Třiadvacetiletá Tolokonnikovová podle svého manžela míří do tábora v obci Nižnij Ingaš vzdálené 4400 kilometrů od Moskvy. "Sibiřské vyhnanství" je podle Verzilova trestem za to, že si punkerka troufala stěžovat na "otrocké podmínky" ve vězeňském táboře v Mordvinsku, který leží asi 600 kilometrů jihovýchodně od hlavního města.
Na onom světě už nebude zleTolokonnikovová popisuje život v lágru |
Své čtyřiadvacáté narozeniny tak Tolokonnikovová ve čtvrtek nejspíše oslaví "kdesi v samovazbě" na cestě do nové věznice ve východní části Krasnojarského kraje. Na svobodu by punkerka měla vyjít v březnu příštího roku. Ruský ombudsman Vladimir Lukin s odvoláním na informace od vězeňské správy ujistil, že Tolokonnikovová je v dobrém zdravotním stavu, doprovází ji lékař a nedrží hladovku.
Punkerka se ocitla na cestách poté, co si stěžovala na strádání ve vězeňském táboře v Mordvinsku, kde si začala trest odpykávat. Kvůli konfliktu s vedením věznice se bála o život, a tak si i hladovkou vymohla přeložení jinam.
Protest a trest
Pussy Riot prosluly loni únoru, kdy krátce před prezidentskými volbami uspořádaly v hlavním pravoslavném chrámu země "punkovou modlitbu". Prý na protest proti tomu, že špičky pravoslavné církve podporovaly návrat Vladimira Putina do Kremlu.
Fotogalerie |
Po Putinově zvolení stanuly tři členky kapely před soudem. Tolokonnikovová a Marija Aljochinová byly za výtržnost odsouzeny k dvouletému nepodmíněnému trestu, jejich kolegyni Jekatěrině Samucevičové později soud trest změnil na podmínku, protože ji hlídači vyvedli z chrámu ještě před skandálním vystoupením.
Odsouzení punkerek vyvolalo v zahraničí protesty, v Rusku ale vysoké procento obyvatel s trestem souhlasí.
Podívejte se, jak se členky Pussy Riot v říjnu 2012 hájily před soudem:
10. října 2012 |