Němci zatkli Puigdemonta. Katalánci protestují a mluví o gestapu

  • 277
Německá policie zadržela v neděli katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta. Jak uvedl jeho advokát, policisté Puigdemonta zadrželi, když překročil hranici z Dánska. Byl přitom na cestě z Finska do Belgie. Nyní je na policejní stanici. Vůdce katalánských separatistů je ve Španělsku obžalován ze vzpoury.

Německý policejní mluvčí uvedl, že na základě evropského zatykače vydaného Španělskem byl Puigdemont „zadržen dnes v 11:19 dálniční policií ze (severní spolkové země) Šlesvicka-Holštýnska“. Policisté ho zajistili nedaleko dálnice A7, která vede z Dánska do Německa. Puigdemont po ní projížděl na cestě do Belgie z Finska.

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě skandinávské země kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury. 

Jakmile severská země obdržela od Španělska mezinárodní zatykač, Puigdemont z Finska odjel. Aby se vyhnul kontrolám na letištích, vyrazil vozem. Přes Švédsko, Dánsko a Německo se chtěl dostat do Belgie, kde od loňska žije v exilu.

Jako gestapo, zní na sítích

Podle agentury DPA jej po zadržení policie převezla do věznice ve městě Neumünster. Zástupce prokuratury DPA řekl, že soud by měl zřejmě v pondělí rozhodnout o tom, zda bude Puigdemont po dobu zvažování španělské žádosti umístěn ve vazbě.

Zadržení vyvolalo pobouřené reakce katalánských separatistů, kteří svolali shromáždění v Barceloně a několika dalších městech regionu. Na barcelonské promenádě La Rambla se podle médií již od 16:00 SELČ scházejí tisíce lidí.

Fakt, že byl Puigdemont zadržen právě v Německu, hojně komentují španělští uživatelé sociálních sítí. Často například zmiňují, že naposledy vydalo tehdy nacistické Německo katalánského premiéra do Španělska během druhé světové války. Šlo o Lluíse Companyse, který před pučistickými jednotkami Franciska Franka utekl do Francie. Po obsazení Německem tam ale byl gestapem zatčen, vydán do Španělska a tam v roce 1940 popraven.

Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení. Kromě Puigdemonta je mezi obžalovanými kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska.

Soud se sesazenými katalánskými vůdci začal v Madridu loni v listopadu:

2. listopadu 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video