Syrský prezident Bashar Assad s manželkou Asmou.

Syrský prezident Bashar Assad s manželkou Asmou. | foto: Profimedia.cz

První dáma Sýrie: vzdala se Manhattanu i Londýna, novou zemi poznala tajně

  • 36
Kdo by čekal, že první dámou Sýrie je nevýrazná žena zahalená v muslimském šátku, byl by překvapen. Po boku autoritářského prezidenta Bašára Assada už devět let stojí moderní, elegantní a vzdělaná žena, která se narodila v Londýně a pracovala v Paříži i na Manhattanu v New Yorku.

Asma Assadová svým chováním okouzlila nejen samotné Syřany, ale i západní média. Někteří novináři ji dokonce několikrát přirovnali k zesnulé princezně Dianě. První dáma Sýrie je vřelá, často se chová neformálně a pravidelně se setkává se syrskými dětmi.

Tady ovšem podobnost mezi oběma ženami končí. Zatímco si Diana Spencerová brala britského následníka trůnu jako devatenáctiletá a poněkud naivní dívka, Asma Assadová se stala první dámou blízkovýchodní Sýrie ve svých pětadvaceti letech, když už za sebou měla poměrně dost zkušeností.

Manželka syrského prezidenta Asma Assadová.

Narodila se v roce 1975 v Londýně, kde také vyrostla. Konkrétně ve čtvrti West Acton, která nepatří zrovna mezi ty nejlepší. Její rodina, která má syrské kořeny, ale na tom byla poměrně dobře. Otec byl uznávaný kardiolog, matka pracovala pro syrskou ambasádu.

Asma Assadová

Narodila se 11. srpna 1975 v Londýně jako Asma Akhrasová. V roce 1996 dokončila studium výpočetní techniky na King's College University of London. V roce 1997 nastoupila do dnešní Deutsche Bank a o rok později přešla do sekce investičního bankovnictvi v JP Morgan v Londýně, odkud ji později vyslali na několik měsíců do Paříže a na rok a půl do New Yorku. V roce 2000 dala výpověd a vzala si syrského prezidenta Bašára Assada. Mají spolu tři děti. Asma Assadová mluví arabsky, anglicky, francouzsky a španělsky.

zdroj: syrianembassy.us

Jejich dcera vystudovala výpočetní techniku na University of London a později se vydala na dráhu bankéřky, která ji zavedla na několik měsíců do Paříže a posléze na rok a půl do New Yorku.

Nicméně zatímco ona studovala na londýnské univerzitě, pracoval už v britské metropoli jako oční lékař o deset let starší Bašár Assad. S rodinou své nastávající manželky byl v té době v kontaktu - i díky tomu, že se všichni pohybovali v diplomatických kruzích.

Znají se od dětství

Přesto se budoucí manželé poznali už mnohem dříve, a to během jedné z Asminých návštěv v Sýrii. Bylo jim v té době teprve 10 a 20 let. "Bylo mezi námi velmi málo kontaktů. Možná jsme se pozdravili. Mě bylo 10 a jemu 20 let, já si hrála s panenkami Barbie a on už chodil randit," prozradila později Asma Assadová s tím, že vztah se mezi nimi vyvíjel postupně během let.

Když ale v roce 1994 zemřel při autonehodě starší bratr Bašára Assada, který měl po svém autoritářském otci převzít moc, bylo rozhodnuto. Příštím prezidentem Sýrie bude mladší syn, který se proto musel vrátit z Londýna do Damašku. V roce 2000 pak požádal Bašár Assad Asmu Akhrasovou o ruku. V prosinci, tedy několik měsíců po smrti Bašárova otce prezidenta Hafíze Assada, se konala svatba.

V tričku a džínách cestovala inkognito po Sýrii

První dáma po svatbě takřka zmizela z dohledu kamer a fotoaparátů. Až později vyšlo najevo, že se chtěla seznámit se svou novou zemí i jejími lidmi a tak na sebe oblékla džíny a tričko a několik měsíců tajně cestovala po těch nejzapadlejších částech země.

První dáma Sýrie Asma Assadová s dětmi z uprchlického tábora Yarmuk nedaleko Damašku. (13. ledna 2009)

Nyní se vyhýbá opulentnímu způsobu života. Poté, co ráno odveze do školy své tři děti, zamíří do kanceláře. V Sýrii se snaží propagovat různé ekonomické programy či rozvoj venkova. Své projekty soustředí také na mladé lidi. Ráda jezdí na kole, hraje tenis nebo se potápí.

První pár Sýrie ani nežije v prezidentském paláci, ale v rezidenční čtvrti v Damašku. "Jediný rozdíl mezi naší ulicí a těmi dalšími v Damašku jsou bariéry. Jinak je to každodenní syrská cesta a budova. Když se ráno probudím, slyším zpěv ptáků, křik dětí a hluk aut," popsala Asma Assadová.

Jejím kritikům, kteří většinou pocházejí z řad oponentů režimu žijících v zahraničí, se nelíbí hlavně to, že do Sýrie podle nich vnáší západní styl. A tvrdí, že ve skutečnosti je to vlastně ona, kdo zemi řídí. Nutno říct, že pro toto tvrzení nemají valné důkazy, podotkl deník Haarec.

Bašár Assad a Sýrie

V Sýrii, arabské "socialistické lidové demokracii", vládne jediná strana - Baas. Prezidentem je Bašár Assad, který do úřadu nastoupil v roce 2000 po smrti svého silně autoritářského otce Hafize Assada. Syřané i Západ si od nového lídra slibovali uvolnění poměrů, což se částečně stalo. Bašár Assad nechal například zavřít nechvalně známou věznici Mezze, která byla spojována s porušováním lidských práv, pootevřel zemi soukromým bankám i zahraničním investicím. Skutečná politická svoboda však nepřišla. Ačkoli tam fungují soukromá média, obsah zpráv stále podléhá cenzuře. Novináři i opozice jsou vězněni.

Po letech izolace (administrativa bývalého amerického prezidenta George Bushe se Sýrií nemluvila, považovala ji za jednu ze zemí sponzorujících terorismus) se USA i EU snaží o oteplení vztahu. Sýrie je totiž jedním z klíčových hráčů pro dosaženi míru na Blízém východě. Washington také nedávno rozhodl, že se do Damašku vrátí po pěti letech opět americký velvyslanec.

Úhlavním nepřítelem Damašku je stále Izrael (který od roku 1967 okupuje syrské Golanské výšiny), naopak dobré vztahy Bašár Assad udržuje s Íránem nebo například libanonským hnutím Hizballáh (o nedávné večeři Assada s íránským prezidentem a šéfem Hizballáhu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video