První dámou KLDR byla herečka či sekretářka. Kim z lásky i popravoval

  7:01aktualizováno  7:01
Severokorejského vůdce Kim Čong-ila provází pověst zhýralého milovníka žen. Delší dobu se ale v jeho přízni hřály jen čtyři osudové ženy. První dámou stalinistické říše tak byla herečka, dcera generála, tanečnice i sekretářka. Kim kvůli lásce dokázal i popravovat.

Manželky severokorejského vůdce Kim Čong-ila. | foto: Koláž - iDNES.cz

Soukromý život severokorejského diktátora Kim Čong-ila je v KLDR hned po jeho chatrném zdraví druhým nejstřeženějším tajemstvím. Stát se vyvolenou diktátora tak neznamená jen život v přepychu, ale také smrtelné nebezpečí pro všechny blízké.

Dvousečnou zbraň Kimovy lásky jako první okusila šaramantní herečka Sung He-rimová. Úvodní dějství Kimova milostného života začalo na konci šedesátých let, kdy ho Sung očarovala při natáčení vlasteneckých filmů.

Sung: Tajná láska otci navzdory

Kim Čong-il to při dobývání hereččina srdce neměl jednoduché. Manžela i dceru Sung opustila, v cestě ale stál sám všemocný otec Kim Ir-Sen. Sung totiž byla dcerou statkáře, který patřil k nenáviděné třídě. Románek se tak musel rozhořet v utajení.

Sung Hae Rim, manželka severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

Herečka Sung He-rimová byla Kim Čong-ilovou první tajnou láskou. Má s ní syna.

V roce 1969 přišla Sung za svojí kamarádkou z univerzity Kim Jung-sunovou a sdělila jí, že se stěhuje do Kimových paláců. "Co bude s tvým manželem?" zeptala se Kim. Odpovědi se nedočkala. Sung jí místo toho řekla: "Možná, že už tě nikdy neuvidím."

MANŽELSTVÍ JAKO SMRTELNÉ NEBEZPEČÍ

Kim Young Sook, manželka severokorejského vůdce Kim Čong-ila.Láska Kima k Sung He-rimové byla přísně střežená a jen vědět o ní mohlo znamenat smrt. Sestře Sung se podařilo utéct na Západ, ale její bratranec takové štěstí neměl. Utekl do Soulu a publikoval knihu o soukromí Kim Čong-ila. V únoru ho 1997 ho zastřelili neznámí vrazi na ulici. Kamarádka Sung zase strávila devět let v koncentračním táboře. Její provinění? Věděla příliš mnoho o románku své kamarádky.

O dva roky později porodila Kim Čong-ilovi syna Kim Čong-nama a v tu chvíli se k ní osud začal obracet zády. Kim Ir-sen jejich vztah nikdy neuznal a také nikdy nepovolil sňatek. Sung se z paláce musela poroučet a u dveří už stála pečlivě vybraná náhradnice s ukázkovým rodokmenem.

LÍHEŇ KIMOVÝCH Milenek

Kim Čong-il si vydržoval takzvané "jednotky rozkoše", které čítaly až dva tisíce děvčat. Každá jednotka se skládala z dalších tří oddílů. "Uspokojovací skupina" poskytovala sexuální služby, "obšťastňovací skupina" masáže a speciální skupina tanec a zpěv.

Kim Čong-il má kolem sebe rád krásné ženy.

Kim Čong-il má rád krásné ženy.

Výběr dívek je popsaný v oficiálním nařízení. Na začátku roku navštíví lokální komunističtí bossové střední školy a vyberou kandidátky. Po tvrdém výběru putují nejšťastnější dívky do Kimových vil. Zůstávají až do svých pětadvaceti.

Sung začala Kima nenávidět a před jeho vášní utekla do Moskvy. I tam ale měl mocný režim, který si nemohl dovolit žádnou šeptandu, své lidi. Kim Čong-il proto nechal popravit všechny Severokorejce, kteří v sovětské metropoli studovali a věděli o její přítomnosti.

Oficiální manželka bez tváře

Sung v Moskvě žila až do roku 2002 a jen zpovzdálí sledovala, koho stihne klatba dál. Kim Ir-sen ukázal prstem na Kim Jung-suk, dceru vysoce postaveného generála. Budoucí vůdce KLDR tak dostal "oficiální" choť s ukázkovým kádrovým profilem.

Ze všech "prvních dam" ale zůstala ta oficiální nejvíce opředená tajemstvím. Nikdy se neobjevila na veřejnosti a kromě malby neexistuje žádná její podobizna ani fotografie. Její místo v oficiálním rodokmenu diktátorské dynastie zeje prázdnotou. Vůbec se také nemluví o dceři, kterou Kimovi porodila.

Vyvolená číslo tři, okouzlující tanečnice Ko Jung-hi, je opačným případem. Dcera japonských rodičů, kteří přišli do komunistického ráje hledat štěstí v 60. letech, padla Kimovi do oka při tanečním vystoupení v roce 1972.

Ko: Z tanečnice "milovanou matkou" národa

Podle některých zdrojů byla budoucí "milovaná matka" členkou "jednotky rozkoše" a měla za úkol rozptylovat vedení totalitního státu. Kim k ní okamžitě vzplanul a pohádkový románek syna tyrana a obyčejné dívky z lidu byl na světě.

Ko Young Hee, manželka severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

Tanečnice Ko Jung-hi učarovala Kimovi na začátku 70. let. Má s ní dva syny.

Podle lidí z blízkosti Kim Čong-ila vůdce Ko zbožňoval a měla na něj obrovský vliv. "Nebyla jen jeho milenkou. Myslím, že se vzali a byla jeho oficiální ženou," vzpomíná na Ko Kenji Fujimoto, který byl třináct let Kimovým osobním kuchařem.

Ko zemřela před šesti lety na rakovinu a těsně po její smrti panovaly obavy, že to "milovaného vůdce" psychicky zdrtí. Propaganda ji pak vynesla na severokorejský diktátorský Olymp i díky tomu, že porodila dva syny, z nichž ten mladší zřejmě převezme otěže stalinistické říše.

Kim Ok: Věrná sekretářka se stala manželkou

Hlavní roli v zatím poslední kapitole Kimova milostného života získala jeho dlouholetá sekretářka Kim Ok. Šestačtyřicetiletá pianistka prý pracuje pro vůdce národa už od konce osmdesátých let. Její čas přišel po smrti Ko Jung-hi.

Kim Ok, manželka a osobní sekretářka severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

Sekretářka Kim Ok byla dlouho Kimovou nejbližší spolupracovnicí. Teď je první dámou.

Nejdříve spolu jen tak žili a v létě 2006 obletěl svět titulek: Kim se oženil se svojí sekretářkou. Její tvář přitom není úplně neznámá. V roce 2000 se například ukázala s vojenskou delegací ve Washingtonu a Kima doprovázela i na misi do Číny. Podle všeho je velmi chytrá.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Najdete na iDNES.cz