům bezpečnou trasu tahu do teplejších krajin: z Jamalu přes západní Sibiř a Kazachstán na jih Uzbekistánu, kde ptáci mají přezimovat.
Podle ornitologů se tak zkrátí dosavadní migrační trasa. Vzácní ptáci se také vyvarují ztrátám, hrozícím od pytláků při přeletu Afghánistánu a Pákistánu do Indie. Prezident prozradil, že s motorovým rogalem se učil létat půldruhého roku, než si troufl na let v ornitologické stanici u Salichardu, ležícího na severním polárním kruhu.
"Dokonalá demonstrace schopností," hlásí Kommersant
Ale - soudě podle ohlasu - námaha se vyplatila. "Byl to let naděje pro Putina, dokonalá demonstrace jeho schopností," připustila rozhlasová stanice Kommersant FM. Statisíce komentářů na internetu prý jen svědčí, že Putin zůstává tím, kdo s náskokem vede, a ostatní jej jen následují.
Medaile a byty pro jeřábyChystaná akce unikla v předstihu do médií a ruský internet vzápětí kypěl vtipy: Kdypak Putin poletí na Mars? zněl jeden z nich. Anebo se tvrdilo, že "všichni zúčastnění jeřábi dostanou medaile a byty". Známý bloger Alexej Navalnyj zase předvídal, že jak se za Stalina říkalo, že "nocí svítí okno v jeho pracovně", tak se za Putina bude říkat, že "letí nad naším domem s hejnem jeřábů". Taky se žertovalo, že Putina následovaly dva náhradní deltaplány - v narážce na Putinovu jízdu po Dálném východě za volantem vozu domácí výroby a s dvěma identickými náhradními auty na přívěsu v koloně. Koloval i úryvek z hitu 80. let, kde se pěje, že "určitě jedině deltaplán mi pomůže". |
Putin ve skutečnosti absolvoval tři lety. Nejprve si vyzkoušel řízení. Pak chovatelé otevřeli voliéru, ale k letovodovi se přidal jen jediný jeřáb. Podle prezidenta totiž zrovna vál příliš silný vítr, a tak letěl asi příliš rychle. Napotřetí se už přidalo pět opeřenců. Tempo však po pár okruzích dokázali udržet jen dva.
Lety hejna s prezidentem předcházely první etapě 1 200 kilometrů dlouhého přeletu hejna, zatím od polárního kruhu do rezervace ležící na jihu Ťumeňské oblasti. Zde se mladí jeřábi mají přidat ke svým druhům z divočiny, táhnoucím do zimovišť. Při této metodě se podle vědců vrací do původních hnízdišť na 90 procent ptáků.
"Adrenalin kypí," hlásil Putin
Putin si už vyzkoušel i řízení stíhačky, ale to se prý s deltaplánem nedá srovnat: "Letadlo letí samo, tady jsou pocity zajímavější, adrenalin kypí. Radím všem, aby si to vyzkoušeli," řekl. A svůj stroj v katalogové ceně okolo 700 000 rublů (asi 430 000 Kč) daroval ornitologům, než pokračoval v cestě na tichomořský summit ve Vladivostoku.
Projekt podle národního koordinátora programu záchrany jeřábů Alexandra
Sorokina začal už na počátku 90. let, ale posléze musel být kvůli nedostatku financí přerušen. Putin se pochlubil, že nyní efektivně fungují i další programy záchrany ohrožených druhů, například tygrů a levhartů.