Przemyśl - statečná metropole Haliče

aktualizováno 
V Przemyślu je dodnes cítit atmosféra pohraniční provincie rakousko-uherského impéria. Zvlášť když si přední měšťané navléknou uniformy c.k. armády a začnou v nich pochodovat po náměstí.

Pevnostní město Przemyšl na počátku 1. světové války odolávalo několik měsíců ruské přesile. | foto: Český rozhlas

Na Przemyśl se můžeme dívat z různých perspektiv. S nostalgií na něj vzpomínají Rusové, jelikož Przemyśl byl hlavním městem jednoho z ruských knížectví, za své je považují Rusíni i Maďaři.

Součástí polského království město učinil panovník Boleslav Chrabrý. Pohraniční města mívají zpravidla výjimečné dějiny - v dobách míru těží z mezinárodního obchodu - bohatnou a rozkvétají rychleji než jiná města. V době válek za své postavení platí daň v podobě obléhání, nájezdů a pustošení.

Císař proto vložil do rozvoje tohoto pevnostního komplexu mimořádné prostředky. "V pevnosti bylo 131 tisíc vojáků, 54 tisíce civilistů, 12 pivovarů a 9 veřejných domů," vypočítává pan Julek Smuk, člen Švejkovy společnosti v Przemyślu.

Na počátku první světové války si název tohoto haličského města opakovala celá Evropa, protože pevnostní město několik měsíců odolávalo ruské přesile. Stateční rakousko-uherští vojáci zastavili ruský postup do střední a jižní Evropy a změnili tím běh dějin.

Rusové Przemyśl nedobyli - město se 22. března 1915 čestně vzdalo, ale spojené šiky rakouské a německé armády je později získaly zpět.

Nejlepší přehled o strategickém významu Przemyślu si návštěvník udělá z vrcholu Tatarského kopce, kam jsme se vydali se členy zdejší Švejkovy společnosti speciálně upraveným terénním trabantem.

Paní Barbara měla trochu potíž, jak se dostat na korbu terénního vozidla východoněmecké výroby, ale nebyla v tom sama. Trochu jí vadil moždíř, který byl součástí výzbroje tohoto unikátního bojového vozu. "Tam dál už je Ukrajina. Dnes máme dobrou viditelnost - skoro až do Lvova. Na hranici je to odsud 13 kilometrů a do Lvova 80," říká pan Marek Chodań.

Tatarský kopec je nejvyšším bodem v celé oblasti. "Je to ale trochu umělá hora," vysvětluje mi další člen Švejkovy společnosti pan Adam Smuk: "Vrchol tatarského kopce je uměle nasypaný.

Pravděpodobně je to obrovský hrob tatarského chána, který se vracel z bitvy u Legnice, cestou dostal nějakou infekci, zemřel a tady jej pochovali. To bylo ve 13. nebo 14. století, v době tatarských nájezdů."

. ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10.06 na Radiožurnálu:

Sobota
Výlet na Velkou Javořinu,  oblý vrchol opředený tajemnými pověstmi
Vzpomínky řecké partyzánky na období občanské války
Pivní slavnosti v Bruselu

Neděle:
ME ve vaření loveckého guláše v kotli
Lázové - pomalu zanikající národ žijící na břehu Černého moře
Jak se žije homosexuálům v Libanonu

Audio záznamy a přepisy všech  reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz

Na vrcholku Tatarského kopce je každému jasné, že pevnostní město muselo vzniknout právě tady. Dál na východ se táhne nekonečná ukrajinská rovina. "Na všech kopečcích v okolí byly vybudovány pevnosti. Przemyśl má dva prstence fortifikací: vnitřní a vnější. Dohromady je jich asi 40. Pevnosti se dělí na hlavní a pomocné. Třetím typem jsou pevnosti podpůrné linie. A tamhle tou cestou přivedli do města Švejka - do Przemyślu vstoupil dobromilskou branou."

Za Rakousko-Uherska však do Przemyślu Češi nepřicházeli jen v poutech jako dobrý voják Švejk. Podobu města ovlivnili čeští stavitelé a řemeslníci - a mnozí tady už zůstali, potvrzuje mi paní Smuková, rozená Zítková: "Jan Zítek sem přijel, aby tady stavěl pevnosti. Zabýval se také řemesly - vyráběl a dodával veškeré kování pro potřeby armády. Byl to můj pradědeček."

Rodina stavitele Zítka není jediným pojítkem mezi Haličí a českými zeměmi. Málo se ví o tom, že hodně Poláků z oblasti Przemyślu našlo nový domov u nás.

"Civilní obyvatele, kteří neměli prostředky na vlastní obživu, odvezli v době obléhání Przemyślu k vám na Moravu a tam už mnozí zůstali. Šlo o tisíce lidí, ale bohužel s nimi nemáme žádný kontakt. Prosím, aby se nám ozvali a přijeli nebo my můžeme přijet k vám," vyzývá dr. Jan Holówka, bývalý předseda Švejkovy společnosti.

Tvář města Przemyślu hodně poznamenala druhá světová válka, a zejména zákeřné přepadení Polska Rudou armádou. V dobách komunistického režimu zažilo město úpadek, ze kterého se jen těžko vzpamatovává. Občanské aktivity, jako je Sdružení přátel dobrého vojáka Švejka, ale dávají naději, že do Haliče přicházejí nové dobré časy.

Zápisník zahraničních zpravodajů

Autor: ČRo1-Radiožurnál

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Nebudeš diktátor jako v Turecku, vzkázaly Netanjahuovi desetitisíce Izraelců

Izraelci v Tel Avivu protestovali proti zákonu, který by premiérovi Benjaminu...

Desítky tisíc lidí přišly v sobotu večer do izraelského Tel Avivu na protest proti zákonu, který by premiérovi...

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

Post lídra Konzervativní strany láká několik politiků. Kandidátů je už sedm

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní snímek)

O post vůdce konzervativní strany usiluje třeba bývalý ministr pro brexit Dominic Raab nebo ministr zdravotnictví Matt...

Najdete na iDNES.cz